Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Böbrek Hastalığı Riskiniz Olabilir
Böbrek Hastalığı Riskiniz Olabilir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Böbrek Hastalığı Riskiniz Olabilir :

Uzmanlar, böbrek hastalığının beş aşaması olduğu ve fark edilmememsi durumunda ileri aşamalarda istenmeyen sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Gülçin Kantarcı, erken teşhis için belirtilen riskleri taşıyan kişilerin mutlaka doktora gidip, kan basıncı ölçümü, idrar tahlili ve serum kreatinin düzeyine baktırmaları gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Gülçin Kantarcı, her 10 kişiden birinin kronik böbrek hastalığı olduğunu belirterek, böbrek hastalığının beş aşaması olduğunu, fark edilmezse çok ileri aşamalarda istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Böbrek hastalığının erken tanındığında önlenebilir bir kronik hastalık olduğunu ifade eden Gülçin Kantarcı, hastalığın,“Böbreğin metabolizma sonucu gelişen atık ürünleri atma yeteneğindeki azalma soncu gelişen geri dönüşümsüz böbrek işlev bozukluğu” olarak tanımlandığını belirtti.

Hastalığın belirtileriyle ilgili olarak Doç. Dr. Gülçin Kantarcı,“Böbrek hastalığının beş aşaması vardır, fark edilmezse çok ileri aşamalarda istenmeyen sonuçlar doğabilir. Böbrek hastalıkları erken aşamalarda genellikle belirti vermez.

Sadece ileri aşamalarda idrarda köpürme, göz kapaklarında şişme, kan basıncında ani ve şiddetli yükselme, gece tuvalete çıkma sayısının çoğalması, açıklanamayan halsizlik olabilir. Ama bütün bu belirtiler her böbrek yetmezliği olan kişide görülmeyebilir, öncelikle risk faktörü olan kişilerin araştırılması gerekir” diye konuştu.

Kantarcı, erken teşhis için belirtilen riskleri taşıyan kişilerin mutlaka doktora gidip, kan basıncı ölçümü, idrar tahlili ve serum kreatinin düzeyine baktırmaları gerektiğini söyledi.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Böbrek

Hastalığı

Riskiniz

Olabilir