Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
basur memeleri nasıl geçer
basur memeleri nasıl geçer
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın


Basur Ameliyatı

Ameliyat için genellikle tercih edilen anestezi belden iğne yapılarak uyuşturma belden aşağısını uyuşturma (spinal anestezi) yöntemidir. Bu tip anestezi ameliyattan sonra yoğun ağrı şikayeti hissedilebilecek ilk 2-3 saatte de ağrı duymayı engellediğinden diğer yöntemlerden daha konforludur.

BASUR AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Hastanın bir önceki akşam ishal yapıcı şurup içip bağırsaklarını boşaltması ameliyat sırasında doktora, ameliyat sonrasında hastaya kolaylık sağlar. Ameliyat öncesi en az 5-6 saat açlık gerekir.

Ameliyat için genellikle tercih edilen anestezi belden iğne yapılarak uyuşturma belden aşağısını uyuşturma (spinal anestezi) yöntemidir. Bu tip anestezi ameliyattan sonra yoğun ağrı şikayeti hissedilebilecek ilk 2-3 saatte de ağrı duymayı engellediğinden diğer yöntemlerden daha konforludur

Ameliyatta fazladan olan yastıkcık (hemoroid) yapıları kesilir ve açıklıklar yeniden dikilerek yaklaştırılır. Ne kadar doku çıkartılacağı cerrahın gözeteceği bir ayar meselesidir.

BASUR AMELİYATI SONRASI


Ameliyattan sonra bir gün hastanede yatış gerekir. Ameliyat spinal anestezi ile yapılmışsa ameliyattan sonraki ilk 2-3 saatte hiç ağrı hissedilmez. Spinal anestezinin etkisi bitmeden eğer konulmuşsa makattaki tampon çekilir ve Ağrı Kesici yapılır. Ameliyattan sonra ilk 5-6 saat içinde hastanın ayağa kalkması yürümesi ve idrara çıkması beklnir. Özellikle spinal anestezi ile ameliyat olmuş genç erkeklerde 6-7 hastadan birinde bir seferliğine idrara çıkma zorluğu olabilir.

BASUR AMELiYATI SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

8 saat ara ile ağrı kesici ilaç meyve suyu ile birlikte alınabilir. Ağrı olmaması için her gün 10 dakika ılık suda oturma banyosu yapılabilir. Hemoroid ameliyatı sonrası kanama olması normaldir. Daha sonra bu durum azalmaktadır. Kabızlığın önlenmesi, ilaçların düzenli kullanılması ve sıcak su lastiği iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi yapılan ameliyat yöntemine göre değişmektedir. Klasik hemoroid ameliyatlarında iyileşme süresi 38 gün civarında, yeni sistemde ise bu süre 16 gün olarak belirtilmektedir.

Çok fazla ayakta kalınmamalı, dışkılamanın yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Dengeli beslenerek posalı gıdalar tüketilmeli, çok su içmeli ve meyve tüketilmelidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

basur

memeleri

nasıl

geçer