Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Basur İçin Ne Yapmalı
Basur İçin Ne Yapmalı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Basur İçin Ne Yapmalı :

''Basur ıçin Ne Yapmalı?'' Sorusuna yanıt olarak bu sayfada sizlere Hemoroid (basur) hastalığının hangi tedavilerle geçeceği ve bu basur için tedavi yöntemleri hakkında bilgiler sunmaktayız...

Hemoroid tedavisi bitkisel,hemoroid hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri hakkında,hemoroid tedavisi bitkisel metodları hakkında,hemoroid hastalığı için doğal yöntemler,hemoroid tedavisi bitkilerle,hemoroid hastalığı için bitkisel tedavi yöntemleri,hemoroid tedavisi doğal yöntemler hakkında,hemoroid hastalığı için doğal bitkilerle tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız alltaki yazımıza mutlaka bir bakmanızı öneririz.

Hemoroid muayene olmaya utanıldığı için bitkiler ve doğal yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan hastalıkların başında gelir tabi buna bağlı olarakta yüzlerce bitkisel hemoroit tedavi tarifleri vardır.

Hemoroid tedavisine başlamadan önce mutlaka teşhisi bir uzmana doğrulatmak gerekir çünkü hemoroid tedavisi yapıyorum derken erken teşhisin hayati önem arzettiği kötü huylu bir hastalığın tedavisinin gecikmesine sebep olunabilir.Yine bunun gibi hemoroide benzeyen ama tedavisinin daha farklı olduğu apse,makat çatlağı,kondilom gibi hastalıkların iyileşmesini sağlayamaz.Burada yazılan tedavilerin bilimsel desteği vce güvenilirlik testleri olmayıp daha çok rahatlamak amacıyladır.

DOğAL TEDAVı YÖNTEMLERı :

Ilık su oturma banyosu;leğene konan banyo suyu sıcaklığında suya 5-10 dakika oturulduğunda makat kaslarının rahatlamasına bağlı olarak şikayetler azalır.Suyun içine karanfil çayı konması rahatlamayı artırır.

Termofor veya sıcak tuğlaya oturma:

Sıcak sıyla aynı etkiye sahiptir istenilen ortamda uygulama rahatlığı vardır.

Sülük yapıştırma (tıbbi sülük uygulama):

Özellikle şişmiş basurda etkilidir.ıçi pıhtı dolarak şişmiş hemoroidin üzerine yapıştırılan sülük içindeki pıhtıyı emerek basıncı düşürür bunun sonucu ağrıda ve şişlikte azalma olur.Normal hemoroidde etkisi olmaz.

BıTKıSEL HEMOROıD TEDAVıLERı

Burada yazılan uygulamalar farklı otörlerin önerisi yada farklı toplumların uygulamalrıdır siz daha iyi cevabı hangisinden alacağınızı ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.Bu uygulamalar daha çok hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmaya yöneliktir.

Patlıcan sapı;Kemer patlıcanın yeşil sap kısmını 1 bardak suya bir patlıcan sapı hesabıyla kaynatıp bu sudan sabah akşam bir bardak içilir.

Acı badem ezmesi;Havanda ezilen acı badem sirke ile karıştırılır krem haline getirilip basura sürülürse basura faydalıdır

At kestanesi;Kestaneler ezilerek un haline getirilir yemeklerden önce bir çay kaşığı yutulur.Kanayan basurda kanamayı azaltır.

Çemen yağı;25 gr. çemen unu, 75 gr. zeytinyağı, 25 gr. çörek otu yağı, 300 gr. su karıştırılıp kaynatılır.Suyun tamamı buharlaştığında kalan yağ süzülür.Bu yağ basura sürülür basurdan kaynaklanan şikayetler azalır.

Ayva çekirdeği:Birkaç ayvanın çekirdekleri bir subardağı suda bekletilip süzülür balla karıştırılır basura sürülürse şikayetlere azalmasını sağlar.

Civan perçemi pelin otu ile beraber kaynatılıp çayı hazırlanır. Bu çaydan günde bir bardak içmek ve hemoroite sürmek rahatlatıcı etki yapar. Böğürtlen yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak yemeklerden önce içilirse basur memelerinde küçülme yapabilir. Ezilerek un haline getirilen kara kavak tomurcukları zeytinyağı ile merhem haline getirilip basur memelerine sürülmesi şişlik ve ağrının çabuk geçmesini sağlar.

Ihlamur,keten tohumu,meyan kökü ve ceviz yaprağının beraber öğütülüp balla macun yapılıp yemeklerden 1 saat önce 1′er şeker kaşığı yenilmesi şikayetleri geçirir.

Dereotu ; kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden 10-15 dakika önce yenilen dereotu basura karşı çok iyi bir çözüm getirmektedir. En az bir ay boyunca uygulanmalıdır.şeftali, çiçekleri kabızlığı giderir. Meyvesi hazmı kolaylaştırır. ıdrar yollarını temizler. . Basur memelerinden doğan şikâyetleri giderir. Papatya,Bir avuç papatya çiçeği suda kaynatılır, süzülür, süzüntü ılıkolarak içilir. basur memelerinde ağrı kesici, tedavi edici etkiye sahiptir Düğün çiçeği,kavak merhemi ile birlikte haricen basur tedavisinde kullanılmaktadır.

Karahalile,içerdiği tanen nedeniyle damar büzücü etkisi vardır.Bu etkisi nedeniyle hemoroid tedavisinde kanamaları azaltmak için kullanılır. Mazı,kavrulur,dövülür ve şekerle tatlandırılır.sabahları birer Kahve kaşığı yutulur. ıstenilen miktarda çörekotu tohumu yakılır, elde edilen kül acıdülek suyu ile karıştırılarak uygulanır. Sonbaharda toplanan 500 gr ısırgan otu ve ebegümeci yaprağı ufalanır, 4 lt suda kaynatılır, süzülür,bu sudan sabahları aç karına birer bardak içilir.

Bir su bardağı ısırgan otu tohumu dövülür ve birkaç tatlı kaşığı balla karıştırılıp sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir. Bir su bardağı kuşburnu meyvası suda kaynatılır, ezilir, şekerle tatlandırılır, sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir. Bir kase kuru siyah üzüm havanda dövülür, içyağı ile pomat haline getirilerek basur memelerine uygulanır.Ardıç katranı suda kaynatılır, hasta buharına oturtulur. At kestanesi havanda dövülür, günde 3 kez birer çay kaşığı su ile yutulur. Bir su bardağı anason ateşte yakılır, elde edilen külden sabahları aç karma bir kahve kaşığı su ile yutulur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Buket Ardaselam hocam 30 yaşındayım ve strese bağlı basur sorunum var doktorun verdiği ilaçlarla bir ara iyileşmiştim ama sonra tekrar meydana geldi bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkkürler iyi günler...
  • Basur

    İçin

    Ne

    Yapmalı