Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Baldır Ağrıları Tedavi
Baldır Ağrıları Tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Baldır Ağrıları Tedavi :

Mütenevvi nedenlere bağlı olarak husule gelen baldır ağrıları eğer ki kısa sürede herhangi bir tedavi yöntemi ile giderilmeye çalışılmaz ise ağrının şiddeti giderek artabilir ve kişi zamanla bu ağrıdan dolayı ciddi bir sıkıntı yaşayabilir. Baldır ağrısının tedavisi için öncelikli olarak ağrının neden kaynaklandığını öğrenmeli ve sonrasında tedavi için uygun metot uygulanmaya başlanmalıdır. Peki baldır ağrısının nedeni nedir?

baldır ağrısı ekseri eklem iltihaplanmalarından kaynaklı olarak meydana çıkar. Eklem iltihabı yani Artrit dediğimiz bu sorun kısa sürede tedavi edilmez ise kişinin sağlığı ciddi manada tehlikeye girebilir. Baldır ağrısı sebepleri arasında aynı zamanda menisküs yırtılmaları da yer almaktadır.

Lika diye isimlendirilen diz kapağı kemiğinin içinde bulunan bir bağa baskı uygulanması sonucunda da baldır bölgesinde ağrı meydana gelir. Diz ekleminin aşırı baskıya maruz kalması, diz ekleminde sıvı birikmesi, baldır kaslarının gerilmesi ya da aşırı zayıflaması, düz taban ayak bozukluğunun bulunması da baldır ağrısı nedenleridir

Baldır ön tarafındaki ağrılar neden oluşur?

Baldır kemiği bacağımız ön tarafında elimizle hissedilebilir. Bacak ön tarafında hissedilen tibia (baldır) kemiğinin hemen dış tarafında yumuşak bir doku hissederiz ki bu tibiali anterior dediğimiz ayak bileğini yukarıya çeken adeledir. Bu kas, boylu boyunca tibia kemiğinin periost dediğimiz zarına yapışır. Özellikle antremansız kişilerin ani Spor yüklenmeleri yada yapılan spor süre yada yoğunluğunu arttırma ile kas kemikte ayrılma yönünde çekilir. Bunun sonucunda kasta ve periost dediğimiz kemiğin zarında imflamasyon ve ödem oluşur.

Bunun yanında yine yeni spora başlayanlarda, acemi askerlerde görülen benzer bulgulara neden olan stibia kemiği Stres kırığı ile de karışabilir. Stres kırığında, tibia kemiğinde küçük çatlağa bğlı ödem ve imflamasyonla ağrı oluşur.

Kompartman sendromu da diğer akılda tutulması gereken hastalıktır. Adelelerde oluşan ödem ile kaslar içlerinde bulundukları kompartmanlarda sıkışarak, kompartman içi basıncı arttırırlar artan basınçla beraber dolaşım bozukluğu ve buna bağlı ağrı gözlenir.

Baldır ön tarafındaki ağrılar kemiğin hangi bölgesinde ve nasıl hissedilir?

Shin splintste ağrılar hemen tibia (baldır) kemiği ön yüzü dış tarafında boylu boyunca adelenin yapışma yerinde hissedilir. Ağrı, ani koşma veya hızlı yürümede artarken dinlenmekle azalır. Sportif kişilerde ise ağrı aşırı yüklenmeler sonucu görülür.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Baldır

Ağrıları

Tedavi