Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Ben Kanseri Tedavisi

Daha az önemli faktörler tekrarlayan tıbbi ve endüstriyel X ışınlarına maruz kalma, Yanık veya yara izi bırakarak iyileşen cilt hastalıkları, kömür katranı veya arsenik içeren maddelere mesleki olarak maruz kalma ve ailede cilt kanseri bulunmasıdır. Açık tene sahip olup güneş yanığı ihtimali fazla olan kişiler, daha yüksek riske sahiptir. Güneş ışınları deri kanserine sebep olan en önemli neden olduğundan en önemli koruyucu önlem güneşten kaçınmaktır.

Güneşin dünyaya en dik ulaştığı saatler olan saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşten korunun. Güneşin yeryüzüne dik ulaştığı saatlerde gölgeniz kendi boyunuzdan daha kısadır.
Açık renkli sıkı dokumalı koruyucu giysi ve geniş şapka kullanın.
Koruma faktörü en az 15 olan güneşten koruyucu kremler kullanın.
20 dakika güneşte kaldığında güneş yanığı geçiren bir kişi, 15 faktörlü bir güneşten koruyucu kullandığında 15 kat daha fazla süre (300 dakika) yanmadan güneşte kalabilir. Bununla beraber güneşten koruyucu kremler kullanarak da güneşte fazla kalınmamalıdır. Çünkü UVA gibi güneş ışınları ki bunlar derideki Bağışıklık Sistemi ve deri yaşlanmasında sorumludur, güneş koruyucular olsa da deriye ulaşabilir.

Güneşten koruyucu kullanımına çocukluk döneminde başlayın, çünkü yaşam boyu güneşe maruz kalmanın % 80'i 18 yaş altında olmaktadır. 6 ayın altındaki bebekler uzun süre güneşe maruz kalmamalı, eğer kalacaksa güneşten koruyucular kullanılmalıdır.

Erken tanı kesin tedavinin en önemli ilk adımıdır.

Derinizi belli aralıklarla muayene edin. Eğer benlerinizde büyüme değişiklik olursa, derinizde renk değişikliği ve iyileşmeyen yaralar varsa bir an önce Dermatoloji Uzmanına muayene olunuz.

Kanser öncesi deri bulguları


Aktinik keratozlar özellikle güneş ışınlarına aşırı maruz kalmış açık tenli kişilerin yüz, el sırtı ve kollarında rastlanılan küçük üzerleri pullu lekelerdir. Tedavi edilmezlerde deri kanserine dönebilir. Eğer erken evrede yakalanırsa buz tedavisi ile çıkartılabilir, kemoterapi ilaçları içeren Krem veya losyonlar kullanılabilir, kimyasal peeling işlemi, dermabrasyon,laser tedavisi veya klasik cerrahi ile tedavi edilebilir. Güneşten koruyucular aktinik keratoz gelişimini engellerler.

Deri Kanseri Tipleri:

Üç tip Deri Kanseri bulunmaktadır.

Bazal hücreli karsinoma-Bu kanser tipi genellikle deride küçük etli kabarıklık şeklinde sıklıkla yüz, boyun ve el sırtlarında ortaya çıkar. Ara sıra gövdede kırmızı yama tarzı alanlar şeklinde görülebilir. Daha sıklıkla açık tenli kişilerde görülür. Bu kansere yakalanan kişiler açık tenli ve renkli gözlüdür ve güneş yanığına eğilimlidir. Bu tümörler hızlı yayılmazl. 1-2 cm boyutuna ulaşmaları için aylar yıllar gerekir. Tedavi edilmezse; kanserli alan kanamaya başlar, üzeri kabuklanır. Zaman zaman iyileşip, zaman zaman tekrarlama özelliği gösterir. Bu kanser tipi nadiren metastaz (diğer organlara sıçrama) yapmasına rağmen, derinin altındaki kemiğe yayılabilir ve kanserli dokunun yakınındaki dokuları harap edebilir.

Squamöz Hücreli karsinoma - Bu Deri Kanseri deri de kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu yaralar şeklinde ortaya çıkabilir. Squamöz hücreli Karsinoma açık tenli kişilerde en sık görülen ikinci kanser türüdür.Tipik olarak kulak, yüz, dudak ve ağızda görülür. Nadiren esmer kişilerde de görülebilir. Büyük kitleler oluşturabilir. Bazal hücreli karsinomanın tersine diğer organlara yayılabilir. Erken yakalandığında tedavi oranı yüksektir. Bazal hücreli karsinoma ve Squamöz hücreli karsinomada tedavi başarısı % 95 dir.

Melanom - Bütün deri kanserleri içinde en öldürücü olanıdır. Bazal hücreli ve squamöz hücreli karsinoma da olduğu gibi melanomda da erken tanı tedavi şansını arttırır.

Melanom melanin denen pigmenti (deriye rengini veren madde) üreten melanosit dediğimiz hücrelerde başlar. Melanin derimizin rengini verir ve güneşten kısmi olarak korur. Melanom hücreleri melanin üretmeye devam eder ve bu nedenle kanser alanı kahverengi veya siyahtır.Fakat melanom beYaz ve kırmızı da olabilir.

