Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bel Fıtığı Nasıl Geçer
Bel Fıtığı Nasıl Geçer
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bel Fıtığı Nasıl Geçer : Sık sık karşılaşılan bel ağrılarından sebepli sebepsiz oluşan anlık ağrılardan kurtulmanın baş sıradaki önlemi kişinin hareketlerine dikkat etmesidir. Ameliyatla dahi kesin %100 çözümü olmayan bir hastalık türü olan bel fıtığı kişinin günlük faaliytlerini etkilese de daha rahat bir yaşam sürmek kendi elindedir. Konunun devamı makalemizde yer almaktadır merak ettikleriniz için safamızı dikkatlice incelemenizi tavsiye ediyoruz

Bel ağrıları birçok kişinin şikayet ettiği ve ağrısı çok zor ve dayanılmaz seviyelere gelebilen bir durumdur. Bel ağrılarından birkaç basit uygulama ile kurtulabilirsiniz veya bu ağrıları en az seviyeye indirebilirsiniz.

Uzmanlar, bel ağrısının 30′a yakın sebebi olduğunu belirterek, bunlardan en çok görülen türün nedenikesin olmayan ve mekanik olarak tabir edilen bel ağrıları olduğunu ifade ediyor. Bel adale-lerini güçlendirici egzersizler yaparak ve düzenli yürüyüşlerle bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Yaz aylarını hareketli geçirenlerin genel şikâyetleri arasında bel ağrıları ilk sırada yer alıyor.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Baktır, bel ağrılarının 30′a yakın nedeninin olduğunu, ancak bazılarının bel fıtığı, iltihaplı Romatizma gibi kolay teşhis edildiğini, ancak bir kısım bel ağrılarında kesin teşhisin konulamadığını ifade etti. Sebebi belirlenemeyen ağrıların kişileri zaman zaman rahatsız ettiğini kaydeden Prof. Dr. Baktır, bu tür bir hastalık olan ve özellikle genç bayanlarda görülen fibromiyaljinin, Stres ile birlikte ciddi ağrılara neden olduğunu söyledi.

Baktır, doğuştan birtakım omurga bozukluklarının da bel ağrısına neden olabileceğini dile getirdi. Doğuştan omurga fazlalığı ya da eksikliğinin, kişinin bel ağrısına olan yatkınlığını artırdığını anlatan Baktır, “Ameleler ve inşaat işçileri gibi ağır işlerde çalışanlar ile bel bölgesine aşırı yük bindiren kişilerin omurgalarında zamanla bozukluklar oluşur. Bu bozukluklar hayatın ikinci yarısında bel ağrısına neden olabilir. Ayrıca, şişman kişilerde göbek öne doğru çıktığı için belin eğriliği artar ve ağrılara yol açar. Üstelik bu kişilerin bel adaleleri zayıftır. Hamilelik döneminde karınları büyüyerek öne doğru çıkan kadınlar da, zaman zaman bel ağrısı çekerler.” dedi.

Nedeni bel fıtığı, iltihaplı romatizma gibi hastalıklar olan bel ağrılarında, nedene yönelik tedavinin çok önemli olduğuna işaret eden Baktır, şu bilgileri verdi: “Nedeni kesin olarak belli olmayan mekanik bel ağrıları, toplumda çok daha fazla görülmektedir. Bu ağrılardan kurtulmanın en önemli yolu, bel adalelerini kuvvetlendirerek belin normal kavisini korumak ve bele binen yükü azaltmaktır. Bel adalelerini kuvvetlendirmek için de egzersiz ve düzenli spor yapılmalıdır.”

Bel kaslarının güçlenmesi için egzersiz çok önemli

Aynı pozisyonlarda uzun süre çalışmayı gerektiren işler ve ağır kaldırmanın dönerek kaldırma ile birlikte olduğu işlerde bel ağrısı daha fazla oluyor. Günlük hayatı olumsuz etkileyen bu ağrılara karşı dikkat edilecek bazı kurallar şunlar:

Otururken: Sert sandalyede omurganız dik olarak, bir veya iki diziniz kalçanızdan daha yukarıda olacak şekilde oturun. Kısa dinlenme süreleri için koltuklu sandalye çok iyi destek sağlar.

