Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Bağırsak enfeksiyonu belirtileri: Mide-Barsak Enfeksiyonları

Belirtiler

-Sulu ishal zaman zaman kanlı,
-Kramp ve karın ağrısı,
-Hafif ateş,
-Bulantı, kusma veya her ikisi,
-Zaman zaman kas ve baş ağrıları.

Acil Durum Belirtileri

- Başta boşluk hissi yaratacak derecede çok ve sürekli sulu ishal.

Mide

- bağırsak enfeksiyonlarına bütün dünyada çok sık rastlanır. Kalkınmakta olan ülkelerde, enfeksiyonlardan doğan ishaller çocuklarda ölüme neden olan hastalıkların başında gelir. Sağlık ve temizlik konusunda gelişmeler özellikle mikroplu yiyeceklerden geçen enfeksiyonların azalmasında büyük rol oynamaktadır. Buna rağmen Hastalık Kontrol Merkezleri istatistiklerine göre, ABD`de dahi yılda 25 milyon insan bu tür enfeksiyonlar yakalanmakta ve 10.000`in üstünde ölüme neden olmaktadır. Mide bağırsak yollan enfeksiyonlarının yansına virüsler yol açar. Ayrıca bakteri ve parazitler de enfeksiyon yaparlar. Aşağıda en çok rastlanan enfeksiyonları anlatacağız.

Virüs Enfeksiyonları

ABD`de üst solunum yollan enfeksiyonlarından sonra en çok rastlanan virütik mide-ba-ğırsak enfeksiyonlarıdır. Belirtiler, ishal, bulantı, kusma, hafif ateş, karın krampları ve kas ağrılarıdır. Şiddetli virütik mide-bağırsak enfeksiyonları çok ciddi boyutlara vararak bebek, yaşlı ve bağışıklık sistemleri hastalık nedeniyle dirençsiz olan kişilerde ölüme yol açar. Yetişkinlerde de çok rahatsızlık verecek boyutlara ulaşarak iş veya okuldan geri kalmaya neden olur. Bu kişilerde hastalık zaman içinde geçer. Antibiyotikler etkili değildir. İshal önleyici ilaçlar da tavsiye edilmez. Çünkü bunlar virüsün vücuttan atılmasına mani olarak enfeksiyonun uzamasına neden olurlar. Birçok virüs ani ve şiddetli mide-bağırsak enfeksiyonlarına yol açar. Bunların başında Rotavirus ve Noralk virüsü gelir.

Rotavirus

Rotavirus, Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerde en yaygın bulaşıcı ishal nedenidir. 2 yaşından küçük, çocuklarda en sık tespit edilen ishal nedenidir. Kreşe giden çocuklarda da en yaygın ishal nedenidir. Rotavi-rüs zaman zaman, yaşlılar evinde kalan yaşlılar arasında enfeksiyon salgınlarına neden olur. Amerika Birleşik Devletleri`nde rotavirüs enfeksiyonları kış aylarında doruğa ulaşırlar, virüs kişiden kişiye geçer.

Gelişme süresi 1 ilâ 3 gündür. Tipik belirtiler arasında sulu (kanlı değil) ishal, kusma ve 5 ilâ 8 gün süren düşük dereceli ateş sayılabilir.
Rotavirüs mide barsak enfeksiyonlarının kendine özgü bir tedavisi yoktur. Araştırmalar bir aşı geliştirmeye yönelik olarak sürdürülmektedir.

Norvvalk Virüsü

Norvvalk virüsü, ailelerde ve mahallelerde, özellikle büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, mide barsak enfeksiyonu salgınlarının önemli bir nedenidir. Bu rahatsızlığa, en yaygın belirtileri (kusma) ve vakaların çoğunun ortaya çıktığı zamanı yansıtacak şekilde, kış kusma hastalığı da denir. İshal, mide bulantısı ve kusmaya ek olarak, birçok kişi kas ağrısı da hisseder.
Bu virüs genellikle etkenin bulaştığı gıdalarda ya da içme suyunda bulunur. Bu gıdanın yenilmesinden ya da suyun içilmesinden, belirtilerin başlamasına kadar olan gelişme süresi 4 ilâ 72 saattir.

Virüslere Bağlı Mide Barsak İltihabının Başka Nedenleri.

