Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Böbrek Taşı Bitkisel Tedavi

Böbrek Taşı Bitkisel Tedavi

Böbrek Taşı bitkisel tedavi için neler yapılmalı? Sorusuna yanıt olarak Böbrek Taşı bitkisel tedavi yöntemleri ve Böbrek Taşı bitkisel tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Böbrek Taşı Bitkisel Tedavisi Hakkında


Aloe Vera ve Sinameki

Sinameki ve Aloe Vera gibi bitkilerden yalıtılan, antrakinonlar olarak bilinen bileşikler, salaksatif (ishal yapıcı) dozun altında ağız yolun kullanıldığında kalsiyuma bağlanır ve idrarda kristallerin büyümesini önemli ölçüde azaltır. Tavsiyemiz, Aloe Vera veya sinamekiyi, laksatif bir etki yapabileceği düzeyin hemen altında kullanmanızdır.

 

 

 

 

 

 

 

Yaban Mersini (Vaccinium maerocarpon)


<a href=Yaban Mersini (Vaccinium maerocarpon)" title="Yaban Mersini (Vaccinium maerocarpon)" hspace="0" vspace="5" width="150" height="120" align="left" />Yaban mersini suyu içilmesinin, yineleyeıBöbrek Taşı sorunu olan hastaların idrarındaki iyonlaşmış kalsiyum miktarını yüzde ellinin üzerinde azalttığı saptandığından, Yaban Mersini suyu veya özütleri yararlı olabilir.İdranâı yüksek kalsiyum düzeylerinin Böbrek Taşı abusumu riskini artırması nedeniyle Yaban Mersini suyu önemli bir yarar sağlayabilir. Piyasadaki Yaban Mersini suyu ürünlerinin çoğuna yüklü miktarda şeker konulduğundan şifalı bitki pratisyenleri ve hekimler yaban mersininin hap biçiminde alınmasını önermektedirler. Yüksek riskli kişilerde böbrek taşlarını önlemek için 450 ml Yaban Mersini suyuna eşdeğer miktarda alınmalıdır.

 

 

 

Khella (Ammi visnaga)

Khella (Ammi visnaga)19301u yıllarda yapılmış bir tıbbi araştırma,khella'nın idrar yolunu gevşeterek taşın geçmesine olanak sağlamada olağanüstü etkili olduğunu ortaya koymuştur.Bu eylem, idrar yolu üzerinde gevşetici etki yapmasından kaynaklanmaktadır. Benzer bileşikler içermesi nedeniyle gravel root (Ruta graveolens) da böbrek taşlan tedavisinde kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 

Dilenci biti (Desmodium styracifolium)

Dilenci biti (Desmodium styracifolium)Bu bitki adını giysilere sımsıkı tutunup kalan küçük meyvelerinden almıştır. Çinliler tarafından eski çağlardan beri böbrek ve safra kesesi taşlarının tedavisinde kullanılan bitkinin bu sırrını Japon bilim adamları çözmüştür.Bitkinin içeriğindeki bir bileşik, idrarla atılan kalsiyum miktarını azaltıp, sitrik asit tuzu miktarını artırarak, böbrek taşı oluşumunu büyük ölçüde engellemektedir.

 

 

 

 

Kırlangıç Otu (Chelidonium majus)


Kırlangıç Otu (Chelidonium majus)Kırlangıç otu halk arasında geleneksel olarak karaciğer tedavisinde kullanılır ve bunun geçerli nedenleri vardır. Böbrek Taşı semptomları görülen 60 hastaya, altı hafta boyunca kırlangıç otunun aktif bileşenlerinden biri olan chelidonine verilerek yapılan bir araştırmada, doktorlar semptomlarda dikkat çekici bir azalma olduğunu rapor etmişlerdir. Kırlangıç otunun içeriğindeki chelidonine ve diğer bileşiklerin, safra yolundaki düz kasları rahatlatarak safra akışım düzenlediği ve üst karında ortaya çıkan sancılara engel olduğu resmi raporlarda yer almaktadır.

