Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren İlaçlar
Hastalığınız hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için tıklayın, hemen cevaplasın.
Bağışıklık sistemini Güçlendiren İlaçlar: HPV tedavisi sonrası veya sıklıkla HPV virüsüne bağlı Genital siğil, Kondilom nükslerinin olduğu hastalarda, bu Enfeksiyon tekrarlamalarından korunmak için veya virüsün tekrar aktifleşmesini önlemek için bağışıklık sistemini güçlendirmek çok önemlidir.

Antioksidan yiyecekler burada önemli rol oynarlar.

Fakat hastalara beslenme Nedir?">Sağlıklı Beslenme önerileri dışında ilaç olarak bağışıklık sistemini güçlendirici preparatları da tavsiye etmek fayda sağlamaktadır. Ben takip ve Tedavi ettiğim HPV' li hastalarıma sağlıklı beslenmeleri dışında ayrıca bağışıklık sistemini (immunite) güçlendirici ilaçları da tavsiye etmekteyim. Ülkemizde de üretilen bu ilaçları  kolaylıkla temin etmek mümkündür. Doğal kaynaklı olan bu ilaçların ciddi yan etkileri olmadığı için Doktor önerisi ile uzun süre de kullanmak mümkün olabilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren en sık kullanılan ilaçların yapısı nedir?

Anti-oksidanların en önemlileri C ve E vitamini, beta-karoten, selenyum, bazı protein bileşikleri, isoflavonlardır. Bu anti-oksidanları içeren besinleri Günlük beslenmemiz içerisinde bol miktarda tüketmeliyiz. Anti-oksidanlar dışında bazı besin maddelerini günlük beslenmemize eklememiz bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapacaktır. Omega 3 Yağ asitleri adı verilen ve balıkta bolca bulunan Yağ Asitleri ve proteinli gıdalardan aldığımız arginin amino asidi, bağışıklık sistemimiz için önemli besin kaynaklarıdır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek gıdalar arasında beta-glukan, echinacea, probiyotikler, izozomlar ve Yeşil çay gibi doğal maddeler de Yer alır.

Bağışıklık istemini güçlendiren ilaçların en önemli maddesi Beta-glukan 'dır.Beta-glukan Ekmek mayası Hücre duvarından elde edilen, bağışıklık sistemini güçlendiren tamamen doğal bir maddedir. Bağışıklık cevabını artırarak vücut savunma hücrelerinin patojenleri daha etkili şekilde yok etmesini sağlar ve sıklıkla hastalıkları önler.

Kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesini sağlar. Stres gibi bağışıklık sistemini zayıflatan faktörlere karşı vücut direncini artırır. HPV' li hastalarda ve sıklıkla bu  enfeksiyonu geçiren kişilerde de vücudun hastalıkla mücadelesini kolaylaştırır. Tüm ilaçlar gibi bu tür immüniteyi güçlendiren ilaçlar ve Antioksidan vitaminlerinde mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereklidir. Eczaneye gidip bilinçsizce bütün vitaminleri alıp kullanmak  bazen zararlı sonuçlar doğurabilir. Beta-glukan maddesi içeren bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçları ülkemizde de temin etmek mümkündür.

Ayrıca unutmamak gerekir ki ,koşullarının Uygun olmaması, stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, kötü ve yetersiz beslenme, Sigara ve alkol kullanımı, aşırı egzersiz gibi etkenler sisteminin Nedir?">bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur ve enfeksiyonun nüks etmesine de sebeptir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren Bitkiler ve bitkisel ilaçlar nelerdir?


Bu bitkisel ilaçların görünürde ortak bir yönleri olmadığı sanılsa da, özellikle güncel tedavide, Bağışıklık Sistemi ve direnci güçlendirmek amacı ile kullanılmalarına neden olan maddeler ve etki mekanizmaları benzer olduğu için bir grup oluşturmaktadırlar. Bu bitkilerden yapılan preparatlar, ilaçlar eczanelerde satılmaktadır, fakat bunların bilinçsizce kullanılmaları bir çok yan etkiye sebep olabilmektedir.

