Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bebeklerde Yanık Tedavisi
Bebeklerde Yanık Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bebeklerde Yanık Tedavisi :

Bebeklerde Yanık Tedavisi ,tedavisi,bitkisel,yanık tedavisi,yanık tedavisi bitkisel,bitkisel yanık tedavisi,yanık tedavisi bitkisel çözüm,yanık bitkisel çözüm yolları,Yanık tedavisi bitkisel,yanıkların tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almatadır.Yanık tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki makalemizi okumanız yeterli olacaktır.

Yanıklar, ilk Yardım Yanıklar ve Tedavisi

Yanığın önemi, derinliğinden çok yaygınlığına bağlıdır. Çünkü, dokuların ne denli sıvı (plasma) yitireceğini, yanığın yayıldığı alanın büyüklüğü belirler. Bu, yanığın büyük olması durumunda önemli boyutlara varabilir ve küçük çocuklardaki önemsiz bir yanığı bile doktora göstermek gerekebilir.

Geniş olmayan, ancak derin bir yanık, kötü bir iz bırakacaktır. Verdiği rahatsızlığın yanı sıra ne denli büyük ve ciddi tehlikeler yarattığı göz önüne alınarak yanıklardan kaçınma konusunda olabildiğince dikkatli davranmak gerekir.

Yanan deri, hemen kızarır, şişer ve su toplar. Önemsiz bir yanıktan, derinin yalnız üst tabakaları etkilenir. Derin bir yanıktan, sinir kökleri de etkileneceği için, daha az acı duyulur.

Yanık Tedavisi

Yanan yer, hemen, acı geçene dek soğuk suya sokulmalı ve 5-10 dakika bekletilmelidir. Yanığa üste sıcak bir sıvı dökülmesinin neden olması durumunda tüm ıslak giysiler dikkatle çıkartılmalıdır. Yanık giysiler, eğer kuruysalar ve soğumuşlarsa, daha önce ısıyla sterlize olmuş oldukları gözönüne alınarak hemen çıkartılmamalıdır. Yüzük gibi, beden üzerine sıkıca oturan eşyalar, yanan yer şişmeye başlamadan önce çıkartılmalıdır.

Deride su toplayan yerler, alt tabakaları koruduğu için patlatılmamalıdır. ıçlerindeki sıvı birkaç gün içinde emilecektir. Yanık yer açık tutulmalı ya da üzeri bir çarşaf ya da mendille örtülmelidir.Enfeksiyonları önlemek amacıyla yanığa hiçbir şey değmemesine özen gösterilir. Ağrıyı gidermek için aspirin ya da benzeri ilaçlar verilebilir.

Ne zaman doktora başvurmalı?

Çok küçük yanıklar dışında gecikmeden doktora başvurmakta yarar vardır. Böylelikle çocuğun klinik durumu belirlenir ve gerekli tedavi uygulamaya konulur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Peril SarmaşıkHocam kolay gelsin oglumun 2 yaşında kolu yandı ve iz oluştu bu izi nasıl yok edebiliriz acaba?Büyüdüğünde psikolojik olarak etkilensin istemiyorum tam olarak cerrahi müdahele olmadan bu mümkünmüdür acaba?
  • Bebeklerde

    Yanık

    Tedavisi