 

 

 

Ayrıkotu (Agropyron repens ya da Elyms repens)

Ayrıkotu (Agropyron repens ya da Elyms repens)E komisyonu, bu bitkinin böbrek taşlan ve idrar yolu iltihaplarında kullanılabileceğini onaylamıştır. Bitkinin toprak altında kalan kısımlarını doğrayıp, 8-10 çay kaşığı kadarını 250 ml. suya atıp kaynatarak kuvvetli bir çay elde edebilirsiniz. Avrupalılar bu çayı günde dört fincana kadar içmektedirler.

(E Komisyonu: Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu komisyonu.)

 

 

 

 

 

 

 

Zencefil (Zingiber Officinale)

<a href=Zencefil (Zingiber Officinale)" title="Zencefil (Zingiber Officinale)" hspace="0" vspace="5" width="150" height="150" align="left" />Konsantre Zencefil çayıyla yapılacak sıcak kompres, böbrek sancılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Kompres ciltte hafif bir tahribat yaratarak beynin dikkatini, çok daha şiddetli olan böbrek ağrısından bu tahribata çeker.

 

 

 

 

 

 

 

At kuyruğu (Equisetum arvense):

At kuyruğu (Equisetum arvense): E komisyonu, at kuyruğunun böbrek taşlan ile idrar yollarının genel sağlığı için kullanılabileceğini onaylamıştır.

(E Komisyonu: Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu komisyonu.)

 

 

 

 

 

 

 

Nane (Mentha piperita), kıvırcık Nane (M. spicata) ve diğer nanegiller:


<a href=Nane (Mentha piperita), kıvırcık Nane (M. spicata) ve diğer nanegiller:" title="Nane (Mentha piperita), kıvırcık Nane (M. spicata) ve diğer nanegiller:" hspace="0" width="150" height="150" align="left" />Nane familyasına mensup bitkiler, geleneksel olarak Safra Kesesi taşlarının tedavisinde kullanılmaktadır. İngiltere'de reçetesiz olarak satılan taş düşürücü Rowachol adlı "Böbrek Taşı çayının" bileşiminde kullanılan kimyasallar, Nane ailesinden çeşitli bitkilerden elde edilmektedir. İngiltere'de yapılan bir araştırmada, bu çay, çayı kullanan deneklerin % 25'i üzerinde etkili olmuştur. Eğer Safra Kesesi ağrıları çekiyor olsaydım ve bir doktora gitme imkanım da olmasaydı, bahçemden ya da şifalı bitkiler satan dükkanlardan bulabildiğim kadar Nane türünü bir araya getirerek "Taş Çayı" adını verdiğim çayı hazırlardım,îçine biraz da, yine bu durumlarda yararlı bir başka bileşik olan borneol içeren, Kakule ilave ederdim.

 

 

 

Altın çomak (Solidago vigaurea):

 

Altın çomakAltın çomak, vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olan leokarpsid adlı güçlü bir diüretik bileşik içerir. Altın çomağın kronik böbrek iltihabı (nefrit) tedavisinde de son derece etkili olduğunu kanıtlayan bazı araştırma raporları görmüştüm. Yukarıda saydığım bu iki nedenden dolayı, E komisyonunun altın çomağı böbrek taşlarını önlediği ve tedavisine yardımcı olduğunu onaylaması beni hiç şaşırtmadı. E komisyonu, beş çay kaşığı doğranmış kuru altın çomak çiçeğini 250 mg. kaynar suya karıştırarak yapılan çayı, günde üç kez yemek aralarında içmenizi öneriyor.

Bunun yanında, E komisyonunun bu bitkiyi safra taşları için de önermesi benim için sürpriz oldu. Eğer safra taşları ciddi ağrılara neden olmuyorsa, bu çayı bir ay kadar kullanmanızı öneririm. Koruyucu amaçlı kullanmak için de biraz daha az miktarda bitkiyle hazırlayacağınız çayı içmenizi öneririm.

