Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Beyin Tümürünün Belirtileri
Beyin Tümürünün Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Beyin Tümürünün Belirtileri: 1) Baş ağrısı Beyninde tümör olan hastaların bir kısmında baş ağrısı görülür. Bu ağrı genellikle son birkaç aydır ortaya çıkmıştır ve gittikçe şiddetlendiğini ifade eder hastalarımız.

2) Sara nöbetleri (epilepsi) Bilinç kaybı olarak ya da olmaksızın istem dışı kasılmalar, titremeler gelişebilir. Özellikle 20 yaş sonrası ortaya çıkan bu tarz nöbetler aksi ispatlanana kadar beyin tümörüne bağlı olduğu düşünülerek araştırılmalıdır.

3) Çift görme ve görme bulanıklığı Baş ağrısı ile birlikte veya baş ağrısı olmaksızın ortaya çıkan çift görme, bulanık görme, görmenin azalması beyin tümörlerinin belirtilerindendir.

4) Konuşma bozukluğu Konuşamama, anlama güçlüğü, konuşurken yanlış kelime ifadeleri ya da sarhoşvari konuşma keza beyin tümörlerinin bulgusu olabilir.

5) Kol ve bacakta kuvvetsizlik, beceriksizlik, dengesizlik Son zamanlarda ortaya çıkan vücudun sağ ya da sol yarısında uyuşmalar, ellerde güçsüzlük, uyuşukluk, beceriksizlik görülebilir. Yürürken “sarhoşvari yürüme” ve “dengesizlik” bir beyincik tümörünün belirtisi olabilir.

6) Bulantı ve kusma Baş ağrısı ile birlikte bulunması ve özellikle birkaç gün ya da haftadır mevcut olması önemlidir.

Ancak burada baş ağrısı ve kusmanın uzun sürelerdir var olması ön planda Migren gibi tümör dışı patolojileri düşündürür. Hormonal bozukluklar ve rastlantısal Özellikle hipofiz bezi tümörlerinde her türlü hormonal dengede bozukluk meydana gelebilr. Rastlantısal Bazen travma gibi başka amaçlı görüntüleme yapıldığında tesadüfen tümöral doku saptanabilir. Son zamanlarda artan, daha öncekilerden farklı baş ağrısı, görme azalması, işitme ve koku hissinin azalması ya da kaybı, kafatasında ortaya çıkan şişlik, sık sık bayılmalar Beyin Tümörü belirtisi olabilir.

Küçük boyutlarda erkenden teşhis edilen tümörlerde hasta tedavisinde çok daha iyi sonuç alınabilecekken büyük boyuta ulaşmış tümörlerin tedavisi daha zor ve tehlikeli olabilmektedir. Baş ağrısı görülmeyebilir Her baş ağrısı beyin tümörünü mü işaret eder, ilk işaret baş ağrısı mıdır? Daha önce de bahsettiğimiz gibi baş ağrısı ve kusmanın uzun sürelerdir var olması ön planda migren gibi tümör dışı patolojileri düşündürür.

Ancak beynin kendisi ağrıya hassas bir organ olmadığından beyinde gelişen bir tümör beyin içerisindeki yerleşimi ile uyumlu olarak belirli bir büyüklüğe erişene kadar pek baş ağrısına sebep olmaz. Özellikle büyüme hızı fazla tümörlerde baş ağrısı ve diğer belirtiler daha sık ve gürültülü görülürken yavaş gelişen beyin tümörlerinde beyin adapte olarak tümöre yer açabilir bu taktirde çok büyük boyutlarda dahi baş ağrısı hastada görülmeyebilir.

Beyin tümörleri nasıl tedavi edilir?


Beyin tümörlerinin günümüzde pek çok tedavisi mevcut olmakla beraber ana başlıklar halinde özetlersek: Birinci seçenek Cerrahi; Tümörün en hızlı ve en etkili bir şekilde vücuttan alınarak yok edilmesi ancak cerrahi ile gerçekleştirilebilir. İkinci başvurduğumuz yöntem Radyoterapi; Özellikle habis beyin tümörlerinde cerrahi sonrası ek tedavi olarak uygulanır. Üçüncü yöntem ise Kemoterapi; Yine habis beyin tümörlerinde cerrahi tedaviye ek olarak radyoterapi ile birlikte yapılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Beyin

Tümürünün

Belirtileri