Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bebeklerde Kabızlığa Bitkisel Çözüm
Bebeklerde Kabızlığa Bitkisel Çözüm
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Bebeklerde kabızlığa bitkisel çözüm için günlük yediği yemeklere ek olarak kuru erik, elma yada armut suyu da içirebilirsiniz. Bebeklerde kabızlığa bitkisel çözüm hakkında açıklamalar makalemizde yer almaktadır.

Bebeklerde Kabızlığa Bitkisel Çözüm

Genellikle ek gıdalara geçtiği dönemlerde bebekler Kabızlık problemi yaşayabiliyorlar. Kuru bağırsak hareketleri sonucu oluşan kabızlık problemi özellikle anne sütünden mamaya ya da ek gıdalara geçildiği zaman kendini gösteriyor.

Şayet bebeğiniz yeni doğan dönemini geçirdiyse basit bir iki beslenme değişikliği uygulayarak kabızlık sorununu çözebilirsiniz. Fakat bebeğiniz yeni doğmuş ve kabızlık sorunu yaşıyorsa uzman bir hekimin önerilerine başvurmalısınız.

Bebeğinizin kabızlık sorunu için öneriler

Günlük beslenmesine ek olarak bebeğinize su verebilirsiniz. Başlangıç olarak 60-120 ml su verin. Bebeğinizin tepkisine göre daha fazla ya da daha az da verebilirsiniz.

Eğer su bebeğinizin kabızlık sorunu için yardımcı olamıyorsa, günlük yediği yemeklere ek olarak kuru erik, elma yada armut suyu da içirebilirsiniz. Sudaki gibi günlük 60-120 ml olarak başlayıp bebeğinizin tepkisine göre daha fazla verebilirsiniz.

Bebeğiniz eğer katı gıdalar yiyebiliyorsa, armut püresi, arpa ya da kuru erik gibi lif yönünden zengin gıdaları yedirmeyi deneyebilirsiniz. Ama pirinçten uzak durmalısınız.

Bebeğinizdeki sert dışkıların geçişini kolaylaştırmak adına bir miktar su bazlı yağlayıcı uygulamak işinize yarayabilir. Bebeğinizdeki kabızlık sorunu için mineral yağ, müshil ve lavman yağı kullanmamanız tavsiye ediliyor.

Beslenme alışkanlığındaki yapabileceğiniz yukarıda belirtilen değişiklikler bebeğinizin kabızlık sorununa çözüm değilse veya kabızlık sorununa Kusma ve irkilme gibi diğer belirtiler de eşlik ediyorsa, derhal çocuk doktorunuza gitmelisiniz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Tuğçe Karadağmerhabalar benim bebeğimde kabızlık problemi var hep ağlıyor . Acaba ne kullanmalıyım kabılığın geçmesi için ? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . İyi çalışmalar , Teşekkür ederim .
  • Merak Dönmezmerhabalar benim 2 yaşında kızım kabız oldu tuvaletini yapamıyor . Acaba konuyla ilgili nasıl bir tedavi uygulamalıyım ? Bu konuda bilgilendirir misiniz . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Teşekkür ederim , iyi çalışmalar .
  • Bebeklerde

    Kabızlığa

    Bitkisel

    Çözüm