Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Böbrek Büyümesinin Zararları
Böbrek Büyümesinin Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Böbrek Büyümesinin Zararları, böbrek büyümesi hastalığı ve bu hastalıkla alakalı bilgiler aşağıdaki makalede yer almaktadır. Böbrek büyümesi hastalığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makaleye göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tıp dilinde hidronefroz olarak tanımlanan böbrek büyümesi, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi ya da genişlemesi olarak tanımlanabilir.

Bu durum böbrekte idrarın birikmesi sonucu meydana gelir. Böbreğin pelvis renalis ( idrarın üretildikten sonra depolandığı yer ) denilen bölgesi idrar biriktiği için şişerek böbrek dokusuna basınç yapar ve onun çalışmasını bozmaya başlar.

Böbrek büyümesine sebep ise bu kanalın tıkanmasıdır.

Tıkanma sonucu meydana gelen hidronefTek taraflı tıkanmalara bağlı hidronefrozda diğer böbrek çalışmaya devam ettiğinden belirtiler geç fark edilir. Bu da hastalığın seyrini olumsuz etkiler. Tehlike oranı düşüktür. Eğer her iki böbrek de tıkanmadan etkilenmişse ve tıkanmaya bağlı olarak idrar ters yönde gidiyor ise sonuç sıkıntı doğurabilir. Böbrek fonksiyonları bozulduğunda o böbreği çıkarmaktan başka çare kalmaz.

Belirtiler


* Böbrek boşluğunda bel ağrıları,
* Biriken idrar dolayısıyla enfeksiyon,
* Ateş,
* İdrar yaparken acı,
* Karında şişlik,
* Bulantı ve kusma,
* İki taraflı hidronefrozda susama,
* Keyifsizlik,
* Kilo kaybı gibi belirtiler en bilinenleridir.

Tanı

* Ürografi
* MRI
* Ültrason
* Sistoskopi
* Tam idrar testi

Böbrek Büyümesi Hastalığının nedeni nedir?

Böbrek Şişmesi

Böbreklerden süzülen idrarın idrar kesesine ulaşmasına veya keseden çıkışına engel olabilecek her türlü tıkanma Böbrek büyümesinin nedenleri arasında yer alır. Genellikle idrar yollarında bir Taş veya bir tümörün idrar yollarını tıkaması sonucu olabilir. Bunun yanında diğer bir sebep ise üreter kıvrılmaları, gebelik, Prostat hipertrofisi gibi mesanenin boşalmasını zorlaştıran durumlar kişide böbrek büyümesi hastalığı oluşumuna zemin hazırlar.

Sonuç ;

Hastalığın erken fark edilmesi çoğu zaman yararlı olacaktır. Erken dönemlerdeki hidronefrozda tıkanmalar giderilerek tedavi sağlanmış olur. Böylece kişi normal hayatına dönebilir.

Geç kalınan durumlarda ise aynı şeyi söylememiz mümkün değildir. Çünkü bu durumda tıkanmalar, böbrekte kalıcı hasar bırakmaya başlamıştır bile. Tıkanmalar giderilse bile hasar sebebi ile kişinin normal hayatına dönmesi mümkün olmayabilir.

Bu tür durumlarda gerekirse hasar gören böbrek cerrahi müdahale ile alınabilir. Tabi ki şunu da söyleyelim. Her gün tıpta yeni bir tedavi hizmeti veya ilaçlar bulunmaktadır. Ümidimizi yitirmemeliyiz
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Durmus Ali BakirLütfen yardiminiza ihtiyacım var. On aylık kızım böbrek lerinden.dolayı hastanede nevrotik sendromu dediler ama makalenizi.okuyunca kafamda şüpheler oluştu.. ünlü biz ishalle başladı hastalığın belirtisi ama.herhangi bi sebeb bulamadılar genetik.değil biopsi ise temiz çıktı.. lakin sunum çocuğumuza idrar zokturucu ilaçlar verildi sonra ktizon.ilk.dönem.haya bi çiş.yaptı bir kaç.gün.sonra idrar.koyulasti. su an.karın.diyalizi var karnında.lakin bir aydan beri karnındaki.sis.inmedi ve böbrekleri.büyümeye devam.ediy buna karşı herhangi bir.ilaç verilmiy böbrek büyüklüğü su an 8,4.. sizce bu söylediğiniz hidro nefron.kanallarininj açmanın.bir yolu varmı veya sebeb adan kaynaklanıy olabilir mi.. iki gün önce.Çok.sıkıntılı.idi. bagira bağıra ç İse di.. Tsk.edrim
  • Şifa Market0-3 yaş bebek ve çocuklar için bişey öneremıyoruz doktor kontrolunde olması gerekir. lütfen bir doktora danışınız. çok geçmiş olsun. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  • Böbrek

    Büyümesinin

    Zararları