Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Behcet Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Behçet hastalığında bütün bulgular bir arada olmadığında tanı koymak zor olabilir. ; Eğer hastada ağızda ve cinsel bölge, göz ve deri bulguları var ise tanı daha rahat konulur. Hastalığın tanısı aşağıdaki kriterlere göre konulur.: Yılda en az 3 kez ağızda tekrar eden aft ile birlikte aşağıdaki kriterlerden iki veya daha fazlasının bulunması:

>Ağız Yaraları (Aftlar)
>Cinsel Bölge Yaraları (Genital ülserler)
>Deriye Ait Belirtiler
>Paterji (Derinin Özgün Olmayan Reaksiyonu)
>Göz Belirtileri
>Eklem Belirtileri
>Damar Belirtileri
>Sinir Sistemi Belirtileri
>Mide-barsak Belirtileri

Ağız Yaraları (Aftlar)

Ağız yaralarına hemen hemen her hastada rastlanır. Bununla birlikte % 1-3 gibi az bir kısım hastanın ağızda yara şeklinde bir belirtiyi hiç göstermeksizin, sendromun diğer belirtilerini gösterdiği de bilinir. Bu yaralar genellikle sendromun ilk belirtisi olmaktadırlar. Diğer belirtiler ortaya çıkmadan yıllarca yalnız aft yakınması bulunan hastalar seyrek değildir. Behçet'te ağız yaralarının büyük çoğunluğu, sık gözlenen bir hastalık olan tekrarlayıcı aftlardan ayırt edilemez ise de, çok sayıda olmaları ve daha sık nüks etmeleri gibi farklılıklar vardır. Behçet'teki aftlar genellikle ayda bir veya birkaç kez tekrar eder ve birkaç gün ile bir hafta içinde iyileşirler. Sayıları birkaç tane olup, zaman zaman ağrı hissine yol açabildiklerinden hastanın beslenmesini zorlaştırabilirler.

Cinsel Bölge Yaraları (Genital ülserler)

Cinsel bölge yaraları küçük, deriden kabarık kırmızılık veya Sivilce halinde başlar, ve bunu çabucak, zımbayla delinmiş gibi görünümde ve yavaş iyileşen yaranın gelişmesi izler (Soldaki resim). Bu yaralar hemen hemen her zaman yerlerinde iz barıkarak iyileşirler. Sağdaki resimde bir yara sonrası kalmış iz görülmektedir. Cinsel bölge yaraları aftlara kıyasla, sayıca daha azdır ve daha uzun sürede iyileşirler.

Behçet sendromunda Cinsel bölge dışında da benzer yaralar gözlenebilir. Koltuk altları, kasıklar gibi büyük kıvrım yerlerinde, Sivilce şeklindeki belirtilerin patlamasıyla ortaya çıkan bu tür yaralara hastalarda zaman zaman rastlanabilir.

Deriye Ait Belirtiler

Behçet sendromundaki deri belirtileri üç tipe ayrılabilir:
(i) kırmızı ve ağrılı yumrular şeklindeki belirtiler;
(ii) Sivilce benzeri belirtiler;
(iii) deri damarlarının hastalanmasıyla ilgili belirtiler.

Yumrulu Belirtiler:

Genellikle birdenbire ortaya çıkan, yuvarlak veya oval, fındık ile ceviz arasında değişen büyüklükte, parlak kırmızı, duyarlı, ağrılı belirtilerdir. Bazen bir toplardamarı izliyormuş görünümde sertlikler geliştirebilirler. Özellikle bacaklarda yerleşirler. 10-15 gün içinde, yara haline dönmeden, bazen yerlerinde hafif bir leke bırakarak iyileşirler.

Sivilce Benzeri Belirtiler:

Mikropsuz cerahatli sivilceler şeklinde görülürler. Ense, sırt, yüz, göğüs, kollar ve bacaklar, kalçalar, kasıklar ve Cinsel bögede yerleşirler. Olguların % 60-85'inde gözlenir. Görünüm açısından diğer nedenlerle meydana gelen sivilcelerden hiç bir farkları yoktur. Bu nedenle ancak hastalığın başka belirtileri de varsa tanı açısından değer taşır.

Paterji (Derinin Özgün Olmayan Reaksiyonu)

Bu test, Behçet sendromlu hastanın önkol derisine steril bir iğne batırılarak yapılır. Reaksiyonun oluşabilmesi için iğnenin dermis adı verilen katmana kadar girmesi gereklidir. 24 saatte belirginleşip 48 saatte maksimum olan reaksiyonda önce kırmızı bir halka ile çevrili, 1-2 mm'lik bir kabarıklık belirir. Öyle kalabildiği gibi çoğu kez 1-5 mm'lik bir steril cerahatli Sivilce haline döner. Yandaki şekilde böyle bir reaksiyon görülmektedir. Türk Behçetlilerde özgüllüğü ve duyarlılığı oldukça yüksek bir test olarak kullanılabilmektedir. Türkiye, Japonya ve diğer Akdeniz ülkelerinde pozitiflik oranının % 50-80 olmasına karşın, İngiltere ve Amerika'da pozitifliğe pek rastlanmaz. Test erkeklerde kadınlara kıyasla daha şiddetlidir, ancak paterji pozitifliği ile hastalığın klinik şiddeti arasında bir ilişki yoktur.

