Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Basur (hemoroit - Mayasıl) Genel
Hemoroit (Basur - Mayasıl) Hakkında Detaylı Bilgi Makalede Yer Almaktadır.Basur Hakkında Detaylı Ve Sağlıklı Bilgiye Sahip Olmak İstiyorsanız Aşağıda Sizler İçin Araştırdığımız Makaleyi Okumanızı Öneririz.

    Makat bölgesinde, anormal genişlemiş veya ağrılı toplardamar kümeleri, destek dokuları ve bunları örten müköz membran ya da deri.
    Dışkı üzerinde, tuvalet kağıdında ve/veya klozette parlak kırmızı kan.

Sanayileşmiş ülkelerde, hemoroit son derece yaygındır. Tahminlere göre, elli yaşın üzerindeki nüfusun yüzde ellisinde semptomatik (belirtili) hemoroit ve toplam ABD nüfusunun üçte ikisinde az ya da çok hemoroit hastalığı vardır.

Çoğu insanda hemoroit yirmili yaşlarda başlar, ancak belirtileri otuzlu yaşlara kadar pek ortaya çıkmaz.

Basur (Hemoroid) Nedenleri


Hemoroitin nedenleri, varisin nedenleriyle aynıdır (bkz. VARİS). Bu nedenler arasında damarların kalıtsal zayıflığı ve/veya dışkılama sırasında ıkınma sonucu damarlara aşın baskı, ishal, hamilelik, uzun süre ayakta durma ya da oturma ve ağır kaldırma sayılabilir.

Makat bölgesindeki toplardamar sisteminde kapakçıklar olmadığı için, bölgede damar konjestiyonuna (kan toplanmasına) neden olan faktörler hemoroit oluşumuna yol açabilir. Karın içinde basıncın artması (dışkılama, hamilelik, öksürme, hapşırma, kusma, fiziksel güç harcama veya siroza bağlı portal hipertansiyon vb. etkenlerin yol açabileceği gibi), az lifli beslenme nedeniyle dışkılama sırasında ıkınmanın artması, ishal ve günün önemli bir bölümünü ayakta veya oturarak geçirmek bu faktörler arasındadır.
Hemoroitin Sınıflandırılması

Hemoroitler tipik olarak yerine ve şiddetine göre sınıflandırılır. Dış hemoroit, anüs kanalının alt bölümünde (yaklaşık 3 cm. uzunluğundaki anüs kanalında derinin müköz membrana yani mukusla kaplı zara dönüştüğü noktanın altında) oluşur. Yumrular (memeler) kan pıhtısı ile (trombotik hemoroit) veya bağ doku ile (kutanöz hemoroit) dolu olabilir. Trombotik hemoroit, hemoroit toplardamarlarından birinin zedelenip kan pıhtısı (trombus) oluşturmasıyla meydana gelir, kutanöz hemoroit ise anüs derisinin örttüğü lifli bağ dokulardan oluşur. Kutanöz hemoroit anüs çevresinde herhangi bir noktada olabilir. Tipik olarak, trombotik hemoroitin çözülmesi nedeniyle ortaya çıkar, yani trombus düzene girer ve yerini bağ doku alır.

İç hemoroit, anüs kanalının içinde oluşur. Bazen iç hemoroit o kadar büyür ki sarkıp büzücü kasın (anal sfinkterin) dışına çıkabilir.İçdış veya karma hemoroitler, yan yana şiş torbacıklar (meme) görünümündeki iç ve dış hemoroitlerin bir arada bulunduğu durumlardır.

Karma hemoroitler aşağıdaki türlerde olabilir:

    Sarkmamış: Kanama olabilir ama ağrı yoktur.
    Sarkmış: Ağrı özelliği vardır ve kanama da olabilir.
    Boğulmuş: Hemoroit memesi çok uzun süre ve çok sarkık durduğundan, anüsün büzücü kasın sıkıştırıcı etkisiyle kan dolaşımı engellenmiştir; boğulmuş hemoroitler çok ağrı verir ve genellikle kan pıhtısı ile doludur (tromboz).

