Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bebeklerde Grip
Bebeklerde Grip
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Bebeklerde Grip: Grip tedavisine yardımcı bitkiler ve tedavisi hakkında merak ettiğiniz bütün herşey bu makalede yer almaktadır..

Bebeğim Grip oldu, bu rahatsızlığı nasıl tedavi edebilirim?

Grip hastalığı yetişkinlerden daha fazla bebekleri etkileyen bulaşıcı bir viral hastalıktır. Grip hastalığına 3 tür influenza virüsü sebep olmaktadır. Bu virüsler genelde kış aylarında (Kasım ile Mart arası) etkili olurlar ve yetişkinlerden, öksürük, balgam, soluk alıp verme, el teması, ve hava yolu gibi değişik yollarla bebeklere bulaşırlar.

Bebeklerde grip belirtileri nelerdir?

Bebek üşütüp grip olursa kesinlikle telaş yapmayın. Gribin bilinen bir tedavisi yoktur. Grip hastalığı bulaşıcı özellik taşır. O nedenle yeni doğan bebeklerde sık sık grip belirtileri incelenmeli ve bebeğinizi gözetlemelisiniz.

Bebeklerde grip belirtileri:

Bebeklerde grip, genelde bebeklerde soğuk algınlığı ve bebeklerde üşütme ile karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı ve üşütme, farklı etkenlerden oluşabilir iken, gribin tek etkeni grip virüsüdür.

* 37 derece ve üstü ani ateş basması görülüyorsa
* Bebek huzursuz ve sancılı ise
* Kucağınıza aldığınızda ağlıyor ve adaleleri kasları ağrıyorsa
* Bebeklerde baş ağrısı var ise
Bebeklerde kuru öksürük gözleniyorsa (Özellikle bu durumda öksürük kesici ilaçlar ve şuruplar verilmemelidir. ABD de yapılan bir araştırmada gripli bebeklere verilen öksürük giderici ilaçların bebeklerin yaşamlarını riske attıkları gözlemlenmiştir.)
* Bebeklerde burun akıntısı görülüyorsa
*Ve bu yukarıda saydığım belirtilerin en az 2 tanesi 4-5 gündür var ise bu durumda bebeğiniz, bebek gribine yakalanmış demektir.

Bebek gribi görülen bebeklerde kesinlikle Antibiyotik kullanılmamalıdır. Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlara iyi gelir. Oysa grip, bakterilerden daha küçük mikroplar olan virüsler tarafından sebep olunur.
Sağlık Bakanlığı tarafından da önerilen en etkili gripten korunma yöntemi, bebeklerinize 6 ile 18 aylıkken grip aşısı yaptırmanızdır. Özellikle grip bağışıklığının güçlenmesi, 6 ay ve 5 yaş arasındaki bebekler ve çocuklar için önemlidir. 18 yaşına kadar grip açısı yaptırmanız bebeğiniz ve çocuğunuzun grip hastalığına karşı bağışıklık geliştirmesine yardımcı olur. Bu sayede gribin ve grip sonucu yüksek ateşin neden olduğu havale gibi yan etkiler ve riskler giderilmiş olur.

0 ile 5 yaş arası çocuklar ile aynı evde yaşayan ebeveyn ve yakınların da grip aşısı olması gerekmektedir. Bu sayede grip salgınının bebekleri etkilemesinin de önüne geçmiş oluruz.

Kronik sağlık sorunları olan bazı bebeklerin, grip sonucu değişik komplikasyonlar geçirmesi ve bundan zarar görmesi riski daha yüksektir. Özellikle astım, kalp hastalıkları, diyabetli bebekler, anne sütü yeterince verilemeyen bebekler, AIDS li bebekler, ve kanser tedavisi gören bebekler, gripten korunmalıdır. Bu bebeklerin bağışıklık sistemi, sağlıklı bebeklere nazaran daha zayıftır. Bu nedenle de grip hastalığının yan etkilerinden daha fazla etkilenirler.

0-3 aylık bebeklerde 38 santigrat dereceden daha yüksek olan ateş, 3-6 aylıklarda 38.5 derece ateş, 6 aylıktan büyük olan bebeklerde ise 39.5 dereceden yüksek olan ateş grip belirtisidir.

Bebeğiniz gripli iken kulan veya baş ağrısı çeker ve yüzü solgundur. Bu nedenle bazı bebeklerde grip hastalığı akabinde, pnömoni (akciğer iltihabı) orta veya sinüzit görülebilir. Bebeğinizin öksürüğü 1 haftadan beri devam ediyor ve şiddetleniyorsa bu durumda grip tedavisi için bolca sıvı içirin ve de dinlenmesine dikkat ediniz. Elbette bebekler grip hastası iken pek fazla yemek istemeyeceklerdir. Bu durumda ufak ufak ama devamlı şekilde ona süt veya mamaya geçmişse mama yediriniz.

Şayet bebeğiniz ateşten dolayı huzursuz ise Doktor reçetesi ile ona ateş düşürücü ilaçlar alınız. Kesinlikle grip olan bir bebeğe doktora görünmeden aspirin verilmemelidir. Çünkü bebeklerde aspirin nadir de olsa hayati tehlike yaratan Reye sendromuna sebep olabilmektedir.

Bebeğiniz grip belirtilerini göstermeye başladığında bundan yaklaşık 1 hafta öncesinde mikrobu kapmıştır. Bebeğin her zaman el temizliğine dikkat edilmeli ve sıklıkla yıkanmalıdır.

Bebeğinizi özellikle kış aylarında binlerce insanın akın ettiği alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlara sokmamalısınız.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Bebeklerde

Grip