Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Basur Nasıl Geçer
Basur Nasıl Geçer
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Basur Nasıl Geçer

Çoğu Zaman Basur Tedavisi Kendi Başınıza Atabileceğiniz Adımlar İçermektedir. Fakat Bazen de Bu Durum İlaçlar ve Cerrahi Girişimlere Kadar Gidebilir.

BASUR TEDAVİSİ

İlaçlı Tedavi: Hemoroid ya da basur şikayetleri başlayan hastalara hemen ameliyat yoluna gidilmez. Bunlara hafif vakalar adı da verilmektedir. Hafif vakalarda ilk önceleri ilaçla muamele yöntemleri kullanılır. Doktorunuz size merhem, fitil veya pedleri önerebilir. Basur tedavisinde kullanılabilecek birkaç grup ilaçlar bulunmaktadır ki bunların en başında gelenleri kortizon grubu ilaçlardır. Bu ilaçlar krem ve fitil şeklinde lokal olarak kullanılmakta olup genellikle kaşıntı ve ağrı problemleri olan hastalar için dıştan uygulanabilen ilaçlardır.

Ameliyatlı Tedavi:
Genel olarak ileri tür 3. ve 4. derece hemoroidlerde(basur) ameliyat teknikleri tercih edilir. 1. ve 2. tür basurlarda ise ameliyat dışı yöntemler tercih edilmektedir. Ameliyatlar genelde sedasyon ile birlikte lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir.

Lazer Tedavisi:Basur cerrahisinde diğer bir tedavi ise “lazer” kullanılarak yapılan operasyonlardır. Lazer kullanımı demek aslında tam olarak tanımı karşılamamaktadır.Lazerle yapılan ameliyatlar daha kolay iyileştiği için hastalar açısından daha konforlu olduğunu belirtmek isteriz.

BASURA BİTKİSEL ÇÖZÜM


Bir bardak kaynar suyun içine 4 gram Rezene tohumu konup 10 dakika demlenmesi için beklenir. Bu hemeroid çayından her gün 2-3 bardak hazırlanıp içilmelidir.

Basura iyi gelen bitkilerden bir diğeri ise keçiboynuzudur.
1 bardak suyun içine 10 gram ufalanmış keçiboynuzu meyvesi konur ve 10 dakika kaynatılır. Basur için etkili olan keçiboynuzu çayından 3-5 bardak içilir.

Kuşburnuda basura iyi gelen bitkilerdendir. Kaynatılarak lapa hatirilen kuşburnu ılıması için beklenir ve ılıdıktan sonra basurlu bölgeye sürülür. 15-20 dakika beklendikten sonra basurlu bölge ılık su ile temizlenir.

Ayrıca taze zakkum sürgünlerinden doğrayıp kaynatılması ve bu kaynatılmış suyun buharının basurlu bölgeye tutulması basura iyi gelir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Serpil Ulucaniyi günler sayın hocam sormak istediklerimize cevap verebilirmusunuz acaba yanıtlarsanız sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin. 2 yıl önce doğum yaptım normal doğum ve bundan dolayı sanırım basur sorunuyla karşı karşıyayım acab bunun kesin tedavisi varmıdır :?
  • Basur

    Nasıl

    Geçer