Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bebeklerde Huzursuzluk Nedenleri
Bebeklerde Huzursuzluk Nedenleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bebeklerde Huzursuzluk Nedenleri : Bebeklerde huzursuzluk veren birden çok nedenler vardır. Özellikle 0-3 yaş arası bebeklerde sık sık yaşanan sorunlar huzursuzluk yaratır. Bebeklerde huzursuzluk nedenleri ve sebepleri makalemizde yer almaktadır.

BEBEKLERDE HUZURSUZLUK NEDENLERİ :

-Rahatsızlık (bebeğin pis olması, çok sıcak veya soğuk ortam)
-Yorgunluk (çok fazla ziyaretçi)
-Hastalık ya da ağrı (ağlamanın şeklinin değişmesi)
-Açlık (yeterli Süt alamama, büyümenin hızlanması)
-Annenin yedikleri (her türlü yemek bazen de inek sütü)
-Annenin aldığı ilaçlar (kafein, sigara, diğer ilaçlar)
-Memede süt fazlalığı
-Kolik
-Fazla ilgi gereksinimi olan bebekler

Ağlama, çoğu zaman bebeğin derdini çevresine tek anlatma yoludur. Ağlayan bir bebek kötü, yaramaz veya disiplinsiz olarak değerlendirilmeden önce bebeğin ağlamasına neden olan gereksinimlerin araştırılması gerekir.
Ağlamaya neden olan sorunu ortaya çıkarabilmek için öncelikle ağlamanın şeklini ve ne zaman başladığını bilmek gerekir.

Açlık

Açlık ağlamaya neden olan en önemli nedenlerdendir. Bu nedenle ağlıyorsa sabırsız bebeğin hemen beslenmesi sağlanmalıdır. Çoğu kez ağlama, annenin sütünün yetersiz olduğunu düşünüp, gereksiz yere ek besine başlamasına neden olur. Bir bebek ayda ortalama 500-600 gr alıyorsa anne sütü yeterlidir, bu durumda ağlamanın başka bir nedene bağlı olduğu düşünülmelidir. Ek besinler, genelde bebeğin ağlamasını azaltmaz ve bazen ağlamayı artırabilir.

Bebek 2 haftalık, 6 haftalık ve 3 aylık dolaylarındayken büyüme hızlandığı için bu dönemlerde bir kaç gün aç gözükebilir ve daha sık beslenmek isteyebilir. Bu dönemlerde daha sık emzirilmesi gerekir.

Kirli alt bezi

Bebeğin cildi çok hassastır, uzun süre altının kirli veya ıslak kalması tahrişe neden olur ve bebeği rahatsız eder. İster kumaş, ister hazır bez kullanılsın, bebeğin altı sık kontrol edilmeli, bezi ıslak veya kirli ise değiştirilmelidir.

Sıcak veya Soğuk

Bebekler için fazla sıcak ve soğuk rahatsız edicidir. Bebeğin bulunduğu oda içi uygun ısı 18 - 22 derecedir. Bebekler ortam ısısına uygun giydiril-melidir. Bu ısıda bir fanila, bir pamuklu tulum ve yelek yeterli olacaktır. Uyurken üzerine bir ince battaniye veya yorgan örtülmesi yeterlidir.

Terkedilmişlik duygusu

Bebek başlangıçtan beri az uyuyan bir bebek olabilir ve ağlama adetini terkedilmişlik duygusu içinde geliştirmiş olabilir. Bunu ortadan kaldırmak için bebek bir kaç hafta anababanın odasına alınabilir. Herhangi bir oyuncak yanında bırakılarak, bebeğin bu alışık olduğu oyuncağı görerek rahatlaması ve uyuması sağlanabilir. Bebekler gece boyunca sık sık gözlerini açar, el ve kollarını hareket ettirirler, bebeğin yanına gidilmesine gerek yoktur, yataktan kalkarken çıkan gürültü bebeği uyandırabilir. Bebekleri gün boyunca çok uyuyan anneler, gündüz uykularını azaltıp gece uykusunu düzene sokabilirler.