Hemoroit (Basur) Teşhis


Hemoroitle en sık görülen belirtiler, kaşıntı, yanma, ağrı, iltihaplanma, tahriş, şişme, kanama ve sızıntıdır. İç hemoroitten sümüksü yani müköz bir akıntı olmadığı sürece hemoroit kaşıntıya neden olmaz. Makatta kaşıntının başlıca nedenleri arasında sert tuvalet kağıtlarının aşırı kullanılması sonucu doku travması, Candida albicans, asalak enfeksiyonları ve besin alerjüeri sayılabilir. Dış hemoroitlerde akut iltihaplanma yoksa genellikle ağrı olmaz.

Anüs kanalında duyu sinirleri olmadığı için, komplikasyonlan (esas hastalığın yol açtığı karmaşık ve olumsuz durum) yoksa, iç hemoroit ağrıya neden olmaz. Kanama hemen her zaman iç hemoroitle ilgilidir ve dışkılama öncesinde, sırasında ya da sonrasında olabilir. Dış hemoroitte kanama varsa akut trombotik hemoroitin zedelenmesi yüzündendir. Kanayan hemoroitler, kronik kan kaybı nedeniyle şiddetli kansızlığa yol açabilir.
Tedavi (Hemoroit - Basur - Mayasıl tedavisi)

Dünyanın lif bakımından zengin ve rafine edilmemiş besin tüketilen bölgelerinde hemoroit nadir görülür.Az lifli ve rafine besinlerin ağırlıklı olduğu beslenme tarzı hemoroit oluşumuna çok büyük katkıda bulunur. Az lifli besin tüketen kişiler, az miktarda ve sert olan dışkılarının çıkarılması zor olduğundan, dışkılama sırasında daha fazla ıkınırlar. Bu ıkınma, karın içindeki basıncı artırır ve toplardamarları sıkıştırarak kan akışını engeller. Bu yoğun basınç pelvik bölgede konjestiyonu artırır, damarları önemli derecede zayıflatabilir ve hemoroit oluşumuna yol açar.

Hemoroiti önlemede belki de en önemli unsur lifçe zengin beslenmedir. Sebzeler, meyveler, baklagiller ve tahıllar bakımından zengin bir beslenme mide ve bağırsakların sağımsal devinimini (peristaltik hareketlerini) artırır.Ayrıca, birçok lif bileşenleri su çeker ve dışkının yumuşak, hacimli ve kolay atılır olmasını sağlayan jelatinimsi bir kütle oluşturur. Lifçe zengin beslenmenin net etkisi, dışkılama sırasında ıkınmayı önemli ölçüde azaltmasıdır.
Hacim Artırıcılar

Dışkılamada ıkınmayı azaltmak için doğal hacim artırıcı bileşikler de kullanılabilir. Bu lifli maddeler, özellikle karnıyarık otu (psyllium) tohumu ve guar zamkı, su çekerek jelatinimsi bir kütle oluşturma yetenekleri nedeniyle hafif müshil etkisi yaparlar. Genellikle buğday kepeği ve diğer selüloz lifli ürünlerden daha az tahriş edicidirler. Birçok çift kör klinik deneme­ de, beslenme düzenini hacim artırıcı liflerle takviye etmenin hemoroit belirtilerini (kanama, ağrı, Kaşıntı ve sarkma) azalttığı ve bağırsak alışkanlıklarını iyileştirdiği saptanmıştır.
Hidroterapi

Komplikasyonsuz hemoroitler için sıcak oturma banyoları etkili bir müdahalesiz tedavi yöntemidir. Oturma banyosu, kalça bölgesinin sıcak suya sokulmasıdır. Suyun sıcaklığı 38 °C ila 41 °C arasında olmalıdır. Sıcak oturma banyosu rahatlatıcıdır; ancak bu rahatlık merhemler ve kremlerde olduğu gibi kısa ömürlüdür.
Lokal Tedavi:

Lokal tedavi, çoğu zaman, sadece geçici bir süre için rahatlatıcıdır. Ancak geçici rahatlık da gereklidir. Fitiller, yağlar ve sıcakıslak pansumanlar lokal tedavi yöntemleridir. Hemoroit için reçetesiz satılan ürünlerin çoğunun ana içeriği cadıfındığı (Hamamelis suyu), balık yağı, kakao yağı, Peru balsamı, çinko oksit, canlı maya hücresi türevleri ve allantoin gibi doğal maddelerdir.
Flavanoidler:

Flavonoid preparatlarının damarları güçlendirerek hemoroiti giderdiği saptanmıştır. İlk araştırmalarda rutin üzerinde durulmuştur. Daha yeni ve daha kapsamlı araştırmalar hidroksietilrutosit (HER) kullanılarak yapılmıştır. Rutin ve turunçgil biyoflavonoidi preparatlarının HER ile aynı etkileri gösterdiği söylenebilir; ancak HER kadar güçlü değildirler.

Birçok çift kör klinik araştırmada HER'in Varis ve hemoroit tedavisine yardımcı olduğu saptanmıştır.Hamile kadınları kapsayan bazı araştırmalarda HER'in hamilelik sırasında toplardamar işlevini iyileştirmede, hemoroit belirti ve bulgularını gidermede çok yararlı olduğu görülmüştür. Bir araştırmada HER (dört hafta süreyle günde 1.000 mg) verilen kadınların yüzde doksam belirtilerden kurtulmuş, plasebo verilen grupta bu oran ancak yüzde on iki olmuştur. Hamilelikle ilgisi olmayan hemoroitlerin tedavisinde de HER kullanıldığında benzer sonuçlar alınmıştır.
Aort Glikosaminoglikanları

Glikosaminoglikanlar (GAG'lar), atardamarların ve diğer kan damarlarının sağlığım korumak için gerekli olan yapısal bileşiklerdir. İnsan aortunda da doğal olarak bulunan, büyükbaş hayvanlardan elde edilerek hayli saflaştınlmış bir glikosaminoglikan karışımının (dermatan sülfat, heparan sülfat, hiyalüronik asit, kondroitin sülfat ve ilgili GAG'lar dahil) normal atardamar ve toplardamar işlevlerini koruduğu ve geliştirdiği saptanmıştır. İki çift kör araştırmada, hemoroit ve Varis tedavisinde aort GAG'lan (günde 72 mg) ile hidroksietilrutositler (günde 1.000 mg) ve Yaban Mersini ekstresi (günde 320 mg) karşılaştınlmıştır. Aort ekstresi açık farkla daha iyi sonuçlar vermiştir.Hemoroit araştırması yapan araştırmacılar da akut hemoroit ağrılarının ve hastalığının cerrahi müdahalesiz tedavisinde, aort GAG'lannı “ilk tercih edilecek ilaç" olarak önermektedir.
Tıbbi Bitkiler (Hemoroite iyi gelen bitkiler)