Melanom yayılma özelliği gösterdiğinden muhakkak tedavi edilmelidir. Melanom dikkat çekmeden hızla büyüyebilir. Genellikle bir ben olarak veya Kahve renkli bir benin üzerinde veya yakınında ortaya çıkar. Vücudunuzdaki benlerin yerleşimi ve şeklinden haberdar olmalısınız ki, bunlar üzerinde olan değişiklikleri ve yeni ben çıkışını fark edebilesiniz. Yapabileceğiniz en önemli adım benlerinizde herhangi bir değişiklik saptadığınızda hemen bir Dermatoloji uzmanına muayene olmanızdır. Bu sayede derinizdeki melanom tedavi edilebilir aşamada iken yakalanmış olur. Aşırı güneşe maruz kalmaktan, özellikle güneş yanıklarından kaçınma açık tenli kişilerde melanomdan korunmanın en iyi yoludur. Melanomun kalıtsal özelliği de vardır. Ailesinde melanom olan kişilerin riski daha fazladır. Sıra dışı beni olanlar, çok sayıda beni olanlar melanom açısından yüksek riske sahiptir.

Koyu renkli tene sahip olmak melanoma olma riskini ortadan kaldırmaz. Esmer kişilerde de özellikle avuç içi, ayak tabanı, tırnak yatağı ve ağızda melanoma gelişebilir.

Melanom şüphesi oluşturabilecek bulgular: kabuklanma, kanama, sızıntı, üzerinde kabarma, etrafındaki deriye doğru çıkıntı gösterme, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı hissedilmesidir.

Cilt kanserlerine nasıl tanı konulur?


Deri biyopsisi kanserin tanısını koydurur. Erken tanı ve cerrahi tedavi şansını arttırır.
Dermatoloji uzmanları kanseri erken yakalayabilmek için kişisel cilt muayenesinin önemine dikkat çekmektedir.
Derinizdeki çiller, benler ve koyu renkli alanları büyüklük, şekil ve renk değişikliği açısından gözlemleyin. Herhangi bir değişiklik saptadığınızda Dermatoloji Uzmanına başvurunuz. 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Ağız Hastalıkları Ağız Hastalıkları Nelerdir
 Akne Hastalığı Ben Kanseri Tedavisi
 Cild Kanseri Tedavisi Cilt Alerjisi Tedavisi
 Cilt Bozuklukları Cilt Deri Hastalıkları
 Cilt Egzaması Cilt Hastalığı Vitiligo
 Cilt Hastalıkları Doktoru Cilt Hastalıkları Egzama
 Cilt Hastalıkları Hastaneleri Cilt Hastalıkları Hastanesi
 Cilt Hastalıkları Hastanesi İstanbul Cilt Hastalıkları Nedir
 Cilt Hastalıkları Tedavisi Cilt Hastalıkları Uzmanı
 Cilt Hastalıkları Vitiligo Cilt Hastaneleri
 Cilt Hastanesi İstanbul Cilt Kanseri 2
 Cilt Kanseri Bulaşıcımı Cilt Kanseri Lekeleri
 Cilt Mantarı Tedavisi Cilt Uzmanı
 Cilt Ve Deri Hastalıkları Cilt Yaraları Tedavisi
 Cilte Kırmızı Lekeler Ciltte Akne
 Ciltteki Akne Tedavisi Ciltteki Akneler
 Çocuklarda Deri Hastaliklari Deri Alerjisi Tedavisi
 Deri Hastalığı Vitiligo Deri Hastalıkları Hastaneleri
 Deri Hastalıkları Ve Tedavi Yolları Deri Kanseri Tedavisi
 Deri Mantarı Tedavisi Deri ve Tenasül Hastanesi
 Deri Ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Deride Beyazlama
 Deride Leke Dermatoloji Cilt Lekeleri
 Dermatoloji Cilt Lekeleri Dermatoloji Uzmanı
 Dermatoloji Uzmanı İstanbul Egzama
 Egzama Belirtileri Ve Tedavisi Egzama Deri Hastalığı
 Egzama Hastalığı Egzama Hastalığı Tedavisi
 Egzama Hastalığı Ve Tedavisi Egzama Hastalığı Ve Tedavisi
 Egzama Hastalıkları Exama Hastalığı
 Hastalıklar Ve Bitkisel Tedavileri İnsanda Mantar Hastalığı
 İstanbul Cilt Hastanesi İstanbul Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi
 Kanser Hastalığı Kanser Hastalığının Tedavisi
 Kurdesen Kurdeşen 2
 Kurdeşen Hastalığı Ve Tedavisi Kurdeşen Hastalığının Tedavisi
 Kurdeşenin Bitkisel Tedavisi Kurdeşenin Tedavisi
 Sedef Deri Sedef Haslalığı Bulaşıcımı
 Sedef Hastalığı Sedef Hastalığı Belirtileri
 Sedef Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi Sedef Hastalığı Nedeni
 Sedef Hastaligi Tedavi Sedef Hastalığının Belirtileri
 Sedef Hastalıkları Sedef Hastanesi İstanbul
 Sedef Yaraları Selülit Hastalığı
 Sivilce Hastalığı Sivilce Hastalıkları
 Tenasül Hastalıkları Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavi
 Uyuz Hastalığı Tedavisi Uzmantv Sedef Hastalığı
 Virtigo Hastalığı Vitiligo
 Vitiligo Cilt Hastalığı Vitiligo Deri Hastalığı
 Vitiligo Hastalığı Belirtileri Vitiligo Hastalığı Nedenleri
 Vitiligo Hastalığı Tedavisi Vitiligo Hastalığı Ve Tedavisi
 Zührevi Hastalıklar Hastanesi İstanbul

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.