Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Belde Kireçlenme
Belde Kireçlenme
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Belde Kireçlenme hakkında genel bilgiler;

Belde kireçlenme nedir, belde kireçlenme belirtileri nelerdir, belde kireçlenme nasıl oluşur ve belde kireçlenme tedavi yöntemleri nelerdir.. Tüm bu konular hakkında merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır, konunun detaylarına bu sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz...

Omurga kireçlenmesi halk arasında çoğu zaman Romatizma olarak algılanır ve ifade edilir. Bu algılama kısmen doğru kısmen yanlıştır. Belli bir yaştan sonra omurgada oluşan kireçlenmeler doğal bir süreçtir.

Saçımızın beyazlaması veya cildimizin kırışması kadar doğal kabul edilebilir. Bu gözle bakıldığında, orta yaşlı veya yaşlı bir kimseye belinde kireçlenme var demek tıbben önemli bir şey ifade etmeyebilir.

Çünkü kireçlenme aynı zamanda koruyucu bir mekanizmadır, daha doğrusu, vücudun omurgada, eklem ve kemiklerde doğal olarak oluşan dejenerasyonu tamir etme mekanizmasıdır.

Bir örnek vermek gerekirse, omurlar arasında bulunan diskler yaşımızın ilerlemesiyle birlikte yaşlanmaya başlarlar. Esnekliğini ve sağlamlığını giderek kaybederler. Bunun doğal sonucu olarak, aşırı yüklenmeye maruz kalan bu yapılar yavaş yavaş bulunduğu bölgeden dışarı doğru taşmaya, yüksekliklerini kaybetmeye başlarlar.

Bu durumda aşırı yükleri tolare etmesi gereken bu bölgelerde yükün dağıtılmasında bir zafiyet ortaya çıkar. Yaşlanma ve hareketsiz yaşam ile ortaya çıkan kas zayıflığı da bunu kolaylaştırır. Yaşla birlikte oluşan kilo artımı da bazen mevcut bozulmayı olumsuz etkileyecektir. Bu durumda vücut omur kenarlarında dikensi kireçlenmeler yaparak yüklenme alanını genişletmeye ve bu şekilde bozulan yük dağılımını düzeltmeye çalışır.

Dolayısıyla bu örnekte kireçlenme hastalıktan çok koruyucu bir mekanizma olarak karşımıza çıkar. Ancak bazı durumlarda yapısal olarak beklenenden fazla bir kireçlenme oluşabilir yada oluşan dikensi kireçlenmelerin çevre dokulara ve sinir köklerine baskısı söz konusu olabilir ve bizzat kendisi ağrıya yol açabilir ki bu durumları hastalık olarak kabul etmek ve tedavi etmek gerekir.

Bu durumda normal bir kireçlenme süreci ile ağrılara yol açabilen problemli kireçlenmeler arasındaki nüans farkını hekim hastasına açıklamalıdır. Aksi halde çekilen bir film sonrası hekimin hastasına “senin belinde kireçlenme var” diyerek yaptığı kısa açıklama hastalarda gereksiz panik ve üzüntü yaratabilmektedir ve üstelik ağrısının nedeni bu kireçlenmeye bağlı olmayabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Demret Baydumanmerhaba hocam kolay gelsin sizden bilgi almak istiyorum.belde kiraçlenme sorunu yaşıyoruz daha doğrusu babamda var ben araştırıyorum şimdilik kırk kilit otunu duyduk nasıl yapılır nasıl kullanılır diye bilgi araştırıyorum fıtk tamamen geçebilirmi acaba bunun için neler yapılmalı bilgi aabilirmiyiz
  • Belde

    Kireçlenme