Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Sabahları duşun altına girip banyo yapın. Soğuk su, gözeneklerinizi kapatır ve sabah tembelliğini üstünüzde atmanızı kolaylaştırır.
• Musluk açıkken, kıyafetlerinizi çıkarın ve saçlarınızı boynunuzun ve yüzünüzün önüne gelmeyecek şekilde geriye atın. Yüzünüzde makyaj varsa, temizleme losyonu ile cildinizi temizleyin.
• Burnunuzu peçete ile temizleyin.
• Küvete uzanıp birkaç dakika vücudunuzu dinlendirin.
• Vücudunuzun üst kısmını sabunlayın. Göğüsleriniz hariç, tüm vücudunuzu ve boynunuzu keseleyin.
• Kol, dirsek ve omuzlarınızı, bacaklarınızı, ayaklarınızı iyicekeseleyin, böylece kan dolaşımının bütün vücudunuza yayılmasını sağlayın.
• Sırtınızı banyo fırçası ile iyice fırçalayın.
• Banyodan çıkmadan önce, en az beş dakikayı vücudunuzun dinlenmesine ayırın.
• Banyodan çıkınca tüm vücudunuzu kurulayın.
• Koltuk altınızı, kasıklarınızı ve ayaklarınızı pudralayın.
• Vücudunuzun geri kalanına masaj kremi veya vücut losyonu sürün.
• Kulaklarınızın içini temizleyin ve kurulayın.
• Banyodan sonra giyinmeye başlamadan önce birkaç dakika kendinizi dinlenmeye bırakın.

Rüyada Banyo Yaptığını Görmek

Rüyada banyo yaptığını görmek, rüyayı gören kişinin, iş hayatında ve aile hayatında çok büyük sorunların ve sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olan uğursuzlukların ve kötü şansın en kısa sürede düzeleceğine ve herşeyin yoluna gireceğine alamet edilir.

Banyo Yapmanın Vücuda Faydaları

Su sadece vücudu rahatlatmakla kalmıyor aynı zamanda tedavi için de kullanılıyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle yaptığı bilimsel araştırmaları ile banyonun vücudumuz üzerindeki etkisini yıllardır bıkmadan usanmadan anlatıyor. Karagülle kaplıcaya hatta hamama giderken nasıl bir kür uygulanması gerektiği konusunda reçeteler veriyor. Siz de sudan ilaç gibi yararlanmak istiyorsanız Prof. Dr. Zeki Karagülle’nin anlattıklarına kulak verin...

DUŞLA GELEN DOPİNG 

* Evde yaptığımız banyoyu su terapisine nasıl çevirebiliriz? Suyun sıcaklığına göre bunu başarmak mümkün. Mesela; dinlenmek için sıcaklığı 33 ile 36 derece arasında olan ılık bir banyo tercih edin. Ruhsal olarak bitkinseniz ve canlanmak istiyorsanızsuyun sıcaklığı 29-33 derece olmalı. Banyodan sonra en az banyo süresi kadar dinlenmeniz şart. Hatta en iyisi iki kat daha fazla dinlenmek...

* Yorgun vücudumuzu nasıl bir banyo ile dinlendirebiliriz?
36-38 derecelik suyla alınan 20 dakikalık bir banyo kesinlikle ruhsal ve fiziksel bir gevşeme yaratır. Ağrıları azaltır yorgunluğun getirdiği laktik asitin hücrelerden uzaklaşmasını sağlar. Uykusuzluk tedavisinde bu ısıda yapılan bir banyo kullanılabilir. Uyumadan önce 38 derece suyla 20 dakika alınacak bir banyonun ardından 40 dakika dinlenmek ve sonra yatağa girmek uyumayı kolaylaştırır.

* Yoğun bir güne hazırlanmak için sabahları nasıl bir banyo yapmalı?
40 derecelik suyla 10 dakika bir banyo alırsak bağışıklık sistemimiz harekete geçer. Sıcak su kalp-damar ve solunum sistemine uyarı yapar. Banyo sonrası biraz yorgunluk olacaktır. Ancak uyarılan Bağışıklık Sistemi sayesinde vücut direnci artar. Banyonun ardından banyo süresinin iki katı kadar yani 20 dakika dinlendikten sonra işe gitmek yerinde olur. Yani sıcak su banyosu sabah banyosu olarak tercih edilebilir.

AYAK BANYOSUNUN ÖNEMİ
* Banyo almaya vakit yoksa aynı etkiyi elde etmek için ne yapılabilir?
O zaman ayak banyosu yapın. Çünkü ayakla suyun teması tüm vücutta banyo yapmakla aynı etkiyi yaratır. Grip ya da nezle olan kişiler sıcak suyla ayak banyosu yaparak üst solunum yolu dolaşımını olumlu yönde etkileyebilirler. Gününüz çok yoğun geçtiyse ve dinlenmek istiyorsanız o zaman da ılık bir ayak banyosuyapın. Eğer kendinizi çok yorgun hissediyorsanız soğuk ayak banyosu işe yarayacaktır. 20 dakika ılık beş dakika soğuk ayak banyosunu tercih etmek yorgunluğunuzu alacaktır.

ILIK-SOĞUK-ILIK BANYO İDEALDİR
* Spor yaptıktan sonra nasıl bir duş almak gerekir?
Spor sonrası için 33-35 derece ısıdaki banyo suyunu öneriyoruz. Bu ısı vücutta termal bir yüklenme yapmıyor. Yani; kaslarda gevşeme yaratmadan bir rahatlatma sağlanıyor. Spordan sonra 33 derecelik suyla yıkanılabilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Banyo

Yaparken

Dikkat

Edilmesi

Gerekenler