Hemoroitin bitkilerle tedavisinde en etkili bitki Tavşanmemesi olarak bilinmektedir.Hemoroitin bitkisel tedavisi bölümümüzde bu bitki ve diğer ilgili bitkilere ilişkin detayları bulabilirsiniz.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi Ankara Basur Tedavisi
 Bağsur Belirtileri Bağsur Tedavisi
 Basur Basur
 Basur Basur 1
 Basur 10 Basur 11
 Basur 12 Basur 14
 Basur 15 Basur 16
 Basur 17 Basur
 Basur 3 Basur 4
 Basur 5 Basur 6
 Basur 7 Basur 8
 Basur 9 Basur Ağrısı
 Basur Ameliyat Sonrası Basur Ameliyatı
 Basur Ameliyatı Basur Ameliyatı Görüntüleri
 Basur Ameliyatı İzle Basur Ameliyatı Sonrası
 Basur Ameliyatı Video Basur Ameliyatı Videosu
 Basur Ameliyatları Basur Başlangıç
 Basur Belirtileri Basur Belirtileri
 Basür Belirtileri Basur Belirtileri Nelerdir
 Basur Belirtileri Nelerdir Basur Belirtileri Tedavisi
 Basur Belirtileri Tedavisi Basur Bitki
 Basur Bitkisel Basur Bitkisel Çözüm
 Basur Bitkisel Çözüm Basur Bitkisel İlaç
 Basur Bitkisel Tedavi Basur Bitkisel Tedavi
 Basur Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu Basur Bitkisel Tedavi Patlıcan
 Basur Bitkisel Tedavisi Basur Bitkisel Tedavisi
 Basur Doğal Tedavi Basur Doktoru
 Basur Evde Tedavi Basur Evde Tedavisi
 Basur Görüntüleri Basur Hastalığı
 Basur Hastalığı Basur Hastalığı Tedavisi
 Basur Hastalıkları Basur ( Hemeroid ) Nedir
 Basur Hemoroid Basur (Hemoroid)
 Basur Hemoroid Basur (Hemoroid) 2
 Basur Hemoroid Belirtileri Basur Hemoroid Tedavisi
 Basur Hemoroid Tedavisi Basur (hemoroit - Mayasıl) Genel
 Basur İçin Basur İçin Bitki
 Basur İçin Bitkiler Basur İçin Bitkiler
 Basur İçin Bitkisel Çözüm Basur İçin Bitkisel İlaçlar
 Basur İçin Bitkisel Tedavi Basur İçin İlaç
 Basur İçin Krem Basur İçin Ne Yapmalı
 Basur İçin Şifalı Bitkiler Basur İlaç
 Basur İlaç Basur İlaç Tedavisi
 Basur İlacı Basur İlacı
 Basur İlaçları Basur İlaçları
 Basur Kanaması Basur Kesin Çözüm
 Basur Krem Basur Kremi
 Basur Kremi Basur Kremleri
 Basur Kremleri Basur Lazer Tedavisi
 Basur Mayasıl Basur Mayasıl
 Basur Mayasılları Basur Memeleri
 Basur Memesi Nasıl Geçer Basur Memesi Tedavi
 Basur Memesi Tedavisi Basur Merhemi
 Basur Nasıl Geçer Basur Nasıl Olur
 Basur Nasıl Oluşur Basur Nasıl Tedavi
 Basur Nasıl Tedavi Edilir Basur Ne İyi Gelir
 Basur Neden Olur Basur Neden Oluşur
 Basur Nedenleri? Basur Nedenleri
 Basur Nedenleri Basur Nedir
 Basur Nedir Basur Nedir Belirtileri Nelerdir
 Basur Nedir Nasıl Tedavi Edilir Basur Nedir Tedavisi
 Basur Patlıcan Basur Patlıcan
 Basur Patlıcan Tedavisi Basur Sancısı
 Basur Sancısı 2 Basur Sancısı 3
 Basur Şifalı Bitkiler Basur Tedavi
 Basur Tedavi Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur
 Basur Tedavi Yöntemleri Basur Tedavileri
 Basur Tedavileri Basur Tedavisi
