Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Bebekte Kulak Ağrısı Nasıl Anlaşılır

Kulak ağrısı, henüz derdini anlatacak yaşa gelmemişse hem çocuk, hem de anne ve babalar açısından içinden çıkılması güç bir hale gelebiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan, özellikle 2 yaşın altındaki çocukların kulak ağrılarını farklı şekillerde dile getirdiklerine dikkati çekerek, anne babaları uyarıyor: “Çocuğunuz kendini konuşarak ifade edemediği için size bunu 4 şekilde gösteriyor: Kulağını çekiştiriyor, huzursuzlanıyor, ağlıyor ve sağa sola tekmeler atıyor. Bu durumda geç kalmadan çocuğunuzu bir uzmana götürmeniz gerekiyor.”

KULAK AĞRISINA YOL AÇAN 6 NEDEN

Bebeklerde ve çocuklarda kulak ağrısının çeşitli nedenleri var. Dr. Yunus Emre Mercan, bu nedenleri şöyle sıralıyor:

1. Süt dişi çıkarma: Süt dişlerini çıkarma döneminde Diş ağrısı kulaklara yansıyabiliyor ve bebeğinizde kulakları çekiştirme şeklinde hareketlere neden olabiliyor. Bu da sizde yanlışlıkla kulak enfeksiyonu varmış gibi bir kanı oluşturabiliyor.

2. Kulak kirleri: Enfeksiyon dışı nedenler arasında banyodan sonra su alıp şişen kulak kirleri de sorumlu tutulabiliyor. Bu yüzden çocuklarınızın kulaklarına su kaçırmamanız, Banyo yaptırırken kulak tıpası kullanmanız ya da fön ile kulaklarının içini kurutmanız gerekiyor.

3. Kulağa kaçan yabancı cisimler: Çocuklarda büyük bir sorundur. Bezelye, nohut, mercimek, boncuk, düğme, küçük piller, mum boya parçaları ve küçük oyuncak parçaları kulağa kaçabiliyor. Kulak ağrısıyla beraber akıntı da yapabiliyor. Bu durumda çocuğunuzu vakit geçirmeden bir Kulak Burun Boğaz uzmanına götürmeniz gerekiyor. Kulakta organik bir yabancı cisim varsa şişmesini engellemek ve kurutmak için doktora gidene dek alkol borik damlatılabilir. Zeytinyağı damlatmanın ise faydası olmuyor.

4. Uçak yolculukları: Uçak yolculuğunda iniş ve kalkış sırasında kabin içi basınç değişiklerinden dolayı çocuklarda Kulak Ağrısı olabiliyor. Bu nedenle yolculuk başlamadan önce doktorun önerisiyle bir Ağrı Kesici vermek, bebekleri emzirmek, daha büyük çocuklara bir şeyler içirmek ya da çiklet çiğnetmek kulak ağrısını önlüyor.

ANNE SÜTÜ YETERSİZLİĞİ KULAK İLTİHABINDA DA ETKİLİ

5. Deniz, havuz, banyoda suyla uzun süreli temas: Dış kulak yolunun uzun süre su ile teması (banyo, havuzda denizde yüzme) ve aşırı kulak temizliği dış kulak yolu iltihabına (yüzücü kulağı) neden oluyor. Bu durumda kulak yoluna dıştan bası yapıldığında ağrı olduğu gözleniyor. Ayrıca kulak akıntısı da olabiliyor. Havuz ya da denizden sonra Kulak Ağrısı olduğunda mutlaka enfeksiyondan şüphelenilmeli, çocuğunuzu tedavi için bir çocuk sağlığı ya da KBB uzmanına götürmelisiniz. Dış kulak yolu iltihaplarında iltihap kulak yolunu tıkayacak kadar fazla ise vakumla çekilmesi gerekebiliyor. Diğer durumlarda damla tedavileriyle iyileşiyor. En önemlisi kulağa daha fazla su temas etmesini engellemek, havuza ve denize ara vermek ve banyolardan sonra saç kurutma makinesi kullanmaktır. Ağrıyı rahatlatmak için sıcak termofor ya da havlu uygulaması yapılabileceğini söyleyenler varsa da yanıklara neden olabileceği için pek önerilmiyor. Engellemek için kulak tıpası kullanabilirsiniz.