Echinacea


Bitkinin Türkçe bir adı yoktur ve ana vatanı Kuzey Amerika’dır. Özellikle E. pallida ve E. angustifolia türlerinden yararlanılmaktadır. Kuzey Amerika yerlileri tarafından, çok eskiden Beri özellikle “yara iyi edici” olarak kullanılmıştır. Çeşitli araştırmalar tarafından bu etki doğru ve kanıtlanmış kabul edilmektedir.

Latince adı “Echinos=Kirpi” kelimelerinden türetilmiştir. Bunun nedeni yapraklarının Fırça gibi sert ve batıcı tüylerle kaplı olmasındandır. Türkçe olarak benzer şekilde “Kirpi Otu” adı önerilebilir.

Isırgan Otu (Urtica dioica)

Türkiye’de 4-5 kadar Isırgan Otu türü vardır. Genel olarak bunlardan yalnız U. dioica (çok yıllık ve köklü), U. urens’in (tek yıllık, köksüz) yaprakları ve U. pilulifera’nın tohumlarının tıbbi amaçlarla kullanıldığı kabul ediliyorsa da, yöresel olarak diğer türlerin kullanımı da söz konusu olmaktadır.

Bitkinin yapraklarında, vücuttaki Sinir iletiminde rol oynayan bazı maddelerin bulunması çok ilginçtir. Taze yapraklar bazı organik asitler , çok tahriş edici (0,1 mikro gram ile etkili) ve azot taşımayan bir madde dolayısıyla haricen Kan toplayıcı olarak romatizmal hastalıklarda kullanılmıştır. Yaprakların kurutulması veya hazırlanan sulu-alkollü preparatların ısıtılması ile bu etki ortadan kalkar.

Isırgan Otu, Vitaminler (özellikle beta- karoten, pantotenik asit ve Vitamin B 2 gibi) açısından zengin olup, yüksek miktarda klorofil taşır. Eskiden beri sözü edilen Kan Yapıcı özelliğin bu vitaminler ve klorofilden ileri geldiği düşünülebilir. (Ispanak da klorofil açısından zengindir) Taşıdığı Folik asit, B Kompleks vitaminleri içinde yer Alan ve Gerçek anlamda vitamin olan bir maddedir ve özellikle Cilt sorunlarında (antidermatik faktör) etkili olmaktadır. Bitkinin Avrupa’da geniş çapta antiallerjik olarak Cilt Hastalıkları ve astımda kullanılışı bu maddenin varlığı ile açıklanabilir.

Son yıllarda Isırgan Otunun bağışıklık sistemi ve Direnç güçlendirici etkisi çeşitli virüs hastalıkları (grip, hepatit,HPV, AIDS vb.) ve tümoral (urlu) hastalıklarda ön plana çıkmaktadır. Yukarıda sözü edilen etken maddelerin genel, Bileşik etkisi yanında, taşıdığı bazı polisakkaritlerin (Echinaceadaki gibi), enzim (hyaluronidaz) baskılayıcı özellikleri ile etkili olduğu kabul edilmektedir.

Bu tür maddeler Echinacea ve Isırgan Otu yanında Ot Nedir?">Sinirli Ot (Plantago spec.) ve Geven (Astragalus spec.) bitkilerinde de söz konusudur.

Sinirli Ot (Plantago lanceolatis)

Sinirli Ot da halk arasında, Echinacea gibi harici ve dahili yaraların tedavisinde kullanılmış, eski Türk hekimliğinde Orta Asya’dan beri bilinen bir drogtur. Karaciğer ve diğer bazı iç Organ hasarlarında kullanılabilen etkili ve zararsız bir drogtur.Ülkemiz Geven türleri açısından zengin olup, kökleri Kitre zamkı denen değerli bir maddenin elde edilişinde kullanılır. Almanya’da sürdürülen araştırmalar esnasında bağışıklık sistemi ve direnç güçlendirici etkisi tespit edilmiştir.

