Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Boyun Damarlarının Daralması
Boyun Damarlarının Daralması
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Boyun Damarlarının Daralması :

Ana ve iç karotis arterde, vertebral arterde daralma bulunduğunda, ambolik Felç tehlikesi vardır. Yüksek kolesterolünü farkında olmayan yaşlılarda veya 25 seneden fazla Sigara içenlerde beyne kan götüren damarlarda yavaş yavaş daralma başlar.

Karotis damarları üstüne konan stetoskopla, daralmış bölge üstünde, üfürüm duyulması darlığın varlığını gösterir. Bu darlık %50 den fazla ise tehlikeli olabilir. Bu dar bölgede pıhtı oluşabilir ve bu pıhtı günün birinde kopup beyne gidebilir, ambolik felce yol açabilir. Boyun damarlarında darlık şüphe edildiğinde daha ileri tetkikler gerekir. Boyun damarlarındaki darlığın teşhisi

Basit yöntemlerle teşhis konabilir. En basiti “renkli doppler ultrasonografi” dir. Hastanemizde de mevcut olan bu cihaz sayesinde darlığın varlığı ve derecesi tespit edilir. Damar içine bir katater sokmadan ve hiçbir ilâç zerk etmeden yapılan bu tip muayenelere “non-invasive” (yani hırpalamada) muayene denir.

Magnetik rezonans (MR, Emar) cihazı yardımı ile de boyun damarları incelenebilir. Bu da non-invasive‘dir (Emar anjiografi). Daha modern non-invasive yöntemler de vardır. Damar içine sokulan kateterden boyalı madde zerk edilerek yapılan anjiografide daha ayrıntılı bilgi edilir, fakat bu yöntemin bazı riskleri vardır (invasive yöntem).

Böyle önemli bir teşhis basit doppler muayenesi ile konabildiğine göre bu inceleme ihmal edilmemelidir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, kronik sigara içicilerde ve yüksek kolesterollülerde boyun damarları incelenmelidir. “Doktorlar durup dururken iş çıkarırlar” dememeli.

Darlık varsa ne yapmalı?

%50den fazla darlık varsa bir damar uzmanına baş vurmalıdır. Gerekli önlemler alındıktan sonra, damar içine sokulan kateter yardımı ile darlık açılabilir (kapalı endarterektomi). Bu yöntemle açmak mümkün değilse cerrahi yola baş vurulur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Sedat Erdemhocam benim boyun damarlarımda % 40 % 50 daralma varmış 9x3 nasıl tedavi olur yoksa ameliyatmı olur sizden yardım bekliyum
  • Şifa MarketDetaylı görüşülmesi gereken bir sorun bu, sorulması gereken bir kaç soru olacak , bu yüzden size ulaşabileceğiniz bir numara bırakıyoruz hemen irtibata geçelim.. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  • Boyun

    Damarlarının

    Daralması