Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bel Fıtığı Fizik Tedavi Hareketleri
Bel Fıtığı Fizik Tedavi Hareketleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bel Fıtığı Fizik Tedavi Hareketleri :

Kişinin aldığı kas gevşetici, Ağrı Kesici ilaçlar ve istirahatına rağmen ağlarını devam ediyorsa fizik tedaviye başlanabilir. Fakat fizik tedavi uzman biri tarafından bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Fizik tedavinin ilk zamanları ağrı şiddetlenebilir bu olası normal bir durumdur, ağrılar birkaç günde geçmez ise bel fıtığı tedavisinde etkili başka metotlar uygulanabilir. Konunun devamı bu makalemizde yer almaktadır.

Fizik tedavi hareketleri:

1- Sırt üstü yatarken önce bir bacağınızı 90 derece kaldırınız. Sonra aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

2- Bacaklarınızı uzatarak sırt üstü yatınız. Bir dizinizi kırınız. O dizinizi elleriniz ile kavrayıp göğsünüze doğru çekerken diğer bacağınızı yere yapıştırınız. Aynı hareketi diğer bacakta tekrarlayınız.

3- Sırt üstü yatarak dizlerinizi kırınız. Ellerinizi dizleriniz üzerinde kenetleyip göğsünüze doğru çekerken başınızı dizlerinize değdirmeye çalışınız

4- Sırt üstü yatarken mümkün olduğu kadar bir dizinizi göğsünüze çekiniz, diğerini düz tutunuz. Aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

5- Ellerinizi dizlerinizin üzerinde kenetleyip bacaklarınızı göğsünüze çekiniz. Bu durumda içinizden 10′a kadar sayınız. Bu esnada omuzlarınızı yerden kaldırmayınız. Daha sonra kollarınızı ve ayaklarınızı serbest bırakınız.

6- Belinizi yere yapıştırarak öylece tutunuz. İçinizden 1′den 10′a kadar sayınız. Daha sonra serbest bırakınız. Bu hareketi tekrarlayınız. Bu esnada nefesinizi normal şekilde alıp veriniz.

7- Ayakta dik durunuz. Ellerinizi masa veya bir iskemlenin kenarına dayayınız. Dizlerinizi kırarak yere çökünüz ve sonra ayağa kalkarak gevşeyiniz

8- El ve dizlerinizin üzerinde dururken kollarınız dik olsun. Önce kedi gibi belinizi çukurlaştırıp 10′a kadar sayınız. Sonra çenenizi göğsünüze doğru çekerken sırtınızı kamburlaştırarak yine 10′a kadar sayınız ve gevşeyiniz

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Özkan Şile3 tane fıtık var belimde. ayrıca boyun fıtıgımda var. amelyat olmaz istemiyorum . bu hareketleri yaparak sadece ağrıyımı azaltıyoruz yoksa fıtıgı tedavimii ediyoruz. ben kesin çözüm istiyorum . boyun fitigi içinde hangi hareketleri yapmmam lazım bilgi lütfen
  • Bel

    Fıtığı

    Fizik

    Tedavi

    Hareketleri