Ginseng kökü (Panax ginseng)

Taşıdığı (Saponin sınıfı) maddeler nedeniyle bağışıklık sistemi ve direnci sağlayan bazı hücrelerin oluşumunu destekleyen ve Cinsel gücü artırdığı kabul edilen bitkisel droglardan biri de yurdumuzda Ginseng (ya da bazen çok yanlış ve yanıltıcı olarak Adam Otu) kökü adı altında pazarlanan Panax ginseng bitkisinin kökleridir. Bu bitkinin de yetiştiği yerlere göre farklı formları vardır. Bitki yurdumuzda yetişmez.

Pirinç (Oryza sativa)

Değerli bir besin maddesi ve Nişasta kaynağı olarak tanınan pirinç, tohumlarının üst kısmında E vitamini açısından zengin bir tabaka taşır. Bu yüzden kahverengi Pirinç adı ile pazarlanan cilalanmamış pirincin kullanılışı tercih edilmelidir. Ancak pişirilirken bu maddelerin tahrip olacağı da açıktır.

Uzak Doğu’daki  işlenme şeklinde ise (Soyadaki gibi) pişirmeden, mayalandırma veya sübyesini (sütünü) hazırlama gibi farklı yöntemler de söz konusudur. Bazı bakterilerle muamele etmek yoluyla hazırlanan ve koyu kırmızı bir renk alan (gıda boyası olarak özellikle Et ürünlerinde kullanılmaktadır) bazı pirinç ürünleri bağışıklık ve dirençten sorumlu bazı hücreleri artıran çok Güçlü maddeler taşımaktadır. Batıda bu maddeler pek çok ilacın bileşiminde yer almakta ve önemli bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadırlar.

Kırlangıç Otu (Chelidonium majus)              

Sanayide özellikle et işlenmesinde (Meat curing) proteinleri parçalayarak etin kolay pişmesini ve yumuşak olmasını sağlamak amacıyla kullanılan bazı enzimler, dokuya gömülen toksinlerin buradan çıkartılarak, imha edici bağışıklık sistemi hücrelerinin onları yok etmesini sağlamak amacıyla da, direnç artırıcı olarak kullanılabilmektedir.

