Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bebeklerde Balgamlı Öksürük
Bebeklerde Balgamlı Öksürük
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Bebeklerde balgamlı öksürük tedavisi, bebeklerde balgamlı öksürük neden olur? Balgamlı öksürük alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.

Bebeklerde balgamlı öksürük tedavisi mutlaka doktor tarafından uygulanmalıdır.Tedavi bebekte öksürüğün üst solunum yollarından ve alt solunum yollarından olmasına göre değişir.

Eğer balgam ciğerlere ulaşmışsa Antibiyotik tedavisi gerekir.Bebeklerde ve çocuklarda öksürük bir hastalığa bağlı olarak bronşlarda ve hava yollarında ortaya çıkan mukusu (balgam)atmaya yönelik vücudun geliştirdiği bir reflekstir.

Yani vücut istemediği yabancı cismi atmak istemektedir. Bebeklerde balgamlı öksürük genellikle peş peşe öksürme şeklinde gelir ve kimi zaman bebekte öksürük sonucu kusma görülebilir. İlaçları zamanında kullanılmalı ve hastalığın ilerlemesi ve balgamın cigerler ulaşması önlenmelidir.

Bebeklerde balgamlı öksürük tedavisi için evde alınabilecek önlemler.

1- ilaçlarını zamanında ve düzenli kullanınız.

2- bebeğin odasını havalı ve nemli tutmaya çalışınız. (oda nemlendirici cihazlar bulunmaktadır)

3- Yeterince sıvı alması sağlanmalıdır.

4- Eğer ateşi varsa ateşinin düşürmeye yönelik önlemler alınmalıdır.

5- Balgam söktürücü önlemler alınmalıdır.

Çocuklarda Kronik Öksürük

Eğer öksürük 4 hafta sürmekteyse bu inatçı veya kronik öksürük olarak kabul edilmektedir.

Astım Öksürüğü

Astımlı çocuklarda öksürük astım yaygın bir belirtidir. Bazı çocuklarda astımın tek belirtisi yalnızca öksürük olabilmektedir. Bazı doktorlar öksürüğün astımın en yaygın belirtisi olarak kabul etmektedir.Eğer bu tabloya viral enfeksiyonda eşlik ederse durum daha da kötüleşmektedir, özellikle geceleri görülmektedir, egzersiz ve soğuk havada kötü etkilemektedir. Astım nedeniyle olan astma ağızdan alınan ve inhale edilen ilaçlarla tedavi edilmektedir.

Burun ve Sinüs Hastalıkları Nedenli Öksürük

Geniz akıntısı (burun kanalının enfeksiyonu) veya sinüzit diğer bir kronik öksürük nedenidir. Genelde bu hastalıkların en sık belirtisi burun tıkanıklığı veya burun akıntısı olduğu gibi tek belirtisi öksürükte olabilir. Saman Nezlesi de mevsimsel ataklara neden olabilir, alerji testi yapılmalıdır. Sinüs enfeksiyonu haftalar ve aylar boyunca inatçı olabilir, doktor tarafında röntgen düşünülebilir.

Mide ve Yemek Borusu Kaynaklı Öksürük

Mide ve özafagus kaynaklı hastalıklar da çocuklarda kronik öksürüğe neden olabilmektedirler, çoğunluklada reflu hastalığı nedeniyle olmaktadır. Sıklıkla kalp üzerinde hissedilen yanma hissiyle beraberdir. Fakat çocukların bu ağrıyı tariflemesi kabul edilebileceği gibi oldukça zordur.

Öksürüğün Diğer Nedenleri

Yabancı Cisim Yutulması

Plastik oyuncak parçaları, fındık, fıstık, misket veya diğer küçük cisimlerin yutulması 2 ila 3 yaşındaki çocuklarda görülebilir. Bu durum inatçı öksürüğe neden olabilmektedir.

Öksürük "Alışkanlık"

Fiziksel bir nedene bağlı olmaksızın görülen bir durumdur, çocuklarda ve gençlerde görülebilmektedir. Genellikle basit bir viral enfeksiyon sonrasında devam eden inatçı bir tarzdadır. Aileler ve öğretmen çocuğun kendisinden fazla endişe etmektedir. Bu öksürük çocuk uykuya daldığı zaman gözlenmemektedir.

İrritan Öksürük

Çevresel kirliliğe, sigaraya ve diğer benzeri etkenlere bağlı olarak gözükmektedir. Bu etkenlerden hasta uzak tutulmalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Lalegül Sönmezmerhabalar 6 yaşındaki bebeğim balgamlı öksürüğü var sürekli özellikle geceleri çok öksürüyor bunun için bitkisel ne önerirsiniz. iyi günler
  • Bebeklerde

    Balgamlı

    Öksürük