Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Boğaz Ağrısı Ve Ateş
Boğaz Ağrısı Ve Ateş
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Boğaz Ağrısı Ve Ateş : Akut farenjitte, farengeal duvarlarda ve lateral farengeal bantta enflamasyon vardir. Farenjitler oldukça sik görülmektedir. Akut farenjit viral veya bakteriyel nedenlerle olusabilir. Viral nedenler içinde rinovirüsler, adenovirüsler, koronavirüsler, influenza viriisü, parainfluenza virüs sayilabilir.

Daha nadir olarak da herpes simpleks, koksaki A virüsü, Epstein Barr virüsü (EBV) ve sitomegalovirüs, farenjit etkeni olabilir. Akut farenjitlerin %75′inden bu virüsler, %25′inden ise, hemen hemen tamaminda, A grubu beta hemolitik streptokoklar yani Streptococcus pyogenes sorumludur. Akut farenjit etkeni bakterilerin çok az bir kismi grup C ve G streptokoklar, Neisseria gonorrhoeae ve Corynebacterium diphtheriae‘dir.

Rhinovirüsler ve diger üst solunum yollari virüslerinin yol açtigi farenjitler sonbahar ve ilkbahar gibi iliman mevsimlerde pik yaparlar. Koronavirüsler ve adenovirüsler kisin daha çok görülür. Bazi adenovirüs tipleri yazin erken dönemlerinde görülebilir ve farengokonjunktival epidemiye yol açabilir.

Influenza virüsüne bagli farenjitler ise daha çok Aralik-Nisan aylari arasinda siktir. Streptokokal farenjit siklikla kisin ve ilkbaharin baslangiç dönemlerinde görülür. Streptokokal farenjit 2 yasindan önce ve 50 yasindan sonra nadirdir. Viral farenjit herhangi bir yasta gelisebilir; ancak yas ilerledikçe görülme sikligi azalmaktadir. Okullar, kresler, askeri birlikler gibi kalabalik yerler yayilma açisindan uygun ortamlardir. Okullarda salginlara yol açabilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Boğaz

Ağrısı

Ve

Ateş