Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Boğazda Pamukçuk
Yeşilex Okaliptus Sıvı Ekstraktı 150 ml.
81,00 TL
Ürün Fiyatı

5469
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

101636
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70626
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Boğazda Pamukçuk
Boğazda Pamukçuk :

Hani şu dilinizin üzerinde çıkan, şaşırtıcı derecede acı veren beYaz lekeler pamukçuk değil miydi? Asıl neden Candida albicans bakterisi. Bağışıklık Sistemi güçsüzleşince coşan bu bakteriler ağzımızın içinde lezyonlara neden oluyor, can yakıyor, bazense kanıyor. Pamukçuk ileri düzeydeyse sorun daha da büyüyerek bademciklere yayılıyor, hatta boğaza iniyor. Büyükler bu acıya dayanıyor ama bebekler pamukçukla karşılaşınca yemek yiyemiyor. İster istemez acıkıyor. Acıktıkça da sinirleniyor. Sonuç: isyan.

Pamukçuğun nedeninin Candida albicans bakterisi olduğunu biliyoruz. Ancak bu bakteri hemen her zaman vücudumuzda genelinde bulunuyor. Örneğin vajinal enfeksiyonların nedeni yine Candida albicans. Peki ne oluyor da birden çoğalıp pamukçuğa neden oluyor? Bunun yanıtı bağışıklık sisteminde. Bağışıklık sistemi pek çok nedene bağlı olarak güçsüzleşebilir. Bazı hastalıklar (HIV, AIDS, diyabet, kanser vb.) veya kullanılan ilaçlar (kemoterapi, radyoterapi, antibiyotikler vb.) buna örnek. Bebeklerdeki pamukçukta ise işin rengi değişiyor. Sorun anneden bebeğe doğum armağanı oluyor. Doğum anında vajinadan çıkan bebek buradaki vajinal enfeksiyonu kaptığı gibi dünyaya merhaba diyor.

Pamukçuk kendini hemen belli eden bir sağlık sorunu. Gelişi her ne kadar ani olsa da geldiğinde gösterdiği belirtiler açıkça fark edilebilir. Örneğin dil, yanak içi, boğaz, bademcik veya Diş etlerinde beyaz lezyonlar, ağrı ve acı, lezyonlarda kanama, ağız kenarlarında kızarma, (özellikle protez kullananlarda) çatlama ve tat alma yeteneğinde düşüş bunlardan birkaçı. Şimdi düşünün bakalım hangisini fark etmezsiniz?

Pamukçuk tanısı nasıl konur?

Pamukçuk tanısı lezyonlara bakılarak kolayca konulabilir. Ancak bazen ağızdan alınan örneğin mikroskop altında incelenmesi gerekebilir.

Çocuk ve ergenlik çağında olan gençlerdeki pamukçuk, risk arttıran bir hastalığa bağlı olarak da gelişebilir. Söz konusu yaş aralığındaki pamukçuk vakalarında doktorlar pamukçuğu bir belirti olarak görebilirler. Bu nedenle çeşitli kan testleri yapmak isteyebilir. Örneğin diyabete bağlı pamukçuk varsa kan şekeri ölçümü yapılabilir.

Pamukçuk ağırlaşırsa yemek borusuna kadar ilerleyebilir. Ağır vakalarda fiziksel muayene dışında farklı yöntemlere başvurulabilir. Bunlar:

Boğaz kültürü: Boğazdan ucu steril pamuklu bir çubuk yardımıyla örnek alınır. Alınan örnek laboratuvar ortamında mikroskopla incelenir. Genellikle acısızdır. Bölgenin hassas oluşundan sizi biraz rahatsız edebilir.

Endoskopik muayene: Bu işlemde doktorunuz ağzınızdan içeri ucunda kamera olan esnek bir boru sokar. Görüntüleri ekrandan izler. Pamukçuğun ne kadar ilerlediğine dair bilgi toplar. İşlem acısız ama midenizin biraz bulanması, kötü hissetmeniz mümkün.

Pamukçuk tedavisi nasıl yapılır?

Pamukçuk tedavisinin ilk amacı Candida albicans bakterisinin daha fazla üremesini önlemek. Bunun için kullanılan yöntemler bakterinin yoğunluğuna, kişinin yaşına, enfeksiyonun nedenine ve genel sağlık durumuna göre değişiyor.

Emziren anne ve bebeklerde pamukçuk tedavisi

Emziren bir anneyseniz sizde veya bebeğinizde pamukçuk varsa eş zamanlı tedaviye hazır olun. Çünkü anne ve bebek sürekli olarak birbirine virüs bulaştırıyor. Tam iyileştim diyorsunuz ki bebeğiniz size virüs topunu geri paslıyor (hani şu doğum hediyeniz olan). Sonra siz ona. O size. Bu bir döngü. Doğru tedavi edilmezse uzun süre devam edebilir.

Tedavisi kolay; doktorunuzun verdiği antifungal kremlerin göğüs çevresinde kullanılması en önemli adım. Hijyen de bir bu kadar önemli. Örneğin bebeğinizin kullandığı biberon veya emzikleri iyice yıkamalı, mutlaka kaynar suda bir süre bekletmelisiniz. Süt sağımında kullanılan göğüs pompalarının hijyeni de kritik önemde. Aynı işlemleri pompa parçalarına da uygulamalısınız.

Yetişkinlerde ve çocuklarda pamukçuk tedavisi

Yetişkin ve çocukların tedavisi aynı. Genellikle antifungal ilaçların ya da kremlerin kullanımı yeterli. Ancak bazı durumlarda ek olarak bağışıklık güçlendirici takviyeler de gerekebilir. Bu tür ilaçlar karaciğeri yorabilir. Doktorun verdiği dozun dışına çıkılmamalı.

Pamukçuk tedavisinde yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları değişimi de önemli. Örneğin şekerli yoğurt yenmemeli. Çünkü bu yoğurtların içindeki bakteriler pamukçuğu arttırabilir. Üstelik şekerli olmaları bakterinin çoğalmasını hızlandırabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Aykut DemirSayın Uzman, Benim boğazımın içinde iki bademciğin arasındaki boğaz duvarında bir şişlik var önceden önemsememiştim ama şimdi yutkuntukça takılıy onu yutkununca hissediyum nedir bu ne yapmalıyım.KÜçük dilimin arkasında yukarıya doğuru bir şişlik bu.
  • Şifa MarketBademcik iltihabı, vücudun savunma mekanizmaları arasında yer alan bademciklerde meydana gelen apselerdir. Bazen kısa süre bazen de uzun süre sürebilir bu durum.. Size önereceğimiz ürünler gıda takviyesi olarak kullanıldığından rahatlıkla kullanabilirsiniz.. Tedavi ile izlediğimiz yol için linke tıklayabilirsiniz.Bilgi Hattı: (0224) 2-3-4-5-6-7-8
    http://www.sifamarket.com/bitkisel/bdmck-ilthb-okaliptus-karisimli-set.html
  • Boğazda

    Pamukçuk