Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatı


Boy Uzatma Ameliyat Fiyatı

 

Boy Uzatma Ameliyat Fiyatı Kabaca Bir Fiyat Vermek Gerekirse 5000 TL İle 8000 TL Arası Boy Uzatma Operasyonlarının Maliyeti Olmaktadır. Boy Uzatma Ameliyatı İle İlgili Daha Fazla Bilgiyi Aşağıdaki Makaleden Ulaşabilirsiniz.


 

Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatı

 

 

Boy uzatma, hafta içinde Amerikalı Christy Ruhe'un hikayesiyle yeniden gündeme geldi. Tıbben boyu kısa kabul edilen pek çok kişi gibi o da iki yıla yakın bir süre Boy Uzatma ameliyatının getirdiği (ve gazetelerde çıkan fotoğraflarında yüzüne de yansıyan) acılara, zorluklara katlanmıştı. Ama sonunda 129 santimetre olan boyu 148 santimetreye kadar uzamış ve bir parti verip koltuk değneklerini yakmıştı. 


    Boy uzatma, düşünülenin aksine, her isteyene yapılmıyor. Pek çok ülkede estetik ameliyat gözüyle bakılsa da, ülkemizde boyu 150 santimetrenin altındakiler uygun hasta grubunu oluşturuyor. Boy uzatma, uzun soluklu ve sabır isteyen bir tedavi süreci olsa da son yıllarda geliştirilen yeni teknikler daha kısa sürede ve konforlu bir tedavi sağlıyor.

 
    Türkiye'de "İlizarov yöntemi" olarak bilinen boy uzatma ameliyatlarının öncülerinden İ.Ü. Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kocaoğlu, konuyla ilgili merak edilenleri yanıtladı...
    
    Boy Uzatma nedir?


    Esası kemik uzatmadır. Kemiği uzatırken çevresindeki damarlar, sinirler, kaslar ve tüm yumuşak dokular beraberinde uzuyor. 
    
    Yöntem ne zamandan beri uygulanıyor?


    Bu yöntem 1950'lerde Rus doktor Gavriil İlizarov tarafından tesadüfen keşfedildi. Bugün de yöntemin mucidinin ismiyle, "İlizarov tekniği" olarak anılıyor. İlizarov'un bir hastası o dönemde kırık tedavisinde kullanılan "eksternal fiksatör" denilen ve kemikleri tellerle sabitlemeye yarayan cihazı, yanlış kullanıyor. Normalde bu kırığın kaynaması için cihazın vidalarını sıkıştırarak iki kemik ucunun birbirine yaklaştırılması gerekiyor. Hasta vidaları sıkıştıracağına yanlışlıkla açıyor. Kemikler birbirinden uzaklaşıyor. Bir sonraki kontrolde İlizarov röntgen çekince bir bakıyor, iki kemiğin arasında yeni kemik dokusu oluşmuş. Kemik uzatmayı da böyle bulmuş oluyor. 
    
    Kimlere yapılıyor?


    Boyu yaşına göre geri, bir bacağı kaza veya çeşitli nedenlerle kısa kalan kişilerde uzatma amacıyla kullanıyoruz. Boy kısalığında, 150 santimetrenin altındakilere yapıyoruz. 100 hastanın 30'unu boy uzatma vakaları, önemli bir bölümünü kemik iltihaplarının tedavisi, eğriliklerin düzeltilmesi, kaynamayan kırıkların tedavisi oluşturuyor. 
    
    Hangi kemiklere uzatma uygulanıyor?


    Bacak ve kol kemiklerine. 
    
    Kemik en çok ne kadar uzatılabiliyor?


    8-10 santimetre. Ancak bu tek bir kemik için. Eğer hem alt hem de üst bacak kemiklerine uygulanırsa uzunluk 20 santimetreye kadar çıkıyor. 
    
    Tedavi ne kadar sürüyor?


    Cihazlar kemikte 3 aydan 12 aya kadar kalıyor. 
    
        Dezavantajları nedir?