 

 

 

 

 

 

Isırgan otu (Urtica dioica):

<a href=Isırgan Otu" title="Isırgan Otu" hspace="0" vspace="5" width="150" height="190" align="left" />E komisyonu her gün içilecek birkaç fincan ısırgan otu çayının, böbrek taşlarının önlenmesi ve tedavisinde yararlı olduğunu onaylamıştır. Bir çay kaşığı kuru ısırgan otunu, incecik doğrayarak 250 ml. kaynar suya atarak hazırladığınız çayı günde bir kez için. Isırgan otunu toplarken bir eldivene ihtiyacınız olabilir, fakat bitkiyi haşladığınız zaman yumuşayan dikenleri etkisini yitirir.

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Hususlar

Birçok ağır metal (cıva, altın, uranyum ve kadmiyum) böbrekler için toksik olduğundan, saçta mineral analizi bir değer ifade edebilir. Özellikle kadmiyumun Böbrek Taşı olgularını büyük ölçüde artırdığı ortaya konulmuştur. Bakırcılarla ilgili yapılan ileriye dönük bir araştırmada, kan serumunda kadmiyum düzeylerinin yükselmesiyle bağdaşır biçimde, yüzde kırk böbrek taşları olgusu saptanmıştır.

Tıp literatüründe, kalsiyum oksalat böbrek taşlarının oluşumunda potansiyel bir etken ola-
rak C vitamininin adı geçmektedir. Bununla birlikte, günümüzde çok sayıda araştırma, hemoliz, yineleyen böbrek taşı, şiddetli Böbrek Hastalığı ya da gut sorunu olmayan kişilerde yüksek dozda C vitamini terapisinin böbrek taşlarına neden olmayacağını ortaya koymuştur. Günde 10 grama kadar C vitamini verilmesinin idrardaki oksalat düzeylerine herhangi
bir etkisi olmamıştır.

