Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bebeklerde Aşırı Terleme
Bebeklerde Aşırı Terleme
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bebeklerde Aşırı Terleme :

Terleme, vücudun ter bezlerini çalıştırarak bulunduğumuz ortamdaki sıcaklık artışına karşılık olarak vücut sıcaklığını korumak için meydana gelir. Bebeklerde aşırı terleme yetişkinlerde olduğu gibi ter bezlerinin doğuştan gelen özelliklerle daha fazla çalışması, çeşitli enfeksiyonlara karşı vücudun tepki vermesi veya diğer bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Bebeklerde uyku sırasında terleme genellikle normaldir ancak sebebi henüz tam olarak bilinmemektedir. Aşırı terlemeyi tespit etmek için baş bölgesi dışında vücudun herhangi bir noktasında, özellikle el ve ayaklarda terleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Uyurken baş bölgesinde oluşan terleme normaldir ancak el ve ayaklarda meydana gelen terleme aşırı terleme için bir sinyal olabilir. Ayrıca bebeğin sürekli susuzluk çekmesi, halsiz olması aşırı terlemenin sonucu olarak kaybedilen su nedeniyle görülen belirtiler arasında sayılabilir. Tabii tüm bunlar bebeğin sürekli bulunduğu ortamın nemli ve sıcak olmasına bağlı olarak da ortaya çıkabileceği için öncelikle bulunduğunuz ortamın sıcaklığını ve nemini kontrol edin.

Bazı bebekler diğerlerine göre daha çok terleyebilir. Ancak aşırı terlemenin altında Diyabet ve hipertiroid gibi genellikle genetik olarak miras kalan diğer hastalıklar olabileceği için bir doktor muayenesine gitmek en doğrusu olacaktır.Bebeklerde aşırı terleme tedavisi terlemenin nedenine bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Teşhis konulduktan sonra ter bezlerindeki sorunlar için cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Terleme normalin biraz üstündeyse herhangi bir tedavi uygulanmadan kaybedilen sıvının yerine konması için bebeğin gün içinde daha çok su alması tavsiye edilebilir.

Bebeklerde Aşırı Terleme Nedenleri;

*Birincisi kanda şeker azlığı(şeker hastalığı) annenin ve şeker hastası babanın çocuklarında görülür
*Epilepsi bulunan çocuklarda nöbetlerden önceki terlemeler*Bebek yada çocukların aşırı örtünmeleri, kalın giydirilmesi ve mevsimlere uygun giydirilmemesi.
*Yapıları gereği fazla heyecanlı olmaları ve bu heyecandan dolayı aşırı hareketli, hiperaktif olmalarıdır.*Bazı ateşli hastalıklarda görülen aşırı terleme nöbetleri.
*Akciğer veremi bu hastalığa bağlı olarak çocuklarda aşırı terleme ve susuzluk görüşebilir.*Süreğen hastalıklar, aşırı terlemenin nedeni olarak sıralanabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Bebeklerde

Aşırı

Terleme