    Bu aletin en büyük dezavantajı, hasta konforunun zayıf olması. Hiçbir hasta bununla görünmek, günlük yaşama çıkmak, dolaşmak istemiyor. Örneğin cihazın takıldığı bacağı yıkamasına aylarca izin vermiyoruz. Öte yandan her gün pansumanını yapmak zorunda. Amerikalılar bunu geliştirdi. Şimdi yeni teknikler çıktı. Kemik içine çivi koyarak çivi üzerinden uzatma tekniği, halen dünyada üç ülkede uygulanıyor; bunlardan biri de Türkiye.


    
    Kaç yaşından itibaren yapıyorsunuz?


    Yeni uygulamalarımızda akondroplazi (cücelik) vakalarında 3 yaşında başlıyoruz. Tek taraf bacak uzatmalarını 65 yaşına kadar yapabiliyoruz. Ama iki taraflı boy uzatmalarında 35'in üzerine çıkmıyoruz. 
    
   

Her altı saatte bir, çeyrek milimetre

 

    Boy uzatmada son teknikler neler?


    Artık "motorlu çivi" dediğimiz bir cihazla uzatıyoruz. Yaklaşık 20 santimetre uzunluğundaki bu metal çivinin içinde motor var. Çiviyi ameliyatla kemiğin içine yerleştiriyoruz. Kemiğin üst ve alt taraflarına sabitleniyor ve kemiği kırıyoruz. Dışarıda hiçbir cihaz yok. Cihazın bir anteni var, onu da cilt altına yerleştiriyoruz. Hastaya uzaktan kumanda veriyoruz. Kumandayla 6 saatte bir motoru çalıştırıyor, kemiği 0.25 milimetre uzatıyoruz. Almanya'nın ardından dünyada bunu yapan ikinci merkeziz. Aralık ayından beri iki hastaya uyguladık. 
    
    Avantajları neler?


    Hasta açısından çok daha konforlu ve pratik. 2 santim uzatıyorsanız çivi 20-30 gün, ama maksimum 3 ay kalıyor. Klasik tedavide bu süre bir yıla kadar çıkıyor. Tek dezavantajı fiyatı: 11 bin euro. Ameliyat ücretiyle 20 bin euro'ya yaklaşıyor. Standart ameliyatlar ise 10-12 milyar lirayı buluyor. 
    
   

"1,82 metre boyunda erkek hasta geldi, tabii ki reddettik"

 

    Ameliyat edilen hastanın uyması gereken kurallar var mı?


    Verdiğimiz hareketleri düzenli olarak yapmalı. Zaten hastayı ameliyattan sonraki gün koltuk değneğiyle de olsa yürüterek taburcu ediyoruz. Biz hastaların işinden, hayatından geri kalmamasını salık veriyoruz. Sigara içen hastalara temkinli yaklaşıyoruz. Çünkü nikotin kemik birleşmesini negatif etkiliyor. Tedavi esnasında bıraktırıyoruz, içilen ortamlarda bulunmamasını istiyoruz. İlaçların düzenli kullanımının yanı sıra bol bol Süt ve yoğurt, peynir gibi Süt ürünlerini tüketmesi çok önemli. 
    
    Aletler aylarca çıkarılmıyor. Peki nasıl giyiniyorlar?


    Kendilerince kreasyon geliştiriyorlar... Basketbolcuların giydiği yandan çıtçıtlı eşofmanları giyiyorlar mesela. İlizarov ameliyatı geçiren tekstilci hastalarımız bu hastalar için dizayn edilmiş giysiler yaptı.
    
    Estetik amaçlı boy uzatmak mümkün mü?