Ayakta dururken: Beliniz düz olarak ayakta durmaya çalışın. Ayakta çalışırken beldeki çöküklüğü hafifletmek için ayak iskemlesini kullanın. Dizlerinizi bükmeden öne doğru eğilmeyin. Bayanlar için orta yükseklikteki topuklar beli daha az zorlar. Topuksuz ayakkabılardan sakının.

Bİr şey kaldırırken: Yerden bir şey kaldırırken uygun ve güvenli şekilde yapın. Dizlerinizi bükün, yükü vücudunuza yakın tutun ve kalkmak için bacak adalelerinizi kullanın. Ani hareketlerden sakının. Ağır herhangi bir şeyi belinizden yukarı seviyeye kaldırmayı denemeyin.

Yatarken: Sert yatakta yatın. Yumuşak yatakların altına 2 cm kalınlıkta kontrplak koyun. Yüzüstü yatmayın. Sırtüstü yatarken dizlerinizin altına bir yastık koyun. Yan yatarken bacaklarınızı kalça ve dizden bükük olarak tutun.

Çalışırken: Ağır iş yapmayınız. İmkanınız varsa yorgunluğu hissetmeden önce bir işten diğerine geçin. Eğer bütün gün büroda çalışıyorsanız fırsat buldukça kalkıp etrafta dolaşın.

Önce Isının: Bel ağrınız geçince düzenli egzersiz yapın (yürüme, yüzme vs.). Fakat güçlü bir harekete teşebbüs etmeden önce, adalelerinize ısınma ve gevşeme fırsatı vermek için yavaş başlayın.

Araba sürerken: Koltuğunuz sert olmalı. Pedalları kullanırken bacağınızın tam gerilmemesi için direksiyona mümkünse yakın oturun.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Hüseyin ÇakmazMRB. BENDE 3 YILDIR BEL FITIĞI RAHATSIZLIĞIM VAR İLAÇ TEDAVİSİ FİZİK TEDAVİSİ GÖRDÜM AMA SONUÇ ALAMADIM 2 TANE FITIĞIM VAR BİTKİSEL OLARAK NE TAVSİYE EDERSİNİZ.
 • Diyar AslanAnnemin de bel fıtığı var ameliyat oldu ama yine çıktı fıtık ne yapsin
 • Şifa MarketOmurganın bel kısmı beş adet omur ve diskten oluşur. Burası vücut ağırlığını en fazla taşıyan yerdir.Herhangi bir zorlanmayla koruyucu kısım yırtılıp çekirdek arkaya, kanala doğru fıtıklaşırsa buradan bacaklara giden sinirlere basarak bu sinirlerin çalışmasını engeller ve sonuçta belde ve bacakta ağrı, uyuşukluk, kuvvetsizlik oluşabilir. İşte bu duruma bel fıtığı denmektedir.Kırkkilit otu ve balsam jel iyi bir ağrı kesici olmasının yanı sıra tedavi edici özelliğiyle alternatif tıpta bel fıtıgı için vazgeçilmezlerdir.Kırkkilit otlu setimizi incelemek için lütfen linkimizi tıklayınız. . Geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 5678
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/bl-ftg-kirkkilit-otu-karisimli-set.html
 • CananBen 21 yasndaym bende bel fıtığı var fizik tedavi uygulandı ilaç tedavisi uygulandı fakat geçmedi ne yapabilrm
 • Şifa MarketOmurganın bel kısmı beş adet omur ve diskten oluşur. Burası vücut ağırlığını en fazla taşıyan yerdir.Herhangi bir zorlanmayla koruyucu kısım yırtılıp çekirdek arkaya, kanala doğru fıtıklaşırsa buradan bacaklara giden sinirlere basarak bu sinirlerin çalışmasını engeller ve sonuçta belde ve bacakta ağrı, uyuşukluk, kuvvetsizlik oluşabilir.setimizi incelemek için lütfen linkimizi tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/bl-ftg-kirkkilit-otu-karisimli-set-2.html
 • Bel

  Fıtığı

  Nasıl

  Geçer