Bunların başında Papaya bitkisinin meyvelerindeki Ananas ve Bromelia türlerinde bulunan enzimlerdir. Ayrıca İncir, Kırlangıç Otu ve bazı Sütleğen türleri de benzer enzimler taşır ve haricen Siğil gibi urumsu oluşumların gelişimini engelleme ve eritmek amacıyla yararlanılır.
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Ceyda KırıkçıMerhabalar çocuğum sürekli hasta oluyor . Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için propolis kullandırmak istiyorum . Acaba günde kaç kere ve ne kadar süre kullandırmam gerekiyor ? Cevabınızı bekliyorum , iyi çalışmalar . Teşekkür ederim .
 • Diğer Makaleler
 • Antijenler Antikor Üretirler (Bağışıklık Siteminin Akıllı Bombaları)
 • Bağışıklığı Kuvvetlendiren Baharatlar
 • Bağışıklık
 • Bağışıklık
 • Bağışıklık Anlamı
 • Bağışıklık Çeşitleri
 • Bağışıklık Güçlendiren Bitkiler Sistemi
 • Bağışıklık Güçlendiren Bitkiler Sistemi 2
 • Bağışıklık Güçlendirici
 • Bağışıklık Güçlendirici Bitkiler
 • Bağışıklık Güçlendirici İlaçlar
 • Bağışıklık Güçlendirme
 • Bağışıklık Güçlendirme Yolları
 • Bağışıklık Nedir
 • Bağışıklık Sistemi
 • Bağışıklık Sistemi 2
 • Bağışıklık Sistemi Bozuklukları
 • Bağışıklık Sistemi Çeşitleri
 • Bağışıklık Sistemi Çökmesi
 • Bağışıklık Sistemi Dengeleyicileri
 • Bağışıklık Sistemi Güçlendirici
 • Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Bitkiler
 • Bağışıklık Sistemi Güçlendirme
 • Bağışıklık Sistemi Güçlendirmek
 • Bağışıklık Sistemi Hakkında Bilgiler
 • Bağışıklık Sistemi Hastalıkları
 • Bağışıklık Sistemi Hpv
 • Bağışıklık Sistemi Nasıl Çalışır
 • Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir
 • Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir
 • Bağışıklık Sistemi Ne Kadar Güçlü
 • Bağışıklık Sistemi Nedir
 • Bağışıklık Sistemi Organları
 • Bağışıklık Sistemi Özellikleri
 • Bağışıklık Sistemi Tedavisi
 • Bağışıklık Sistemi Testi
 • Bağışıklık Sistemi Testleri
 • Bağışıklık Sistemi Ve Alerji
 • Bağışıklık Sistemi Ve Beslenme
 • Bağışıklık Sistemi Ve Stres
 • Bağışıklık Sistemi Ve Su
 • Bağışıklık Sistemi Ve Yapısı
 • Bağışıklık Sistemi Vikipedi
 • Bağışıklık Sistemi Yapısı
 • Bağışıklık Sistemi Yetmezliği
 • Bağışıklık Sistemi Zayıflığı
 • Bağışıklık Sisteminde Görevli Organlar
 • Bağışıklık Sistemini
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Beslenme
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkisel İlaçlar
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Faktörler
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar Nelerdir
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren İlaçlar
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Şeyler
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Şifalı Bitkiler
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirici
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Bitkiler
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirme
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Doğal Çözümler
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Nasıl Beslenmeli
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılmalı
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı
 • Bağışıklık Sistemini Korumak
 • Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek
 • Bağışıklık Sistemini Nasıl Destekleyebiliriz
 • Bağışıklık Sistemini Tanıyalım
 • Bağışıklık Sisteminin Çeşitleri
 • Bağışıklık Sisteminin Çökmesi
 • Bağışıklık Sisteminin Desteklenmesi
 • Bağışıklık Sisteminin Görevi Nedir
 • Bağışıklık Sisteminin Görevleri
 • Bağışıklık Sisteminin Görevleri Nelerdir
 • Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi
 • Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi İçin Neler Yapılmalıdır
 • Bağışıklık Sisteminin Gücü
 • Bağışıklık Sisteminin Okulu
 • Bağışıklık Sisteminin Önemi
 • Bağışıklık Sisteminin Önemi
 • Bağışıklık Sisteminin Sağlığı
 • Bağışıklık Sisteminin Yapısı
 • Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması
 • Bağışıklık Yetmezliği
 • Baharda Bağışıklık Sistemi
 • Bebek Bağışıklık Sistemi
 • Bebek Ve Küçük Çocuğun Bağışıklık Sistemini Güçlendirme
 • Bebeklerde Bağışıklık Sistemi
 • Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir
 • Bebeklerde Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler
 • Bebeklerin Bağışıklık Sistemi
 • Beta-Glukan
 • Çevrenin Bağışıklığa Etkisi
 • Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir
 • Çocuklarda Bağışıklık
 • Çocuklarda Bağışıklık Sistemi
 • Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirme
 • Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek
 • Çocuklarda Güçlü Bağışıklık
 • Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirme
 • Çocukluk Döneminde Bağışıklık Sistemi
 • Çocukta Bağışıklık Güçlendirme
 • Doğal Bağışıklık
 • Doğal Bağışıklık Nedir
 • Doğal Bağışıklık Sistemi
 • Doğuştan Gelen Bağışıklık Sistemi
 • Edinilmiş Bağışıklık Sistemi
 • Egzersiz Ve Bağışıklık Sistemi
 • Güçlü Bağışıklık Sistemi
 • Güçlü Bağışıklık Sisteminin Önemi
 • Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin
 • İbrahim Saraçoğlu Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler
 • İmmun Sistemi
 • Kadınların Bağışıklık Sistemi
 • Kendi Kendine Oluşan Bağışıklık
 • Kuvvetli Bağışıklık Sistemi
 • Mikroplar Ve Bağışıklık Sistemi
 • Bağışıklık

  Sistemini

  Güçlendiren

  İlaçlar