    Bu tartışmalı bir konu. Bu tip ameliyatlar kozmetik nedenlerle yurtdışında yapılıyor. Ama estetik amaçlı isteyenlerin büyük bölümü psikolojik nedenlerle başvuruyor. Birinin normal bulduğu bir boy, diğeri için Stres kaynağı olabiliyor. Boy kısalığı kompleksi, gerçek ve geçerli bir durum. Bir keresinde boyu 182 santimetre olan erkek bir hasta geldi ve boyunu uzatmak istediğini söyledi. Hepsi uzun boylu olan arkadaş grubu içinde en kısa olduğunu söylemişti. Yine boyu 170 santimetre olan bir kadın, boy kısalığı şikayeti ve uzatma isteğiyle başvurdu. Bunlar kesinlikle kabul etmediğimiz vakalar. 
    
   

"Otomobil kullanmak, patenle kaymak mümkün"

 

    Çocuklarda


    14-16 yaşına kadar uygulanan bir yöntem. Çocuklarda büyüme kıkırdağının olduğu bölgeden teller geçiriliyor. Halkalar yardımıyla kemiğin iki ucunun birbirinden uzaklaştırılmasıyla büyüme kıkırdağında yeni kemik dokusu oluşturuluyor.
    
    Kortikotomi


    İlizarov yöntemi, kemiğin kırılarak günde 1 milimetre uzatılmasını sağlıyor. Eğer hastada, sinirlerde aşırı gerilmeye bağlı ağrılar varsa veya aradaki kemik iyi oluşmuyorsa bu hız, günde 0.25 milimetreye düşürülüyor. Genç ve çocuklarda aradaki kemik dokusunun çok iyi oluştuğu vakalarda günde 1,5 milimetreye çıkarılabiliyor. 
    
    Dışardan fiksatör


    Bu yöntem tedavi süresini üçte iki azaltıyor. İlizarov tedavisinde cihaz ortalama 10-14 ay kalırken, bu yöntemde 3 ay kalıyor. 65 günde 5 santimetre uzama sağlanabiliyor. Çok ciddi konfor sağlıyor. Hasta araba kullanıyor, patenle kayabiliyor.

 


 

 

 

 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Şifa Market (30.03.2014 15:42:41)

boy uzamasında üst yaş sınırı 25 tir. yaşınız itibariyle uygun bir takviyemiz yoktur. üstelik 25 yaşından sonra boy uzaması noktasında bir takviye bulamazsınız. ilginize teşekkür ederiz


MELİS DERYA SOMA (28.03.2014 21:16:20)

Merhaba 26 yaşında 1.50 boyundayım aileden (anne tarafından) gelen genetik özelliklerden dolayı kısa boyluyum. Yıllardır araştırma yapıyorum ama birtakım olumsuz sonuçlardan dolayı araştırmaları yarım bıraktım ancak bugün bu yazıyı okuduktan sonra tekrar bir umut doğdu. Konu hakkında yardımlarınızı ve yönlendirmenizi rica ederim.


ahmet kum (21.02.2014 00:31:21)

amelıyat fıyatları 5-8 bın arası degıl amelıyat masrafları hastane doktor ucretlerı felan derken 20000 dolar ıle 40000 dolar arası degısıyor ben bızzat doktorları gezerek muayene ucretlerı odeyerek ogrendım sırf fıyat almak ıcın o kadar para harcadım

