Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Balgam Gelmesi
Balgam Gelmesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Balgam gelmesi,boğazda biriken ve zararı olan maddelerin üst solunum sisteminin hava borularından toplanarak ağız yolu yardımı ile dışarıya atılmasıyla gerçekleşen olaydır.Balgam gelmesi bunu ağızımızdan çıkarmamız genellikle iyi birşeydir.Balgamın gelmesi esasında hava yollarının ve akciğerlerde biriken zararlı maddelern dışarıya atılaraz temizlenmesi olayıdır.
Balgam normal bir insanda bulunmaması gereken bir maddedir. Ancak bronşlar her ne sebepten olursa olsun tahriş olduğu vakit balgam meydana gelir. Ciddi bir bronş ve akciğer hastalığı olmadan da kirli hava, sigara, duman gibi olaylar da insanda balgam yapımına sebep olurlar.
Balgam sebebe göre değişik renkte ve kokuda olur. Ciddi ve mikroplu hastalıklarda balgam rengi koyu sarı, yeşil veya kanlı olur. Sigara ve kirli havaya bağlı balgamların içinde Siyah Noktalar vardır.
Akciğer abselerinde balgam pis kokulu ve cerahat görümündedir. Balgam tüberkülozunda yeşil, zatürreede kayısı ezmesi rengindedir. Balgamın hacmi de önemlidir. Çok balgam yine "Bronşektazi" ismi verilen bir hastalığın işareti olabilir.
Balgamdan yapılan mikrop araştırmaları çok zaman bir hastalığa tanı koyduracak değerdedir. Buradan kültür denilen mikrop ekimi yapı lir ve antibiotiklere verdiği cevap araştırılır.
Balgam pis ve tehlikeli bir salgıdır. Hastalıkların başkalarına bulaşmasında önemli rol oynar. Bunun için ve başkalarına zarar vermeme düşüncesi ile bir mendile veya lavaboya tükürmeği, etrafa, sokağa tükürmemeği adet haline getirmelidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Balgam

Gelmesi