Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bebeklerde Egzama Tedavisi
Bebeklerde Egzama Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Bebeklerde egzama tedavisi,bebeklerde oluşan egzama rahatsızlığının tedavisi hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Bebeklerde egzama tedavisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize göz atmanızı öneririz.

Bebeklik egzeması (Atopik dermatit) kalıtsal olarak alerjiye yatkın bireyin ilk görülen alerjik hastalığıdır. Her 10 çocuktan 1-2 sinde görülebilmekte ve sıklığı tüm diğer alerjik hastalıklarda olduğu ğibi giderek artmaktadır. Bu artıştan; doğal yaşamdan uzaklaşma yaygın Antibiyotik ve aşı kullanımı sonucu hastalıkların azalması ve Stres ayrıca ev içi alerjenlerin arttığı şehir yaşamı sorumlu tutulmaktadır.

Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir ?

Genellikle 3-4. aylarda yanaklarda kuru bir zeminde kızarık pütürlerle karakterize olan bebeklik egzeması kol ve bacakların dış yüzeyi ve gövdede de olabilirken 2 yaştan sonra kol ve diz içleri en sık tutulan yerlerdir. Temel özelliği kaşıntılı oluşudur. Çocuk kaşımak için yeterince büyükse yatağı ve cildi kan içinde kalabilir. Bazende enfekte olup sulanabilir. Tüm diğer alerjik hastalıklar gibi kronik yani uzun süreli ve düzenli takip gerektiren bir hastalıktır. Seyri esnasında çokca alevlenme ve yatışma dönemleri gösterir.

Bu hastalıkta deri normal kişilerin derisinden farklı olarak nemi tutan moleküller ve esansiyel yağ asitleri açısından fakirdir. Ayrıca derinin savunmasıda kusurludur. Bu nedenlerle kuru olan deri yeterince nemlendirilemezse Kaşıntı ile bütünlüğü bozulur. Normalden fazla olarak bulundurduğu mikroplarla da kolayca enfekte olur. Bu durum ev tozu akarlarının ve diğer çevrel alerjenlerin deriyi etkilemesi ve alerjik cevap oluşturmasını kolaylaştırırken derinin yaygın uçuk virüsü enfeksiyonuna da yol açabilir.

Birçok faktör egzemayı alevlendirir. Bunlar arasında: stres sıcak yün toz terleme ile kullanılan sabun ve kozmetikler sayılabilir. Bu nedenlerle egzamalı bebeklerin bu faktörlerden sakınılması gerekir.

Ne Yapmak Gerekir ?

Tedavinin temeli alerji tetkikleri ve gerekirse deri testi ile belirlenen başta besin olmak üzere sorumlu alerjenden kaçınılmasıdır. Bebek sadece anne sütü alıyorsa anneninde bu besinlerden sakınması gerekir .Yanısıra kuru derinin nemlendirilmesi temeldir. Bebeğe yünlü giysi giydirilmemeli yatakta yün ve yerde yün halı olmamalıdır. Oda sıcak olmamalı toz ıslak nemli bir bezle alınmalı çocuk terlemeyecek şekilde pamuk ve penye giysiler ile giydirilmelidir. Steroidli kremler ve antialerjik ilaçlar da yeterli doz ve sürede doktor gözetiminde kullanılabilir.

Erken dönemde tanısı konabilen egzamalı çocukta bu tedbirler alınırsa ilerleyen dönemlerde gelişebilecek solunum yolu alerjisine bağlı sık burun akıntı ve tıkanıklığı ile öksürüklerin orta kulak iltihabı ile sinüzitlerin sıklığı azaltılabilir. Böylece hem gereksiz antibiyotik kullanımı engellenir hem de kısmende olsa astım gelişiminin önüne geçilebilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Züleyha AydınSELAMLAR BENİM 16 AYLIK BEBEĞİMİN YÜZÜNDE EGZAMA ÇIKTI. DOKTOR KREM VERDİ KULLANIYORUZ FAKAT DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK. BİTKİSEL OLARAK NE ÖNERİRSİNİZ.
  • Bebeklerde

    Egzama

    Tedavisi