Diğer Makaleler
 1 Ayda Boy Uzatma 1 Haftada Boy Nasıl Uzar
 10 Cm Uzamak 16 Yaş Boy Uzaması
 16 Yaşında Boy Uzaması 18 Yaşında Boy Uzaması
 18 Yaşından Sonra Boy Uzama 18 Yaşından Sonra Boy Uzaması
 19 Yaşında Boy Uzaması 19 Yaşından Sonra Boy Nasıl Uzar
 20 Yaş Boy Uzaması 20 Yaş Üstü Boy Uzatma
 20 Yaş Üzeri Boy Uzatma 20 Yaşında Boy Nasıl Uzar
 20 Yaşından Sonra Boy Uzaması 20 Yaşından Sonra Boy Uzatma
 21 Yaşında Boy Uzaması 25 Yaşından Sonra Boy Uzatma
 30 Yaşında Boy Uzatma 5 Cm Boy Uzatma
 Acil Boy Uzatma Aktar Hüseyin Ermiş
 Alerji Uzmanı İstanbul Ameliyatla Boy Uzatma
 Ameliyatla Boy Uzatma Fiyatı Ameliyatla Boy Uzatmak
 Ameliyatla Boy Uzatmak Ameliyatsız Boy Uzatma
 Bacak Boyu Uzatma Bacak Uzatma
 Bacak Uzatma Egzersizleri Bacak Uzatma Yöntemleri
 Barfiks Boy Uzatma Basketbol Boy Uzaması
 Bayanlarda Boy Uzaması Bitkilerle Boy Uzatma
 Bitkisel Boy Uzatma Bitkisel Boy Uzatma İlaçları
 Bitkisel Boy Uzatma Yolları Bitkisel Boy Uzatma Yöntemleri
 Bitkisel Yollarla Boy Uzatma Bot Uzatma
 Boy Kilo Oranı Boy Nasıl Çabuk Uzar
 Boy Nasıl Hesaplanır Boy Nasıl Hızlı Uzar
 Boy Nasıl Kısalır Boy Nasıl Ölçülür
 Boy Nasıl Uzanır Boy Nasıl Uzar
 Boy Nasıl Uzar Boy Nasıl Uzatılabilir
 Boy Nasıl Uzatılır Boy Nasıl Uzatılır Hangi Besinlerle
 Boy Nasıl Uzatırım Boy Uzama
 Boy Uzama Egzersizleri Boy Uzama Egzersizleri
 Boy Uzama Formülleri Boy Uzama Formülü
 Boy Uzama Hareketleri Boy Uzama Hormonu
 Boy Uzama İlaçları Boy Uzama Kaç Yaşında Durur
 Boy Uzama Kürü Boy Uzama Tablosu
 Boy Uzama Teknikleri Boy Uzama Teknikleri
 Boy Uzama Yaş Sınırı Boy Uzama Yaşı
 Boy Uzama Yaşı Boy Uzama Yaşları
 Boy Uzama Yolları Boy Uzama Yöntemleri
 Boy Uzama Yöntemleri Boy Uzamak
 Boy Uzaması Boy Uzaması
 Boy Uzaması Egzersizleri Boy Uzaması İçin
 Boy Uzaması İçin Bitkiler Boy Uzaması İçin Bitkisel Çözüm
 Boy Uzaması İçin Dua Boy Uzaması İçin Dua
 Boy Uzaması İçin Egzersizler Boy Uzaması İçin Egzersizler
 Boy Uzaması İçin Gerekenler Boy Uzaması İçin Gerekli Besinler
 Boy Uzaması İçin Hangi Besinler Tüketilmeli Boy Uzaması İçin İlaçlar
 Boy Uzaması İçin İlaçlar Boy Uzaması İçin Ne Yapmalıyız
 Boy Uzaması İçin Ne Yemeliyiz Boy Uzaması İçin Neler Yapılmalı
 Boy Uzaması İçin Neler Yapılmalı Boy Uzaması İçin Şifalı Bitkiler
 Boy Uzaması İçin Yapılacaklar Boy Uzaması İçin Yapılacaklar
 Boy Uzaması İçin Yapılan Egzersizler Boy Uzaması İçin Yapılan Hareketler