Göz Belirtileri

En önemli organ tutulmalarından biri olan gözdeki iltihaplanma hastaların yarısında tespit edilir. Gözde kanlanma ve bulanık görme şeklinde kendini gösterir. Erkeklerde ve genç kişilerde göz hastalığı daha sık ve seyri daha ağırken, kadınlarda ve yaşlılarda ise daha seyrek ve daha hafiftir. Göz belirtileri, değişik şekillerde olabilmektedir. Yandaki resimde okla gösterilen, hastalığın ilk tanımlanan bulgularından biri olan hipopiyon'dur. Göz tutulması bulunan hastaların ancak % 10-20'sinde körlüğe kadar gidebilen ağır bir seyir söz konusudur.

Eklem Belirtileri

Hulusi Behçet, bu sendromu tanımladıktan bir sene sonra, 1938'de hastalarında romatoid ağrılardan bahsederek ilk kez eklem tutulmasını da bildirmiştir. Behçet hastalarının hemen hemen yarısında görülen eklem tutulması hastalığın ana yakınma ve bulgularından bir tanesidir. Bu tutulma eklem ağrısı şeklinde olabileceği gibi, daha sıklıkla eklem şişmesi şeklinde karşımıza çıkar. Bu durum ortaya çıktığı zaman eklemde ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı olmasına rağmen kızarıklığa pek rastlanmaz. Tutulan eklemler, en sık dizler olup onu sırasıyla ayak bileği, el bileği ve dirsek takip eder. Şekil bozukluğu pek yapmaz ve genellikle 1-2 hafta içinde kendiliğinden iyileşir.

Damar Belirtileri

Behçet sendromunda toplardamarların tutulması sık, atardamarların ise seyrektir. Tromboflebit genelde hastaların dörtte birinde ve hemen hemen her zaman erkeklerde görülürken kadınlarda çok seyrek gözlenir. Bacakta şişlik şeklinde kendini gösterir. En sık olarak yüzeyel veya derin tromboflebit şeklinde karşımıza çıkar. Özellikle bacaklardaki tromboflebit uzun sürdüğü zaman zor iyileşen bacak yaralarına neden olur.

Sinir Sistemi Belirtileri

Hastalarda şiddetli baş ağrısı, çift görme, kol veya bacaklarda uyuşukluk, kuvvetsizlik, dengede güçlük gibi yakınmalar olabilir. Merkezi sinir sistemi tutulması düşük oranda görülür.

Mide-bağırsak Belirtileri

Karın ağrısı, ishal gibi belirtiler görülebilir. Barsaklarda yaralar olabilir. Türkiye'de Behçet'li hastalarda oldukça seyrek görülür. Bu tür belirtiler, Japonya'da sıktır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Behçet Behçet Belirtileri
 Behçet Bitkisel Tedavi Behçet Hastaları
 Behçet Hastalı Behçet Hastalığı
 Behçet Hastalığı 1 Behçet Hastalığı 2
 Behçet Hastalığı Belirtileri Behcet Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?
 Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi
 Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavisi Behçet Hastalığı Bulaşıcı Mı
 Behçet Hastalığı Bulaşıcı Mıdır Behçet Hastalığı Doktorları
 Behçet Hastalığı Fotoğrafları Behcet Hastalığı Genel
 Behçet Hastalığı Göz Behçet Hastalığı Hakkında Tüm Cevaplar Tedavisi...
 Behçet Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler Behçet Hastalığı İlaçları
 Behçet Hastalığı Nedenleri Behcet Hastalığı Nedenleri Nelerdir ?
 Behçet Hastalığı Nedir Behçet Hastalığı Ölümcülmüdür
 Behçet Hastalığı Resimleri Behçet Hastalığı Resimli
 Behçet Hastalığı Tedavi Behçet Hastalığı Tedavi Merkezleri
 Behcet Hastalığı Tedavisi Behçet Hastalığı Tedavisi
 Behçet Hastalığı Tedavisi Behçet Hastalığı Tedavisi Nasıldır
 Behçet Hastalığı Ve Tedavisi Behçet Hastalığı Vikipedi
 Behçet Hastalığına Behçet Hastalığına Bitkisel Çözüm
 Behçet Hastalığına Bitkisel Tedavi Behçet Hastalığına Hangi Bölüm Bakar
 Behçet Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Behçet Hastalığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler...
 Behçet Hastalığında Akciğer Tutulumu Behçet Hastalığında Beslenme
 Behçet Hastalığında Damar Tutulumu Behçet Hastalığında Göz Tutulumu
 Behçet Hastalığında Kullanılan İlaçlar Behçet Hastalığında Neler Yemeli
 Behçet Hastalığında Son Gelişmeler Behçet Hastalığında Tedavi
 Behçet Hastalığında Uzman Doktor Behçet Hastalığında Yeni Gelişmeler
 Behçet Hastalığını Bulan Kişi Behçet Hastalığını Kim Buldu
 Behçet Hastalığını Kim Bulmuştur Behçet Hastalığını Kim İcat Etti
 Behçet Hastalığının Belirtileri Behçet Hastalığının Bitkisel Tedavisi
 Behçet Hastalığının Gözdeki Belirtileri Behçet Hastalığının Halk Arasındaki Adı
 Behçet Hastalığının Mucidi Behçet Hastalığının Nedenleri
 Behçet Hastalığının Tedavisi Behçet Hastalığının Tedavisi Var Mı?
 Behçet Hastalığının Yan Etkileri Behçet Hastalığının Zararları
 Behçet Hastanesi Behçet Hastası
 Behçet Hastasıyım Behçet Nedir
 Behçet Sendromu Behçet Tedavi
 Behçet Tedavi Behçet Tedavisi
 Behçet Testi Behçet Üveit
 Behçet Uz Çocuk Behçet Uz Hastanesi
 Gözde Behçet Hastalığı Hulusi Behçet Hayatı
 Nöro Behçet

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.