 Basur Tedavisi Basur Tedavisi
 Basur Tedavisi  Basur Tedavisi
 Basur Tedavisi Basür Tedavisi
 Basur Tedavisi Bitkisel Basur Tedavisi Bitkisel
 Basur Tedavisi Bitkisel Çözüm Basur Tedavisi Bitkisel Tedavi
 Basur Tedavisi Nasıl Yapılır Basur Tedavisi Nedir
 Basur Tedavisi Patlıcan Basur Tedavisi Patlıcan
 Basur Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Basur Ve Tedavisi
 Basura Bitkisel Çözüm Basura Bitkisel Çözümler
 Basura Bitkisel Tedavi Basura İyi Gelen Bitkiler
 Basura Kesin Çözüm Basura Ne İyi Gelir
 Basura Neler İyi Gelir Basura Tedavi
 Basurda Bitkisel Tedavi Basurun Belirtileri
 Basurun Bitkilerle Tedavisi Basurun Bitkisel Tedavisi
 Basurun Bitkisel Tedavisi Basurun Doğal Tedavisi
 Basurun Evde Tedavisi Basurun Nedenleri
 Basurun Tedavisi Bitkilerle Basur Tedavisi
 Bitkilerle Basur Tedavisi Bitkilerle Hemoroid Tedavisi
 Bitkisel Basur İlacı Bitkisel Basur İlacı
 Bitkisel Basur İlaçları Bitkisel Basur Tedavi
 Bitkisel Basur Tedavisi Bitkisel Basur Tedavisi
 Bitkisel Hemeroid Kremi Bitkisel Hemoroid İlaçları
 Bitkisel Hemoroid Kremi Bitkisel Hemoroid Tedavisi
 Bitkisel Hemoroid Tedavisi Bitkisel Hemoroit Tedavisi
 Bitkisel Kremler Bontavi Hemoroid
 Canlı Hemoroid Ameliyatı Dış Basur
 Dış Basur Dış Basur Tedavi
 Dış Basur Tedavisi Dış Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir
 Dış Hemoroid Tedavisi Dış Hemoroit 2
 Doğal Basur Tedavisi Doğal Basur Tedavisi
 Doğal İlaçlar En İyi Basur İlacı
 En İyi Hemoroid Kremi Ender Saraç Basur Tedavisi
 Fissür Belirtileri Fissür Bitkisel Tedavisi
 Fissür Nedir Fissür Tedavi Yöntemleri
 Fissür Tedavisi Bitkisel Gebelikte Hemoroid
 Hamilelikte Basur Hamilelikte Basur Tedavisi
 Hamilelikte Basur Ve Tedavi Hamilelikte Basur Ve Tedavisi
 Hamilelikte Hemoroid Tedavisi Hemoriod Basur Tedavisi
 Hemorit Hemorit Basur
 Hemoriva Hemoroid Hemoroid
 Hemoroid Hemoroid 2
 Hemoroid 3 Hemoroid 4
 Hemoroid 5 Hemoroid Ameliyatı
 Hemoroid Ameliyatı Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır
 Hemoroid Ameliyatları Hemoroid Ameliyatları Görüntüleri
 Hemoroid Başlangıcı Hemoroid Basur
 Hemoroid (Basur) Hemoroid Basur
 Hemoroid (Basur) 2 Hemoroid Basur Tedavisi
 Hemoroid Belirtileri Hemoroid Belirtileri
 Hemoroid Belirtileri Hemoroid Bitki Tedavisi
 Hemoroid Bitkisel Hemoroid Bitkisel Çözüm
 Hemoroid Bitkisel İlaçları Hemoroid Bitkisel Tedavi
 Hemoroid Bitkisel Tedavi Patlıcan Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri
 Hemoroid Bitkisel Tedavisi Hemoroid Bitkisel Tedavisi
 Hemoroid Çayı Hemoroid Çeşitleri
 Hemoroid Doğal Tedavi Hemoroid Görüntüleri
 Hemoroid Hapı Hemoroid Hastalığı
 Hemoroid Hastalığı Nedir Hemoroid Hastalığı Tedavisi
 Hemoroid Hastalığının Tedavisi Hemoroid İçin Bitkisel Tedavi