 Boy Uzaması İçin Yapılması Gerekenler Boy Uzaması Kaç Yaşına Kadar Sürer
 Boy Uzaması Yaş Boy Uzamasının Belirtileri
 Boy Uzamasının Durduğunu Nasıl Anlarız Boy Uzamasının Durması
 Boy Uzamasının Formülleri Boy Uzamasının Yaş Sınırı
 Boy Uzamasının Yolları Boy Uzamasının Yolları
 Boy Uzat Boy Uzatan
 Boy Uzatan Ayakkabı Boy Uzatan Ayakkabı
 Boy Uzatan Ayakkabı Tabanlığı Boy Uzatan Ayakkabılar
 Boy Uzatan Balıklar Boy Uzatan Besinler
 Boy Uzatan Bitki Boy Uzatan Bitkiler
 Boy Uzatan Bitkisel İlaçlar Boy Uzatan Dualar
 Boy Uzatan Egzersizler Boy Uzatan Erkek Ayakkabısı
 Boy Uzatan Gıdalar Boy Uzatan Haplar
 Boy Uzatan Hareketler Boy Uzatan İğne
 Boy Uzatan İğneler Boy Uzatan İlaç
 Boy Uzatan İlaçlar Boy Uzatan Kimi
 Boy Uzatan Krem Boy Uzatan Kür
 Boy Uzatan Kürler Boy Uzatan Şeyler
 Boy Uzatan Şifalı Bitkiler Boy Uzatan Sporlar
 Boy Uzatan Taban Boy Uzatan Tabanlar
 Boy Uzatan Tabanlık Boy Uzatan Tabanlıklar
 Boy Uzatan Terlik Boy Uzatan Ürünler
 Boy Uzatan Vitaminler Boy Uzatan Yiyecekler
 Boy Uzatan Yöntemler Boy Uzatıcı
 Boy Uzatıcı Ayakkabı Boy Uzatıcı Besinler
 Boy Uzatıcı Bitkiler Boy Uzatıcı Bitkisel İlaçlar
 Boy Uzatıcı Egzersizler Boy Uzatıcı Haplar
 Boy Uzatıcı Hareketler Boy Uzatıcı Hareketler
 Boy Uzatıcı İğne Boy Uzatıcı İğneler
 Boy Uzatıcı İlaç Boy Uzatıcı İlaç
 Boy Uzatıcı İlaçlar Boy Uzatıcı İlaçlar
 Boy Uzatıcı İlaçlar Boy Uzatıcı Kimi
 Boy Uzatıcı Kür Boy Uzatıcı Kürler
 Boy Uzatıcı Silikon Tabanlık Boy Uzatıcı Taban
 Boy Uzatıcı Tabanlık Boy Uzatıcı Ürünler
 Boy Uzatıcı Vitaminler Boy Uzatıcı Yiyecekler
 Boy Uzatıcılar Boy Uzatma
 Boy Uzatma Boy Uzatma
 Boy Uzatma Ameliyatı Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatı
 Boy Uzatma Ameliyatı Olanlar Boy Uzatma Ameliyatları
 Boy Uzatma Ayakkabısı Boy Uzatma Besinleri
 Boy Uzatma Bitkileri Boy Uzatma Bitkisel
 Boy Uzatma Bitkisel Çözüm Boy Uzatma Bitkisel Çözüm
 Boy Uzatma Bitkisi Boy Uzatma Çayı
 Boy Uzatma Diyeti Boy Uzatma Doktorları
 Boy Uzatma Duaları Boy Uzatma Duası
 Boy Uzatma Egzersizleri Boy Uzatma Egzersızlerı
 Boy Uzatma Egzersizleri Video Boy Uzatma Estetiği
 Boy Uzatma Formülleri Boy Uzatma Formülü
 Boy Uzatma Formülü Boy Uzatma Hapı
 Boy Uzatma Hapları Boy Uzatma Hareketleri
 Boy Uzatma Hormonu Boy Uzatma İğneleri
 Boy Uzatma İğnesi Boy Uzatma İksiri
 Boy Uzatma İksiri Boy Uzatma İksiri
 Boy Uzatma İlaç Boy Uzatma İlaç
 Boy Uzatma İlacı Boy Uzatma İlaçları
 Boy Uzatma İlaçları Puanı Boy Uzatma Kesin Çözüm