Sevgi ve ilişki ihtiyacı

Bebekler kendileri ile ilgilenen kişiden sevgi ve fiziksel ilişki bekler, dokunulmaktan, kucağa alınmaktan, masajdan ve konuşulmaktan keyif alırlar. Bebeğin özellikle sol tarafta taşınması, bebeğin annenin veya babanın kalp seslerini dinleyerek rahatlamasını sağlayacaktır. Hiç bir neden gösterilemeyen durumlarda ağlayan bebeğe bir losyon veya yağla yumuşak masaj ve ardından ılık bir Banyo yapılması bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Karın ağrısı

Annelerin yediği yiyecekler bazen bebeğin huzursuz olmasına neden olur. Bebekler annelerin yediği inek sütü, yumurta, soya ve fıstık gibi yiyeceklerin içerdiği proteine alerjik olabilirler. Bebeklerde ilk emzirme öncesi bir iki kez süt formülleri ile beslenme bile inek sütü alerjisi gelişmesine yol açabilmektedir. Ayrıca kafein, çay ve kolalar süte geçerek bebeği rahatsız eder.

Anne Sigara içiyorsa ya da başkaları annenin yanında sigara içiyorsa bu da bebeğin daha çok ağlamasına neden olabilmektedir. Çay ve kahveyi azaltmak, sigarayı emzirmeden önce ya da emzirme sırasında içmemek bebeğin rahatsız olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Gaz Sancısı

Bazı bebekler günün belli zamanlarında, özellikle akşamları sürekli ağlar. Tıpkı karın ağrısı varmış gibi, ayaklarını kendine çeker, emecekmiş gibi hareket eder ama onu rahatlatmak çok zordur. Bu şekilde ağlayan bebeklerin ya bağırsakları çok çalışır ya da gazı vardır, ama nedeni kesin değildir. Buna "kolik" denir. Kolik bebekler için ilaç önerilmemektedir, bazen bu ilaçlar bebek için zararlı da olabilmektedir. Kolik ağlamaları bebek 4-5 aylık olduğunda azalacaktır. Koliği olan bir bebeği rahatlatmanın en iyi yolu onu kucakta tutmak, hafif hareketlerle ve yumuşak bir basınçla karnını okşamaktır. Bazen ılık banyo da bebeğin ağrısını hafifletmekte yardımcı olmaktadır.

Yenidoğan bebeği ağlamadığı zaman bile en az 3 saat kucakta gezdirmek şiddetli ağlama ve sancıyı azaltacaktır.

Bebeğe yardımcı olması için anne dinlenmiş ve sakin olmalıdır. Uykusuzluk ve yorgunluğun önlenmesi için, yakınlardan yardım istenmelidir.

Bir bebek sürekli ağlamaya başlarsa, özellikle de daha önce hiç böyle ağlamamışsa, bu bir hastalık belirtisi olabilir. Akut orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlarda ağlamanın hastalığın ilk bulgusu olabileceğinin de akılda tutulması gerekir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Nesrin ErsoyIyi gunler efendim 5 haftalik kizim var ve surekli ikiniyor kakasini yapiyor kabiz degil emziriyorum mamada veriyorum.bunun sebebi nedir acaba bir sorunmu bu ikinmasi uyukuya dalamiyor ikinmaktan.cevaplariniz icin tsk ederim iyi gunler
  • Şifa Market0-3 yaş arası bebek hastalarımız doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir. Çok geçmiş olsun.
  • Cevat Gülselam 4 aylık bebeğimde huzursuzluk varsürekli ağlıyor karnı tok sırtı pek ama gazı yok bişisi yok sürekli ağlıyor bunun nedeni nedir bitkisle bir tedavisi varmıdır
  • Filiz AvcıHocam mrb benim abimin kızı var 8 aylık erken doğum şuan 3 aylık sürekli ağlıy kucağımıza aldığımızda kendini kasıyo biz çağırdığımızda başka yere bakıyo hiç gülmüyo suratı hep asık annesi hem emdiriyo hemde mama veriyo ama doymuyo otizim belirtisi gibi gördük ama doktada götürdük midede reflö barsakta gaz var dedi ağzı hep açık dilide dışarda bizi bilgilendirirseniz sevinirim iyi akşamlar
  • Şifa Market0-3 yaş bebek ve çocuklar için bişey öneremıyoruz doktor kontrolunde olması gerekir. lütfen bir doktora danışınız. çok geçmiş olsun. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8
  • Bebeklerde

    Huzursuzluk

    Nedenleri