Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Böbrek Taşı Ağrısı
Böbrek Taşı Ağrısı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Böbrek Taşı Ağrısı

Böbrek taşı ağrısı,böbrek taşı tedavisi hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Böbrek taşı tedavisine yardımcı olan %100 bitkisel ürünler ve etkilerini bu makalede inceleyebilirsiniz...

NEFRİT

Böbreklerin iltihaplanmasına nefrit adı ve verilir. Nefrit genellikle 2 biçimde görülür. Akut nefrit adı verilen böbrek iltihabı titremeler, aşırı baş ve bel ağrısı, kusma, ateş gibi belirtilerle hastalık başlar. Halsizlik ve iştahsızlıkla birlikte hastanın idrarı da bir miktar azalır. Akut böbrek iltihabı kimi bulaşıcı hastalıklardan, özellikle tifo hastalığı, kızıl, kızamık, grip, kabakulak diş eti iltihabı ve sinüzitlerden hemen sonra ortaya çıkabilir. Bu hastalıkların seyri sırsında mikropların toksinlerini ıtrah ederken böbrekler bozulabilir. Bunların dışında arsenik, kurşun ve cıva gibi zehirli maddeler yine böbreklerde bozukluklara sebep olurlar ve nihayetinde nefrit meydana gelir. Bu hastalığı hazırlayıcı sebeplerin içinde üşütmenin de büyük etkisi vardır. Hastalığın tedavi edilebilmesi için böbreği istirahate bırakmak ve kanı temizleyici kimi metodlar uygulamak gerekir. Bu arada hastaya da, etsiz, tuzsuz, yağsız ve şekerli bir diyet uygulamak zorunludur.

BÖBREK ÜSTÜ BEZİ HORMONLARI


Böbreküstü korteksinden salgılanan hormonlar mineralkortikoid, glükortikoid. aldosteron ve cinsiyet hormonları gibi çok çeşitlidir. Mineralkortikoidler su ve tuz metabolizmasının, glükokortikoidler ise karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynarlar. Kortizon böbreküstü bezleri tarafından salgılanan, oldukça karmaşık yapılı kimyasal bir madde, yani bir kortikoiddir. Romatizmal ateş, romatoid artrit ve polıartrit gibi kollajen doku hastalıklarında ve bronşial astım gibi alerjik hastalıklarda tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Kortizon derivesi olan hidrokortizon adlı madde, özellikle deri ve eklem içi uygulamalarında kortizondan daha etkili olmaktadır. Ancak bu ilaçların tedavi edici nitelikleri zayıftır. Sadece kişinin o andaki belirtilerini ve şikâyetlerini kaldırarak geçici bir rahatlama sağlar. Bugün kortizondan çok daha etkili ve yan etkileri azaltılmış yeni, kortizon türevleri bulunmuştur. Prednison ve Prednisolon, Kortizol ve kortikotropin gibi örneklerini sayabileceğimiz bu ilaçlar vücudun sutuz dengesini kortizon kadar bozmamaktadır. Kortizon sindirim kanalından çok çabuk emilir ve vücutta hidrokortizona dönüşerek tabii Hormon gibi etki gösterir.

ACTH (adrenokortikotropin hormon) veya kortikotropin adlı hormon böbreküstü bezine Uyarıcı etki yaparak hidrokortizon salgılanmasını sağlar. Böbreküstü bezi ile hipofiz bu olayda beraber çalışırlar. Kanda kortizon artarsa hipofize baskı yaparak ACTH salgılanmasını durdurur. Böylece kortizon salgısı azalır. Gerektiğinde tam tersi olur ve ACTH salgılanmaya başlar. Tıpta buna feed back mekanizması adı verilir. Kortizon ancak doktor kontrolü altında kullanılabilecek iki tarafı keskin bir bıçak gibi etkili ve tehlikeli bir ilaçtır. Kortikosteroid alanların enfeksiyonlara karşı dirençleri azaldığından eskiden geçirilmiş bazı hastalıklar (Akciğer tüberkülozu, histoplazmoz, blastomikoz vb.) alevlenebilir ve bu arada düşkünü mantarların yaptığı enfeksiyonlar da sık görülür.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Böbrek

Taşı

Ağrısı