Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bebeklerde Alerji Testi
Bebeklerde Alerji Testi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bebeklerde Alerji Testi :

Yapılan yeni bir araştırmada hamilelik ve daha sonrası emzirme döneminde ve sonrasında alınan kimi gıdaların, bebeğin daha ileriki yaşlarında Astım olma ve alerji riskini arttırabileceğini ortaya koydu.

Çocuklarda sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de tükettikleri bazı besinlere karşı alerjik reaksiyon göstermeleridir. Hangi besinler alerjiye yol açar, alerji neden olur, alerji nasıl teşhis edilir, alerji testi nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarına, çocuk hastalıkları uzmanları şu şekilde yanıt veriyor:

Son yıllarda giderek artan alerjik hastalıklar, küçük çocuklarda ve bebeklerde genellikle besin alerjisi olarak karşımıza çıkıyor. Bebek ve çocuklarda alerjinin belirtisi ciltte kızarma, kaşınma, kabuk bağlama ve pul pul dökülme şeklinde kendini gösteriyor.

Yaşça daha büyük olan çocuklarda ise alerjik hastalıklar genelde astım ve Saman Nezlesi şeklinde ortaya çıkıyor.

Gıda alerjilerinde ortaya çıkan en net belirti ciltteki döküntülerdir. Bebeklik çağında çocuklarda alerjiye en çok neden olan gıdaların başında inek sütü geliyor.

Bunu yumurta akı, fındık, yer fıstığıyla soya, balık ve buğday izliyor. Bebeklik döneminde inek sütü ile yumurta alerjisi olan çocuklar genelde üç yaşından itibaren bu dertten kurtuluyorlar.

Daha büyük çocuklarda astım ve saman nezlesine yol açan şeylerin başında ise toz akarları geliyor. Bunları mevsimsel polen, evcil hayvanların tüyleri, küf mantarı ve hamam böceği alerjisi izliyor.

Çocuklarda alerjik hastalıkların varlığı aslında biraz da genetik… Annesinde ya da babasında böyle bir sorun olan çocuklarda alerjiye yatkınlık daha fazla.

Yine akar, Polen ve hayvan tüyleri gibi şeylerle bebeklik döneminde karşılaşılması, kirli havanın, sigara dumanının olduğu yerlerde yaşanması alerji riskini daha da arttırıyor.

Erkek çocukların, doğum kilosu düşük olarak doğanların, erken dünyaya gelen çocukların astım olma ihtimalleri daha yüksek.

Anne sütüyle beslenen bebeklerde alerjik hastalıkların ortaya çıkma ihtimali düşerken, alerji şüphesi olanların kanında eozinofil düzeyi ile total Ig E değerlerine bakılabilir. Fakat kesin ve doğru teşhis için alerji testleri yapılmalıdır. Bu testler her yaş grubuna yapılabiliyor.

Ama değişik yöntemler uygulanıyor. En çok kullanılan alerji testleri, kanda alerjene karşı spesifik Ig E bakılması ve deri testlerinden prick test. Bebek ya da çocuklarda alerji oluşumunu engellemek mümkün değil.

Fakat risk faktörlerini yok edersek alerji ihtimalini de düşürürüz. Yukarıda sayılan alerjiye neden olan şeyleri uzaklaştırmak, alerji riskini azaltır. Bebeği ilk altı ay anne sütüyle beslemek de çok önemli. Ek gıdaya geçiş döneminde alerjik reaksiyona neden olacak besinler (yumurta akı, inek sütü gibi) bebeğe verilmemeli ya da geç başlanmalı.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Bebeklerde

Alerji

Testi