 Hemoroid İçin Krem Hemoroid İçin Şifalı Bitkiler
 Hemoroid İlaç Hemoroid İlaç Tedavisi
 Hemoroid İlacı Hemoroid İlacı Basur
 Hemoroid İlacı Basur Hemoroid Kanama
 Hemoroid Kesin Çözüm Hemoroid Kesin Tedavi
 Hemoroid Krem Hemoroid Kremi
 Hemoroid Kremi Hemoroid Kremi
 Hemoroid Kremleri Hemoroid Lazer Tedavisi
 Hemoroid Lazerle Tedavisi Hemoroid Merhemi
 Hemoroid Nasıl Geçer Hemoroid Nasıl Tedavi
 Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir Hemoroid Neden Olur
 Hemoroid Neden Olur Hemoroid Nedenleri
 Hemoroid Nedir Hemoroid Nedir
 Hemoroid Tedavi Hemoroid Tedavi Yöntemleri
 Hemoroid Tedavisi Hemoroid Tedavisi
 Hemoroıd Tedavısı Hemoroid Tedavisi
 Hemoroid Tedavisi Hemoroid Tedavisi Artık Daha Kolay
 Hemoroid Tedavisi Bitkisel Hemoroid Tedavisi Bitkisel
 Hemoroid Tedavisi Bitkisel Çözüm Hemoroid Tedavisi Nedenleri
 Hemoroid Tedavisi Patlıcan Hemoroid Tedavisinde Kullanılan Bitkiler
 Hemoroid Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Hemoroid Uzmanı
 Hemoroide Bitkisel Çözüm Hemoroide Bitkisel Tedavi
 Hemoroide Bitkisel Tedavi Hemoroide İyi Gelen Bitkiler
 Hemoroide Kesin Çözüm Hemoroide Ne İyi Gelir
 Hemoroide Son Hemoroidin Bitkisel Tedavisi
 Hemoroidin Bitkisel Tedavisi Hemoroidin Tedavisi
 Hemoroidin Tedavisi Hemoroit
 Hemoroit 2 Hemoroit 3
 Hemoroit 4 Hemoroit Ameliyatı
 Hemoroit Basur Hemoroit Belirtileri
 Hemoroit Bitkisel Çözüm Hemoroit Bitkisel Tedavi
 Hemoroit Bitkisel Tedavisi Hemoroit Bitkisel Tedavisi
 Hemoroit Bitkisel Tedavisi Hemoroit Hastalarının Beslenmesi
 Hemoroit Hastalarının Yememesi Gereken Yiyecekler... Hemoroit Hastalığı
 Hemoroit İlaçları Hemoroit Kremi
 Hemoroit Neden Olur Hemoroit Tedavisi
 Hemoroit Tedavisi 2 Hemoroit Tedavisi Bitkisel
 Hemoroit(basur) Tedavisi Hemoroite Bitkisel Çözüm
 Hemoroite Ne İyi Gelir Hemoroitin Belirtileri
 Hemoroitin Sebepleri Hemorot Nedir
 İbrahim Saraçloğlu Basur Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Basur
 İbrahim Saraçoğlu Hemoroid Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu Hemoroid Tedavisi
 İç Basur İç Basur
 İç Basur Belirileri İç Basur için
 İç Basur Tedavisi İç Basur Tedavisi
 İç Hemoroid İç Hemoroid Belirtileri
 İç Hemoroid Bitkisel Tedavisi İç Hemoroid Tedavisi
 İnternal Hemoroid Kanamalı Basur
 Kanamalı Basur Bitkisel Tedavi Kanamalı Basur Tedavisi
 Kanamalı Hemoroid Kanlı Basur
 Kanlı Basur Tedavisi Lazer Hemoroid Tedavisi
 Lazerle Basur Ameliyatı Lazerle Basur Tedavisi
 Lazerle Basur Tedavisi Lazerle Basur Tedavisi
 Lazerle Hemoroid Ameliyatı Lazerle Hemoroid Tedavisi
 Lazerli Basur Ameliyatı Lazerli Hemoroid Tedavisi
 Mayasıl Bitkisel Tedavi Şıfalı Bitkiler
 Şifalı Bitkiler Basur Şifalı Bitkiler Basur
 Tromboze Hemoroid

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.