Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bebeklerde Astım Belirtileri
Bebeklerde Astım Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bebeklerde Astım Belirtileri : Başlıca belirtileri tekrarlayan veya sürekli öksürük ve hırıltılı solunumdur.Bebeklerde yaşamın ilk yılında viral enfeksiyonar da astıma çok benzeyen bir tabloya neden olurlar. Bunlardanbiri, daha çok 3 aylık bebeklerde, geç kış aylarında görülen ve “RSV” adı verilen bir virüsün neden olduğu bir bronşiolittir.

Daha sonraları bu çocukların % 50‘sinde tekrarlayan öksürük ve hırıltılı solunum krizleri ortaay çıkar. Bir de “rinovirus” ismindeki bir başka etken, tekrarlayıcı hırıltılı solunum krizlerine yol açar.Çocuklardaki astım da, erişkinlerdeki gibi farklı tablolarda karşımıza çıkar. Hayatın ilk yıllarında viral solnum yolları enfeksiyonu ve yiyeceklere bağlı astım krizleri daha sık iken, daha büyük çocuklarda solunum yoluyla alının alerjenler, soğuk, egzersiz gibi faktörlerin astım belirtilerine yol açma şanıs daha yüksektir.

Bazı çocuklarda astım çok tipik belirtiler verirken, bazen de sadece kuru öksürükle kendini belli eden astım krizleri olabilir. Ağır astım krizine giren küçük çocukların çoğunda birkaç gün öncesinden beri üst solunum yolları infeksiyonu belirtileri vardır. Enfeksiyonların neden olduğu astımkrizleri, egzersiz veya alerjenlerin neden olduğu astımkrizlerine göre daha ağır seyreder ve tedavisi de daha güçtür.

Çocukların çoğunda, buluğ çağında astım belirtilerinin azalması ya da tamamen kaybolması sık rastlanan bir durum. Aşağıdaki faktörlerin varlığında, astım erişkinlik döneminde de devam eder.

· Ailede birinci derecede yakınlarda atopi olması
· Hayatın ilk 2 yılında Egzama olması
· Astım belirtilerinin hayatın ilk 2 yılında çok ağır olması
· Buluğ çağında deri testlerinde birçok alerjene karşı reaksiyon olması
· Buluğ çağında düzelme olmaması
· Sigara içilmesi

Astımlı çocuklar genel olarak daha zayıftırlar. Ancak, kortizona bağımlı çok ağır astımlı çocuklarda büyüme geriliği olabilir. İyi tedavi edilmeyen ve hayatın ilk yıllarında ağır belirtiler veren astımlı çocuklarda göğüs kafesinde şekil bozuklukları oluşur. Göğüs ön-arka çapında artma ve alt kaburgalarda içeriye çekilme saptanabilir.

Çocuklardaki astımın tedavisinde eğitimin büyük önemi vardır. Astım krizine neden olan faktörler, kriz sırasında yapılacak işlemler ve krizin ağırlığının nasıl belirleneceği anneyi öğretilmelidir. Her şeyden önemlisi, “astımın korkunç bir hastalık olmadığı” anlatılmalıdır.Çocuklardaki astımın % 90‘ı alerjik kökenlidir ve bu nedenle de alerjenlerden korunma çok önemlidir. Sadece,korunma önlemleri ile bile, hiçbir koruyucu tedaviye gerek kalmayabilir. Bu önlemler, ilgili konularda ayrıntıları ile anlatılmıtır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Elif Arazmerhabalar benim 2 yaşında bebeğim var nefes alırken hırıltısı var sürekli zorlanıyor sanki acaba astım olma ihtimali var mı ne yapmalıyız ? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . İyi çalışmalar , Teşekkür ederim .
  • Fatih Karadağ9 aylık ikiz bebeklerimiz var nefes alırken hırıltı var ve yemek yedikten sonra bazen günde kesin bir defa istifra ediyorlar. Balgamlı istifra ediyorlar sebebi nedir açaba iyi günler
  • Şifa Marketöncelikle ilginize teşekkür ederim. ürünlerimiz her ne kadar doğal ve bitkisel olsa da 0-3 yaş aralığı için doktor teşhisi ve tedavisi daha önemlidir. Geçmiş olsun. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8
  • Bebeklerde

    Astım

    Belirtileri