Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Boğaz Kuruluğuna Bitkisel Çözüm
Boğaz Kuruluğuna Bitkisel Çözüm
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Boğaz Kuruluğuna Bitkisel Çözüm


Boğaz Kuruluğuna Bitkisel Çözüm Şifa Market %100 Doğal Bitkisel Ürünler İle Boğaz Kuruluğu Sorununuz Ortadan KalkıyorBoğaz kuruluğuna bitkisel çözüm. Şifa Market %100 doğal bitkisel ürünler sayesinde boğaz kuruluğuna son veriyor. Boğaz kuruluğu bitkisel çözüm hakkında açıklamalar makalemizde yer almaktadır.Boğaz Kuruluğuna Bitkisel Çözüm

Hepimizin zaman zaman ağzı kurur. Heyecan, aşırı kafein tüketimi veya daha pek çok sebeple geçici olarak bu durumu yaşayabiliriz. Ancak tıp dilinde Xerostomia denilen rahatsızlık, çok daha ciddi bir problemdir. Bu sorunda tükürük yapışkan ve yoğun bir kıvam alır. Dudak kenarı ve dudaklarda çatlaklar ve birtakım yaralar oluşur. Ağız kokusu, boğaz ağrısı hatta yutkunma güçlüğü bile oluşabilir. Tat duyusu azalır. Dişeti iltihaplanmaları sıklaşır.

Tükürük bezi yaşlanır

Ağız kuruluğu özellikle orta ve ileri yaştakilerin sorunudur. Bunun asıl sebebi; tükürük bezlerinin ilerleyen yaşla birlikte daha az tükürük tüketmesidir. Yaşınız ilerledikçe, susadığınızı anlayamaz ve yeterli sıvı almazsınız. Bu da ağzınızın kurumasına yol açabilir.

Ağız kuruluğunun bir başka sık görülen nedeni de kullanılan ilaçlardır. Bazı alerji, depresyon, yüksek kan basıncı, idrar kaçırma ilaçları ile kemoterapi ilaçları bu soruna yol açabilir. Ağız kuruluğu altta yatan bir sağlık sorununa da işaret edebilir.

Sjögren sendromu denilen bağışıklık hastalığı, diyabet, inme, depresyon ya da duygu- durum bozukluğu gibi bir rahatsızlığınız varsa; ağzınız kuruyabilir.

Sakız çiğneyin

Bu nedenle devam eden bir ağız kuruluğu probleminde, hemen doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Doktorunuz ileri testler yaparak, ilaçlarınızı değiştirerek, yapay tükürük veya bazı reçeteli ilaçlar vererek; size uygun bir tedavi planı oluşturacaktır.

Ağız kuruluğunu önlemek için sizin yapabilecekleriniz de var. Gaz sorununuz yoksa şekersiz sakız çiğnemeniz, tükürük salgılanmasını arttırarak size yardımcı olabilir. Sık sık su içmeniz de, vücudunuzdaki sıvı seviyelerini arttıracaktır.

Kafein içeren çay, Kahve ve kolalı içecekleri azaltmanız, sigara kullanmamanız da diğer önlemlerdir. Ayrıca ağızdan değil burundan nefes almayı da alışkanlık haline getirmelisiniz. Flouridli bir Diş macunu ve losyonu kullanmanız da, ağız sağlığınıza yarar sağlar.En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mahmut CeylanHocam iyi günler boğazımda 2-3 gündür bi kuruluk var su içmeme rağmen çabuk kuruyor ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz iyi çalışmalar :)
  • Boğaz

    Kuruluğuna

    Bitkisel

    Çözüm