Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası : Fıtıktan ameliyat oldunuz fakat sonrasında yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Bu sayfamızda gerekli bilgire sahip olabilir ve fıtığın tekrarlamasını %100 bitkisel ürünlerimizle önleyebilirsniz.

Ameliyat Sonrasında;


Ameliyat hastayı daha rahat hareket edebilmesi için yapılır, onun hareketlerini kısıtlamak için değil. Bu nedenle toplumda yaygın olan bel fıtığı ameliyatlarının çok riskli olduğuna dair inanç çok yanlıştır.

Hastaların bu ameliyattan sonra sakat kalmamakta ve eski yaşam kalitesine kolaylıkla geri dönebilmektedirler. Hasta uçakla veya trenle ameliyat olduğu gün, arabayla ya da otobüsle ameliyattan bir gün sonra uzun yolculuğa çıkabilir. Üçüncü gün masa başı işine başlayabilir ya da tatil yapabilir. 7-10. gün sonra ağır işler yapabilir, araba kullanabilir.

Hastaneden çıktıktan sonra bir seyahat durumunuz söz konusu değil ise iki gün süre ile evde dinlenmeniz yararlı olur. Ancak evde yatarak değil, ayakta dolaşmanız tavsiye edilmektedir. Her kalkışta yatağınızın kenarına birkaç dakika oturun ve sonra kalkın.

Ani kalkışlarda Baş Dönmesi yaşayabilirsiniz. Oturmanızda ilk iki gün içinde kısıtlama olabilir. Günde 10 - 12 defa oturabilirsiniz ama her defasında oturma süreniz 15 - 20 dakikayı geçmesin.

Otururken belinizin arkasında bir destek olsun. Doktorunuzun sizin için yazdığı ilaçları düzenli olarak kullanın. İlaçlar midenize dokunuyorsa acilen doktorunuza haber verin.

Evde kaldığınız süre içerisinde ufak tefek ağrılarınız, uyuşukluklarınız, kramplarınız olabilir, bunlar geçicidir o yüzden dert etmeyin. Evde kaldığınız süre içinde hareketiniz az olacağı için barsak tembelliği yaşayabilirsiniz.

O yüzden sulu ve sebze yemeklerine ağırlık verin. Ameliyat yerinize konulacak yara bandını doktorunuza ilk kontrole gidene kadar değiştirmeyin.

Ancak bir kenarı kalkarsa ya da tamamen çıkarsa tendürdiyot, mersol, betadin, batticon gibi solüsyonları sürün ve sonra size hastaneden yedek olarak verilen yara bandını yapıştırın.

Evde kaldığınız süre içerisinde vücut hijyeniniz için sabunlu bezle silinebilir, başınızı yıkayabilirsiniz. Tam yıkanmaya doktorunuza ameliyat sonrası ilk kontrole gittikten sonra ve onun izniyle başlayabilirsiniz. Bu süre içinde merdivenleri dinlene dinlene çıkmaya özen gösterin.

Ameliyat kontrolü nasıl yapılır ?

Ameliyat sonrası 5., 6. ya da 7. günlerde doktorunuza kontrole geleceksiniz. Doktorunuz kontrol sırasında belinizdeki ya da boynunuzdaki yara bandını çıkararak yara yerini açık bırakacaktır. Ve bu işlemden sonra yıkanabilmenize izin verecektir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Aysun Turanmerhabalar hocam. benım annemım belinde ki rahatsızlık yıllardır var. bel fıtıgı ameliyatı onerıldı ve hala acısını cekıyor. bunun daha kolay bır tedavısı yokmu. sizce ne yapmalıyım? bana yardımcı olursanız sevinirim.
  • Bel

    Fıtığı

    Ameliyatı

    Sonrası