Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Başta Kaşıntı
Başta Kaşıntı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Başta Kaşıntı: Başta görülen kaşıntılar kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Şiddetli olduğunda uykusuzluğa, gerginliğe ve depresyona neden olabilir...

Başta kızarıklıkla beraber oluşan kaşıntısının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini bu sayfamız üzerinden öğrenebilirsiniz... Başta Kaşıntı durumu hakkında tüm merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır...

Kaşıntının vücudun pek çok sistemiyle ilgili olabileceğini ifade eden Uzman Dr. Duygu İbrişim kaşıntının bir çok hastalığın habercisi olduğuna dikkat çekti

Kaşıntının şiddetinin değişebileceğini ifde eden İbrişim "Kaşıntının tedavi edilebilmesi için altında yatan hastalığın bilinmesi gerekir" dedi.Kaşıntı kişilerin çoğunda zaman zaman rastlanan bir durumdur. Vücudun pek çok sistemiyle ilgisi bulunabilir.

Kronik böbrek yetmezliğinden karaciğer hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığın belirtilerinden birinin de kaşıntı olduğunu ifade eden Memorial Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Duygu İbrişim "Geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli ya da tatlı tatlı kaşınıyorsanız bu durum ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir" dedi.

Kaşıntının birçok hastalığın habercisi olabileceğini ifade eden İbrişim "Kaşıntı başta deri hastalıkları olmak üzere kronik Böbrek Hastalığı deri hastalıkları kronik böbrek hastalıkları karaciğer ve safra yolları hastalıklarının belirtilerinden biridir" diye konuştu.

Bazı hastalarda makat çevresi ve genital bölgenin kullanılan temizlik malzemelerinden dolayı kaşınlanabileceğini aktaran İbrişim "Aşırı temizlik de kaşıntının sebebidir. Bunun yanı sıra kullanılan deterjandan parfüme kadar bir çok ürünü kaşıntıya sebep olup olmadığına dikkat etmeliyiz" dedi. İbrişim sözlerini şu şekilde sürdürdü: " Makat bölgesindeki kaşıntı geçirilmiş cerrahi veya radyoterapiden de kaynaklanabilir. En sık karşılaştığımız ise uyuz hastalığıdır" dedi.

TEKRAR EDEN KAŞINTI

Hastaların çoğunun tekrar eden kaşıntı problemiyle kendilerine başvurduğunu aktaran ibrişim "Kaşıntıyla birlikte sarılık idrar renginde koyulaşma dışkı renginde açılma halsizlik bulantı kusma ishal karın ağrısı karında şişlik ateş gibi belirtilerle de karşılaşabilirsiniz" dedi. İbrişim tedavinin altında yatan hastalığa göre değiştiğini kaydetti.

NASIL KORUNMALI?


İbrişim kaşıntının geçmesi için şu önerilerde bulundu:

Sabun ve deterjanlar ile aşırı ovmadan kaçınılmalı.

Makat çevresini kuru tutun.

Dar ve naylon giysilerden uzak durulmalı.

Pamuklu çamaşır tercih edilmeli.

Kahve çay kola bira çikolata domates baharatlar perianal kaşıntıya neden olabilir. Bu gıdalar diyetten 2 hafta süre ile çıkarılmalı ve semptomlar düzeldikten sonra birer birer diyete eklenmelidir.

Dirençli vakalarda dermatoloji ve psikiyatri muayeneleri yararlı olabilir.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Başta

Kaşıntı