Sitomegalovirüs, bağışıklığı kaybolmuş kişilerde yaygın bir ishal nedenidir. Bu virüs AlDS`lilerde oldukça sık görülür. Yeni geliştirilmiş bir ilaç olan gancyclovir bazen sitomegalo-virüsün yol açtığı ishalin tedavisinde etkili olmaktadır.
Herpes simplex virüsünün yol açtığı mide barsak enfeksiyonları, eşCinsel erkeklerde, anal ilişkiye giren heteroseksüel kadınlarda ve bağışıklığını kaybetmiş bireylerde sık sık ortaya çıkar. Genel olarak, herpes simplex virüsüyle en-fekte olan kişilerde anüs ağrısı, Kabızlık ve kanlı ishal görülür. Bu kişilerde, özellikle arka uyluk ağrısı ya da kalçada veya anüs bölgesinde uyuşukluk ya da yanma olmak üzere, nörolojik belirtiler de olabilir. Tedavi, ağrı kesiciler, sıcak banyolar ve dışkı yumuşatıcılardan oluşan genellikle destekleyici bir tedavidir. Virüse karşı bir ilaç olan acyclovir ilk nöbetin şiddetini ve daha sonra tekrarlama olasılığını azaltır.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bulaşıcı ishalin bakteriyel nedenlerini teşhis etmek viral nedenleri teşhis etmekten daha kolaydır. Bakterilerin yol açtığı bulaşıcı mide barsak enfeksiyonu salgınlarının çoğu kendiliğinden kaybolur ve kendine özgü bir tedavi gerektirmez. Bazı durumlarda, antibiyotikler yararlı olur.
Birçok bakteri türü ishale neden olabilir. Bu kısımda, en yaygın çeşitlerden bazılarını tartışacağız.

Campylobacter

Campylobacter enfeksiyonları tüm yaş gruplarında görülür, ama en fazla 1 yaşından küçük çocuklarda ve genç erişkinlerde ortaya çıkar, campylobacter genç erişkinlerde bulaşıcı ishalin en yaygın bakteriyel nedenidir. Bu organizmanın yarattığı enfeksiyonlar genellikle yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkar.
Campylobacter`in en genel kaynağı, hastalık etkeninin bulaştığı gıdalar, özellikle çiğ süt ve kümes hayvanlarıdır.
Enfeksiyonun alınmasından belirtilerin başlamasına kadar olan gelişme süresi 2 İlâ 4 gündür. Hastalık, karın ağrısı, mide bulantısı, düşük derecede ateş, baş ağrısı ve kas ağrılarıyla aniden başlayabilir. Enfekte olduysanız, günde 15 ilâ 18 kez tuvalete gidebilirsiniz. Ağır vakalarda, dışkı kanlı olabilir.
Hastalık seyrek olarak 1 haftadan jfazla sürer. Zaman zaman, bir tekrarlama ya da hastalığın uzaması söz konusu olabilir. Hastalık kendi kendine kaybolduğu için, Antibiyotik tedavisi genellikle gerekli değildir. İshal kesici ilaçlar bağirsakladan hastalık etkeninin atılmasını geciktirdiği için hastalığın süresini uzatabilir. Ancak hastalık çok uzarsa.eritromisin ya da tetra-siklin gibi bir antibiyotik verilebilir.

Salmoneüa

Mikroplu yiyeceklerin yaptığı ishallerden 3`de 1`i salmonella mikrobundandır. Salmonel-la besinin kendi içindedir (besini elleyen kişilerden besine geçen mikroplara benzemez). En genç ve en yaşlı grupları etkiler. Salmonella enfeksiyonları genelde yaz ve sonbaharda görülür. Son zamanlarda salmonellanın antibiyotik verilen hayvanlarda bulunduğu anlaşılmıştır. Gelişmeleri içnii verilen tetrasiklin bu hayvanların etini yiyen insanlarda salmonellanın çıkmasına yol açmaktadır. Tüketicilere olabilecek zararlar şu anda çok geniş şekilde araştırılmaktadır. Salmonella bakterisi et, yumurta, tavuk eti, pastörize edilmemiş süt, mikroplu kakao ile yapılmış çikolatada bulunur. Kaplumbağalar da bu virüsü taşır. Ağız yoluyla geçen bir bakteridir.

Örneğin, bebeğinizin abdestinde varsa, siz de bezini değiştirdikten sonra elinizi yıkamadan yemek yerseniz bu bakteri size de geçebilir. Salmonellali besin iyi pişirilmez ise bakteri size de geçer. Salmonellanın belirtileri de karın krampları, ishal, bulantı, kusma ve ateştir. Bu semptomlar varsa doktorunuz büyük abdesti-nizi laboratuvar muayenesi yaptırabilir, çoğunlukla enfeksiyon kendiliğinden geçer ve sadece su verilerek tedavi yeterlidir. Bazen de salmonella uzun süren bir hastalığa sebep olur ve antibiyotik tedavisi gerekir. Böyle durumlarda, büyük abdest testi yapılır ve hangi antibiyotiğin bu tür salmonella virüsüne iyi geleceği belirlenir.