 Boy Uzatma Kimi Boy Uzatma Kremi
 Boy Uzatma Kürleri Boy Uzatma Kürü
 Boy Uzatma Kürü Boy Uzatma Kürü
 Boy Uzatma Kürü Boy Uzatma Macunu
 Boy Uzatma Merkezleri Boy Uzatma Nasıl Olur
 Boy Uzatma Operasyonları Boy Uzatma Otu
 Boy Uzatma Programları Boy Uzatma Seti
 Boy Uzatma Sporları Boy Uzatma Tabanı
 Boy Uzatma Tabanlığı Boy Uzatma Tabanlıkları
 Boy Uzatma Tedavileri Boy Uzatma Tedavileri
 Boy Uzatma Tedavisi Boy Uzatma Teknikleri
 Boy Uzatma Telkini Boy Uzatma Ürünleri
 Boy Uzatma Vitaminleri Boy Uzatma Yaşı
 Boy Uzatma Yiyecekleri Boy Uzatma Yolları
 Boy Uzatma Yolları Bitkisel Boy Uzatma Yöntemi
 Boy Uzatma Yöntemleri Boy Uzatma Yöntemleri
 Boy Uzatma Yöntemleri Bitkisel Boy Uzatmada Bitkisel Çözüm
 Boy Uzatmada Kesin Çözüm Boy Uzatmada Son Gelişmeler
 Boy Uzatmak Boy Uzatmak İçin
 Boy Uzatmak İçin Besinler Boy Uzatmak İçin Bitkiler
 Boy Uzatmak İçin Bitkisel Çözüm Boy Uzatmak İçin Doğal Yöntemler
 Boy Uzatmak İçin Dua Boy Uzatmak İçin Egzersizler
 Boy Uzatmak İçin Egzersizler Boy Uzatmak İçin İğne
 Boy Uzatmak İçin İlaç Boy Uzatmak İçin İlaç
 Boy Uzatmak İçin Ne Yapmalı Boy Uzatmak İçin Ne Yapmalıyım
 Boy Uzatmak İçin Ne Yapmalıyız Boy Uzatmak İçin Ne Yemeliyiz
 Boy Uzatmak İçin Neler Yapılabilir Boy Uzatmak İçin Neler Yapılmalı
 Boy Uzatmak İçin Neler Yapılmalı Boy Uzatmak İçin Şifalı Bitkiler
 Boy Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler Boy Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler
 Boy Uzatmak İstiyorum Boy Uzatmak Mümkün Mü?
 Boy Uzatmanın Bitkisel Yolları Boy Uzatmanın Doğal Yolları
 Boy Uzatmanın Egzersizleri Boy Uzatmanın En Etkili Yolu
 Boy Uzatmanın En Kısa Yolu Boy Uzatmanın En Kolay Yolu
 Boy Uzatmanın En Kolay Yolu Boy Uzatmanın Formülleri
 Boy Uzatmanın Kolay Yolları Boy Uzatmanın Püf Noktaları
 Boy Uzatmanın Sırları Boy Uzatmanın Yaşı
 Boy Uzatmanın Yolları Boy Uzatmanın Yolları
 Boy Uzatmanın Yolları Nelerdir Boy Uzatmanın Yolu
 Boy Uzatmanın Yöntemleri Boy Uztma
 Boyu Uzatan Ayakkabı Boyu Uzatan Bitkiler
 Boyu Uzatma Boyu Uzatma Yöntemleri
 Boyu Uzatmak Boyu Uzatmak İçin
 Boyu Uzatmanın Yolları Boyumu Uzatmak İstiyorum
 Boyumun Uzamasını İstiyorum Boyumuzun Uzaması İçin Neler Yapmalıyız
 Boyun Uzaması İçin Boyuzatıcı
 Boyuzatma Çabuk Boy Uzatma
 Çemen Otu Boy Uzatma Çocuklarda Boy Uzama
 Çocuklarda Boy Uzaması İçin Çocuklarda Boy Uzatma
 den Boy Uzatma Kürü Doğal Boy Uzatma
