Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Balmumunun Cilde Faydaları
Balmumunun Cilde Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Balmumunun Cilde Faydaları :

Arıların imal ettiği sarı renkteki bu madde kolay bozulmaz. Balmumu birçok temizleyici, besleyici ve Nemlendirici kremde emülsiyon olarak yer alır.

İçeriğinde balmumu bulunan kremler cilde iyice yapıştığından, hava değişikliğinde cildi korur.Ayrıca çok sıcak iklimlerde yumuşamaya, hatta sulanmaya yüz tutan kremlerde de balmumu kullanılır. Kış dönemlerinde bu madde kolayca sertleştiğinden, kremlere az miktarda konmalı. Aksi takdirde Krem cilde zor yayılır. Estetikte beyazlatılmışı yeğlenir.

Arının gövdesinin arka bölümünün altında bulunan balmumu bezelerinden salgıladığı yumuşak bir maddedir. Arı, balmumunu yaşamının 11. günü ile 18. günü arasında salgılar. Bununla petek diye adlandırdığı mız altıgen gözenekleri yapar. Kaşgarlı Mahmud Bulgar Türklerinin balmumuna avus dediklerini yazıyor. Kıpçak Türkleri uvus, Tobal ve Kırgız Türkleri ise, bala uz diyorlardı. Derleme sözlüğüne göre Anadolu da balmumuna balagız veya balavuz deniyordu.

Balmumu için kullanılan en eski adlar ise, ekir, eğir, eyir, eyil, sözleridir.
Balmumunun ana maddesi yağ asiti ve alkoldür. Ayrıca, içinde propolis, boya ve yüksek oranda A vitamini vardır. İçindeki A vitamini çiğnenerek alınabilir. Gözleri yakmadığı, gırtlakta gıcık, yanma yapmadığı için çok eskiden beri balmumundan yapılan muma çok değer verilir. Ayrıca, solunum organlarını açtığı, balgam oluşmasını önlediği için öksürüklü, boğmacalı astmalı, sinüzitli nezleli ve saman nezleli hastaların odalarında taze balmumundan yapılmış mum yakılması önerilmektedir. Anadolu nun kimi yerlerinde bu uygulama görülür.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Kurbani Kılıçbalmumu hakkında bilgi almak istiyorum cildi temizler mi bende doğum lekesi var ne yaptıysam çıkartamadım bitkisel kürlere başvuruyorum hayırlı günler diliyorum cevaplarsanız sevinirim
  • Balmumunun

    Cilde

    Faydaları