Bir diğer beslenme tavsiyesi, tuz (sodyum klorür) tüketimini azaltmaktır. Normal yetişkinlerde besinlerle alınan sodyum miktarında her 100 mmol. (2.300 mg) artışa karşılık idrarda atılan kalsiyum miktarı yaklaşık 1 mmol. (40 mg) artmaktadır. Böbrek taşları oluşma eğiliminde olan kişilerde tuz alımının artması idrardaki kalsiyum miktarını daha da
fazla artırmaktadır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Avakado Yaprağı Böbrek Taşı Bebeklerde Böbrek Taşı
 Bebeklerde Böbrek Taşı Bebekte Böbrek Taşı
 Böbrek Hastalığı Tedavi Böbrek Hastalıkları Tedavi
 Böbrek İltihabı Tedavisi Böbrek Kistleri Tedavi
 Böbrek Kumları Böbrek Kumu Dökme
 Böbrek Kumu Dökmek Böbrek Kumu Düşürme
 Böbrek Kumu Tedavi Böbrek Kumu Tedavisi
 Böbrek Mesane Kum ve Taşları Böbrek Taş
 Böbrek Taş Düşürme Böbrek Taş Kırma
 Böbrek Taşı Böbrek Taşı
 Böbrek Taşı Böbrek Taşı 2
 Böbrek Taşı 3 Böbrek Taşı 4
 Böbrek Taşı Ağrısı Böbrek Taşı Ameliyat
 Böbrek Taşı Ameliyatı Böbrek Taşı Ameliyatları
 Böbrek Taşı Analizi Böbrek Taşı Belirtileri
 Böbrek Taşı Belirtileri Böbrek Taşı Bitkisel
 Böbrek Taşı Bitkisel Çözüm Böbrek Taşı Bitkisel Tedavi
 Böbrek Taşı Bitkisel Tedavisi Böbrek Taşı Çeşitleri
 Böbrek Taşı Diyeti Böbrek Taşı Doğal Tedavi
 Böbrek Taşı Dökme Böbrek Taşı Düşme Belirtileri
 Böbrek Taşı Düşüren Bitkiler Böbrek Taşı Düşürme
 Böbrek Taşı Düşürme Belirtileri Böbrek Taşı Düşürme Tedavisi
 Böbrek Taşı Düşürme Yolları Böbrek Taşı Düşürme Yöntemleri
 Böbrek Taşı Düşürme Yöntemleri Böbrek Taşı Düşürmek
 Böbrek Taşı Düşürmek İçin Böbrek Taşı Düşürmek İçin Şifalı Bitkiler...
 Böbrek Taşı Düşürmenin Yolları Böbrek Taşı Düşürücü
 Böbrek Taşı Düşürücü 2 Böbrek Taşı Eritme
 Böbrek Taşı Hastalığı Böbrek Taşı İçin Bitkisel Çözüm
 Böbrek Taşı İçin Bitkisel Tedavi Böbrek Taşı İçin Şifalı Bitkiler
 Böbrek Taşı İçin Şifalı Bitkiler Böbrek Taşı İlaç
 Böbrek Taşı İlacı Böbrek Taşı İlaçları
 Böbrek Taşı Kaç Günde Düşer Böbrek Taşı Kırdırma
 Böbrek Taşı Kırılması Böbrek Taşı Kırma
 Böbrek Taşı Kırma Fiyatları Böbrek Taşı Kırma Yöntemleri
 Böbrek Taşı Nasıl Dökülür Böbrek Taşı Nasıl Düşer
 Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Böbrek Taşı Nasıl Kırılır
 Böbrek Taşı Nasıl Oluşur Böbrek Taşı Nasıl Tedavi
 Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir Böbrek Taşı Neden Oluşur
 Böbrek Taşı Nedenleri Böbrek Taşı Nedir ?
 Böbrek Taşı Nedir ? Böbrek Taşı Oluşumu
 Böbrek Taşı Sancısı Böbrek Taşı Sancısı 2
 Böbrek Taşı Tedavi Böbrek Taşı Tedavi Yöntemi
 Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri Böbrek Taşı Tedavileri
 Böbrek Taşı Tedavisi Böbrek Taşı Tedavisi
 Böbrek Taşı Tedavisi Bobrek Tasi Tedavisi
 Böbrek Taşı Teşhisi Böbrek Taşı Ve Kumu
 Böbrek Taşı Ve Tedavisi Böbrek Taşı Zararları
 Böbrek Taşına Bitkisel Çözüm Böbrek Taşına İyi Gelen Bitkiler
 Böbrek Taşına Kesin Çözüm Böbrek Taşına Ne İyi Gelir
 Böbrek Taşını Düşeren Bitkiler Böbrek Taşını Düşürmek
 Böbrek Taşını Düşürmek İçin Ne Yapmalı Böbrek Taşını Ne Düşürür
 Böbrek Taşını Ne Eritir Böbrek Taşının Belirtileri
 Böbrek Taşının Nedenleri Böbrek Taşının Tedavisi
 Böbrek Taşının Zararları Böbrek Taşının Zararları
 Böbrek Taşları 2 Böbrek Taşları Belirtileri
 Böbrek Taşları Genel Böbrek Taşları Nasıl Oluşur Nasıl Tedavi Edilir...
 Böbrek Taşları Nasıl Tedavi Edilir Böbrek Taşları Nedir
 Böbrek Taşları Tedavi Böbrek Taşları Tedavisi
 Böbrek Taşları Ve Kumlar Böbrek Taşlarının Tedavisi
 Böbrek Tedavileri Böbreklerde Kum ve Taş
 Böbreklerde Kum ve Taşlar Böbreklerde Oluşan Taş
 Böbrektaşı Hastalığı Müdavi Beslenme Oksalatlı Diy... Çocuklarda Böbrek Taşı
 Çocuklarda Böbrek Taşı Gebelikte Böbrek Taşı
 Gilaburu Böbrek Taşı Hamilelikte Böbrek Taşı
 Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Lazerle Böbrek Taşı Kırma
 Mesane Kumları ve Böbrek Taşları Şifalı Bitkiler Böbrek Taşı
 Urat Diyatez ve Urat Böbrek Taşları

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.