Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Boyun Düzleşmesinin Belirtileri
Boyun Düzleşmesinin Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Boyun Düzleşmesinin Belirtileri : Boynumuz normalde C harfi şeklinde bir kemikler dizinidir. Ama boynumuz çok fazla gerildiği zaman örneğin uzun süre Stres altında kalırsak, uzun süre üzünler çekersek boynumuzdaki kaslar gerilir ve bu C harfi şeklindeki boyun neredeyse bir sopa gibi dümdüz olur. Buna tıpta Boyun Düzleşmesi denir.Boynu besleyen dört tane damar vardır. İkisi önde elimizle de hissedebildiğimiz şah damarı, diğer ikiside arkada tarafta kalan damarlardır. C harfi şeklinde boyun düzleştiği zaman arkadan giden damarlar gerilir ve beyine yeterince kan gönderemez. Beyine yeterince kan gönderilmeyince beynin ilk tepkisi;

- Baş Ağrısı
- Baş Dönmesi
- Unutkanlık
- Alınganlıkta artış gibi durumlar olur.

Bu durum dahada ilerlerse kişi gün boyu kendini yorgun ve halsiz hisseder. Gece uyusak bile sabah hiç uyumamış gibi yorgun ve halsiz kalkarız. Bunlar boyun düzleşmesinin tipik belirtileridir.Eğer boyun düzleşmesi tedavi edilmesse, buna kulak çınlaması ve dengesizlikte eklenir ki bunların tedavisi gerçekten güçtür. Eğer baş ağrınız, baş dönmeniz, unutkanlığınız varsa vakit geçirmeden bir boyun emarı çektirmeniz, boynunuzda ne olduğunu tespit ettirmeniz ve bununla ilgili bir uzmana başvurmanız gerekir.

Boyun düzleşmesi tedavisi

Boyun düzleşmesi çok ilerlememiş, henüz başlangıç safhasında ise Kas Gevşetici ilaçlar, sıcak uygulama, gürültüsüz ve az ışıklı yerlerde istirahat ile önlenebilir. Fakat boyun düzleşmesi ilerlemiş, ağrılar kollara da yayılıyorsa tedaviye fizik tedavinin de eklenmesi gerekir. Eğer mevcut hastalığa eklenen ileri derecede bir boyun fıtığı da varsa cerrahi müdahale de gerekebilir.

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse ne olur

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse başağrıları sıklaşır ve Ağrı Kesici ilaçlara cevap vermez hale gelir, kişide mutsuzluk hali depresyona dönüşür. Sürekli boyun düzleşmesi boyun fıtıklarına zemin sağlar, kollarda uyuşukluk, güçsüzlük oluşur. Dengesizlik ve yürüme güçlükleri, ince beceri gereken hareketlerin yapılamaması gibi sorunlar ortaya çıkar.

Boyun düzleşmesi oluşmaması için

Boyun düzleşmesi oluşmaması için öncelikle stres ve üzüntülerden uzak durmalıyız. ??imizdeki, aile hayatımızdaki gerginlikler ilk olarak boynumuza akseder. Mutsuz olduğumuz işlerden ayrılıp severek yapacağımız işleri seçmeli, mutsuz beraberliklerde Israrcı olmamalıyız. Tüm zamanımızı yoğun iş temposu içinde geçirmemeli, hobilerimize, zevkle yaptığımız faaliyetlere de zaman ayırmalıyız. Ayrıca ağır kaldırmak, tek kolla yük taşımak, yukarıya uzanmak, uzun süre hareketsiz kalmak, Islak saçla dışarı çıkmak, vantilatör, klima önünde, hava cereyan? olan yerlerde durmak çok sakıncalıdır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Bülent Korkutmerbalar gün içinde boynumu dik tutamaz oldum . Çok fazla ağrım var acaba bunlar boyun düzleşmesi belirtileri midir? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Teşekkür ederim . iyi çalışmalar.
  • Boyun

    Düzleşmesinin

    Belirtileri