 Doğal Boy Uzatma Teknikleri Doğal Boy Uzatma Yolları
 Doğal Boy Uzatma Yöntemleri Doğal Yoldan Boy Uzatmak
 Doğal Yolla Boy Uzatma Doğal Yollardan Boy Uzatma
 Doğal Yollarla Boy Uzatma Doğal Yöntemlerle Boy Uzatma
 Dr İbrahim Saraçoğlu Boy Uzatma Dr Ömer Coşkun Boy Uzatma
 Egzersizlerle Boy Uzatma En Etkili Boy Uzatma İlacı
 En Hızlı Boy Uzatma En İyi Boy Uzatıcı
 En İyi Boy Uzatma İlacı En İyi Boy Uzatma Yöntemi
 En Kolay Boy Uzatma Yöntemleri Ender Saraç Boy Uzatma
 Ender Saraç Boy Uzatma Formülü Ender Saraçoğlu Boy Uzatma
 Ender Saraçoğlu Boy Uzatma Kürü Ergenlikte Boy Uzaması
 Ergenlikte Boy Uzatma Erkek Boy Uzaması
 Erkek Çocuklarda Boy Uzaması Erkeklerde Boy Uzama Yaşı
 Erkeklerde Boy Uzaması Erkekte Boy Uzaması
 Evde Boy Uzatma Garantili Boy Uzatma
 Hacı Kutlu Boy Uzatma Hipnozla Boy Uzatma
 Hızlı Boy Uzatma Hızlı Boy Uzatma Yolları
 Hormonla Boy Uzatma İbrahim Adnan Saraçoğlu Boy Uzatma
 İbrahim Saraçoğlu Boy Uzatma İbrahim Saraçoğlu Boy Uzatma Çayı
 İbrahim Saraçoğlu Boy Uzatma Kürü İbrahim Saraçoğlundan Boy Uzatma Kürü
 İbrahim Saraçoğlunun Boy Uzatma Kürü İğne İle Boy Uzatma
 İnsan Boyunu Uzatma Japon Boy Uzatma
 Japonya Boy Uzatma Jimexy Boy Uzatma Formülü
 Jmexy Boy Uzatma Jmexy Boy Uzatma Yolları
 Kesin Boy Uzatma Kim Boy Uzatıcı
 Kımı Boy Uzatıcı Kimi Boy Uzatıcı Kullananlar
 Kimi Boy Uzatıcı Kullandım Kimi Boy Uzatıcı Şikayet
 Kimi Boy Uzatıcı Taban Kimi Boy Uzatıcı Tabanlık
 Kimi Boy Uzatıcısı Kimi Yoko Boy Uzatıcı
 Kısa Sürede Boy Uzatma Kısa Zamanda Boy Uzatma
 Kızlarda Boy Uzama Yaşı Kızlarda Boy Uzaması
 Mehmet Kocaoğlu Boy Uzatma Ömer Coşkun Boy Uzaması
 Ömer Coşkun Boy Uzatma Ömer Coşkun Boy Uzatma Kürü
 Ömer Coşkun Boy Uzatma Seti Ortopedi Boy Uzatma
 Plates Boy Uzatma Sağlıklı Boy Uzatma Yöntemleri
 Saraçoğlu Boy Uzatma Saraçoğlu Boy Uzatma Kürü
 Satogrowth Boy Uzatma Sporla Boy Uzatma
 Supra Tall Boy Uzatıcı Supratall
 Supratall Boy Uzatıcı T-max Boy Uzatıcı
 Tabanlık Boy Uzatma Tabanlık Boy Uzatma
 Telkinle Boy Uzatma Tmax Boy Uzatıcı Yorumları
 Uzamak İstiyorum Uzamax
 Uzamax Boy Uzatıcı Uzamax Boy Uzatma
 Uzamax Kapsül Uzamax Kullananlar
 Uzamax Yorumlar Yeşilex Boy Uzatıcı
 Yetişkinlerde Boy Uzaması Yetişkinlerde Boy Uzatma
 Yetişkinlerde Boy Uzatma Egzersizleri Yoko Boy Uzatıcı
 Yürüdükçe Boy Uzatan Ayakkabı Yürüyerek Boy Uzatma
 Zayıflayınca Boy Uzama Zıplayarak Boy Uzatma

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.