Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Baş Dönmesi Bitkisel Tedavi
Baş Dönmesi Bitkisel Tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Baş Dönmesi Bitkisel Tedavi :

Eger kronik baş dönmesi şikayetiniz varsa doktorunuza görünün. Eğer ataklar uzun suruyor ya da sık sık tekrarlanıyorsa bu bir iç kulak iltihabı, kardiyak aritmi, yüksek tansiyon yada başka ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.Ara sıra meydana gelen ataklar için faydalı olabileceği kanıtlanmış bazı bitkileri aşağıda bulacaksınız.

Zencefil (Zingiber offidnale):

Zencefil baş dönmesiBinlerce yıl önce, Çinli denizciler deniz tutmasına karşı zencefil kökü çiğnerlerdi ve sefere çıktıklarında zencefil aynı zamanda onlar için bir ilaçtı. Modern bilim bu antik çağ ilacı hakkında anlatılanların büyük kısmının doğru olduğunu göstermiştir.

Bahriyeli öğrencilerden oluşan 80 kişilik bir grup i1 ılı de yapılan bir araştırmada, deniz tutması semptomlarının baş dönmesi dahil ortaya çıkmasından kısa bir süre önce verilen bir gram (yarım çay kaşığından daha az) zencefilin, semptomları %38 oranında kusma sıklığını ise %72 oranında azalttığı gözlemlenmiştir.

Daha öncesinde karada yapılan bir çalışma, verilen bir gram zencefilin vertigo ve araç tutmasına karşı, standart ilaç olan dimenhidrinalten (dramamine) çok daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Araç tutmasını önlemek için, hareketten 30 dakika önce kapsül, semptomların ortaya çıkmaya başlamasıyla da bir yada iki kapsül zencefil alın ve bunu her dört saatte bir tekrarlayın" diye bir tavsiyede bulunuyor Dr. Varro Tyler. Zencefil kapsüllerini sağlıklı ürünler satan gıda dükkanlarından temin edebilirsiniz. Prol rew Weil'e göre aynı zamanda zencefil çayı yapıp içebilir yada dilimlediğiniz taze zencefili şekere bulayıp yiyebilirsiniz de.

Ginko (Ginkgo biloba):

Gingko Biloba baş dönmesi(Ginko özütü Avrupa'da vertigo için yaydın olarak reçete edilmektedir. Fransa'da kronik vertigo hastası 70 kişi ile yapılan bir araştırma, ginko verilen deneklerden % 47'sinin daha iyiye gittiği gözlemlenmiştir.Günde 60 ila 240 gram arasında miktarlarda ginko kullanabilirsiniz fakat bundan daha yüksek dozlar almayın. Aşırı dozlarda kullanılması halinde, ginko diyare, sinirlilik ve huzursuzluk gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Balkabağı (Cucurbita pepo):

Bal kabağı baş dönmesiTanıdığım bazı herbalistler kabak çekirdeğinin baş dönmesine birebir olduğunu iddia etmektedirler. Kğer bu ilacı kullanmaya karar verirsem, tercihim kabak çekirdeği yağı olur.

Çeşitli bitkiler :

Tarifin yaratıcısı olarak, Mide Yatıştıran Çayıma hütün bu anti-baş dönmesi otları ve birkaç tane tat verici bitki karıştırmaktan kendimi alamıyorum. Dört çay kaşığı zencefil ile birer hitam dövülmüş kabak çekirdeği, kereviz tohumu, Papatya çayı, rezene, portakal kabuğu, Nane ve kıvırcık nane ile karıştırıp 15 dakika demleyin.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Meral Şahinselamlar benim başım 2 gündür çok dönüyor bu baş dönmesini nasıl tedavi edebilirim hangi bitkiler iyi gelir. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize teşekkürler iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar dilerim.
  • Fatma Özğüçboyun eg zersizlerinden dolayı baş dönmem var ne önerirsiniz
  • Şifa Marketöncelikle ilginize teşekkür ederiz fakat uzmanlarımız sitemizde satışı olan ürünlerle ilgili detaylı bilgi vermektedir, amacımız daha kaliteli hizmet vermek. tekrar teşekkürler.
  • Baş

    Dönmesi

    Bitkisel

    Tedavi