6-Orta kulak iltihabı: Çocukların büyük çoğunluğu 3 yaşına kadar en az bir kez orta kulak iltihabı geçiriyor. Üç ay-üç yaş arasında sıkça görülüyor. Kreşe ve anaokuluna giden çocuklarda evde bakım yapılanlara göre orta kulak iltihabına daha sık rastlanıyor. Ayrıca anne sütü yeterince almamış olma, geniz eti, kalabalık aile, Sigara dumanına maruz kalma, emzik kullanma, eksik aşılanma ve alerji de orta kulak iltihabına meyil yaratıyor. Kulak Ağrısı orta kulak iltihabına özgü olmasa da bu tanıyı koymada kullanılan tek güvenilir şey şikayettir. 2 yaş altındaki çocuklar ağrıyı tarif edemedikleri için huzursuzluk, sürekli ağlama, hasta olan kulağını çekiştirme şeklinde de kulak ağrılarını ifade edebilirler. Ateş, Kusma da kulak ağrısına eşlik edebiliyor. Bu durumda tedavi edilmesi için mutlaka doktorunuza başvurun. Doktora ulaşıncaya kadar çocuğunuzu rahatlatmak için Ağrı Kesici kullanabilirsiniz.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Baş Ağrısı Kulak Çınlaması Bebek Kulak Ağrısı
 Bebeklerde Kulak Ağrısı Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri
 Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Anlaşılır Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer
 Bebeklerin Kulak Ağrısı Bebekte Kulak Ağrısı Nasıl Anlaşılır
 Çocuk Kulak Ağrısı Duyu Organları
 Duyu Organları-5 Duyu İbrahim Saraçoğlu Kulak Ağrısı
 İç Kulağın Damarları Kulağa Böcek Girmesi Halinde
 Kulağa Böcek Kaçarsa Kulağa Su Kaçırma
 Kulağa Su Kaçması Halinde Kulak
 Kulak 2 Kulak Ağrıları
 Kulak Ağrıları 2 Kulak ağrıları 3
 Kulak Ağrıları 3 Kulak Ağrısı
 Kulak Ağrısı Kulak ağrısı 4
 Kulak Ağrısı 5 Kulak Ağrısı 6
 Kulak Ağrısı 7 Kulak Ağrısı 8
 Kulak Ağrısı Baş Ağrısı Yaparmı Kulak Ağrısı İçin
 Kulak Ağrısı İçin Dua Kulak Ağrısı İçin İlaç
 Kulak Ağrısı İçin Ne Yapılmalı Kulak Ağrısı İçin Ne Yapmalıyız
 Kulak Ağrısı İçin Soğan Suyu Kulak Ağrısı Nasıl Geçer
 Kulak Ağrısı Nasıl Giderilir Kulak Ağrısı Neden Olur
 Kulak Ağrısı Sebepleri Kulak Ağrısı Ve Orta Kulak iltihabı
 Kulak Ağrısında 2 Kulak Ağrısının Tedavisi
 Kulak Akıntısı 1 Kulak Çıbanı
 Kulak Çınlaması Baş Ağrısı Kulak Çınlaması Ve Baş Ağrısı
 Kulak Donması Kulak Enfeksiyonu
 Kulak Hastalıkları 8 Kulak kenarlarının inhirafı
 Kulak Kepçesi Ağrısı Kulak Kıkırdak Ağrısı
 Kulak Kirliliği Kulak Kızarmasının Nedenleri
 Kulak Şişmesi Kulak Uğultuları
 Kulak Ve Baş Ağrısı Kulak Ve Boyun Ağrısı
 Kulak Yanması Kulakta İşitme Engelliği
 Şiddetli Kulak Ağrısı Uçakta Kulak Ağrısı
 Üşütmeden Dolayı Duyma Zorluğu Yutkunurken Kulak Ağrısı

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.