Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Boy Uzamasının Durduğunu Nasıl Anlarız
Boy Uzamasının Durduğunu Nasıl Anlarız
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
" Boy Uzamasının Durduğunu Nasıl Anlarız hakkında bilgiler. " Boy uzamasının durduğunu nasıl anlarız hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Boy uzamasının durduğunu nasıl anlarız ile ilgili açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

Ergenlik döneminde boy ne kadar uzamalıdır? Kızlarda 20-25, erkeklerde 25-30 santimlik artış olur. Büyüme, ergenlerde kol ve bacağın üst kısımlarında başlar.

Önce el ve ayaklar, sonra gövde, göğüs kafesi, omuzlar büyür.

Genellikle baş çevresi 10 yaşından sonra büyümez. Genelde 3-4 yıl süren ergenlik dönemi daha kısa zamanda tamamlanırsa, çocuğun boyu kısa kalır.

Kızlarda boy uzaması adetten önceki dönemde çoktur. Adet gördükten sonra, boy 5-6 santim daha uzar. Erkeklerde ise en hızlı boy artışı testislerdedir.

Bu, 13-14 yaşlarında olur. Yani erkekler kızlara göre daha şanslıdır çünkü boy artışları 19 yaşına kadar sürer. 'Zirve büyüme hızı' denilen dönemde, boy 10 santim kadar uzayabilir. Kızlarda bu dönem ilk adetten hemen öncedir. Erkeklerde ise 13-14 yaşlarında yaşanır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Faruk Apaydınmerhabalar hocam boy uzamasnın doğruluğunu öğrenmek istiyorum kimileri 20 yaşından sonra boy uzamaz diyorlar ne yapabiliriz bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkkürler iyi günler
  • Boy

    Uzamasının

    Durduğunu

    Nasıl

    Anlarız