Shigella

Shigella gelişmiş dünya ülkelerindeki bakterilerin yaptığı mide-bağırsak hastalığıdır. Bazen ABD`de salgın halinde görülür. 1-5 yaş arasındaki çocuklarda hiç rastlanmaz. Shigella insandan insana ağız yoluyla geçer. Dispansser-lerde salgınlar görülmüştür. Bazen de salgınlar yiyecek paketleyen kişilerin yiyeceklere virüs geçirmesiyle tüketicilere bulaşma ile başlar. Belirtiler sulu ishal, kramp, karın ağrısı ve ateştir. Bazen kan ve mukus (sümüksü sıvı) da görülür. Genelde hastalık kendi kendine geçer. Antibiyotikler süreyi kısaltmaya ve shigellanın mide-bağırsak yollarından atılmasını sağlar. En çok kullanılan ilaç ampisilindir ve ağızdan verilir. Başlıca ilaçlar trimetoprim-sulfametaksol ve tetrasiklindir.

Escheria Koli

Bu organizmanın çeşitli türleri vardır. Bunun kaynağı sadece mikroplu su ve besinlerdir. İshal hafiftir sadece sürekli su içmek yeterlidir. Daha ciddi durumlarda trimetoprimsulfa-metokszol kullanılır, tetrasiklin de bazen bunların yerine kullanılır. İshal önleyici ilaçlar organizmanın atılmasını zorlaştıracağı için tavsiye edilmez.

Parazit Enfeksiyonu

İshalin en az görülen sebeplerinden biri parazit enfeksiyonudur.

Giardia Lamblia

Bu parazit giardiasis adlı bir organizmadır ve ABD`deki ishallerin nedenlerinin başında gelir. Kanalizasyonun suya karıştığı bölgelerde görülür. Yoğun iskan olmayan yerlerde, örneğin göl ve orman çevrelerinde de görülen bu hastalığı kunduzların taşıdığı düşünülmektedir. Bu organizmayı taşıyan insanların üçte ikisinde hiçbir belirti görülmez. Fakat virüsü diğer kişilere geçirebilirler. Virüsün alınmasından 1-3 hafta sonra görülür. Büyükabdest kokulu, yağlı görünüşlü ve hafiftir. Şişkinlik de görülür.

Hafif ateş de bir belirti olabilir. Genelde bu belirtiler 5-7 gün sürerse de aylarca devam eden çeşitleri de vardır. Tam teşhisi büyük abdestin mikrobik muayenesiyle yapılabilir. Giardiasis, met-ronidazol ve kinakrin hidrokloridle tedavi edilebilir.
Büyük abdestin muayenesi sık sık yapılmalıdır. Çünkü bu parazit vücuttan kolayca atıla-maz.

Entamoela Histolitika (Amipli Dizanteri)

Dünyada genelde yaygın olmasına rağmen ABD`de sık rastlanmaz. Normal geçiş yolu ağızdandır. Homoseksüellerdeki ishallerin esas nedenlerinden biridir, ishalin sebebinin bu organizma olduğunu anlarsa doktorunuz metroni-dezol verdirebilir. Bazen başka ilaçlar da kullanılabilir.

Tedavi

Mide-bağırsak enfeksiyonlarının çoğunun kendi kendine geçtiğini görmekteyiz. En büyük tehlike vücuttan su ve elektrolit kaybıdır. Dolayısıyla su ve elektrolit tedavisi yeterlidir. Su kaybının ağız yoluyla telafisi damardan serum vermekten daha etkilidir. Doktorunuz da ağızdan sıvı verilmesini tavsiye edecektir.

Çok fazla su kaybı ve kusma olursa damardan beslenme tavsiye edilebilir. Birçok virütik enfeksiyonlarda ishale karşı ilaç kullanmak doğru değildir. Bunlar hastalığa neden olan organizmanın atılmasını engeller ve uzar. Gene de hafif hastalıklarda doktorunuz ishal ilaçları verebilir.

Not: Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..

ETİKETLER: bağırsak enfeksiyonu belirtileri, bağırsak parazitleri bitkisel tedavi, bağırsak paraziti tedavisi, bağırsak kurdu, bağırsak kurdu tedavisi için, bağırsak kurdu tedavisi hakkında, bağırsak kurdu tedavisi nedir, bağırsak kurdu tedavisi nasıl olur

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Bağırsaklarda Parazit
 • Bağırsak Parazitleri Ve Tedavisi
 • Bağırsak Parazitleri Bitkisel
 • Bağırsak Paraziti Çocuklarda
 • Bağırsak Paraziti Uyarısı
 • Çocuklardaki Bağırsak Parazitleri
 • Çocuklarda Kıl Kurdu
 • Bağırsak Paraziti Tedavi
 • Bağırsak Paraziti
 • Bağırsakta Parazit
 • Bağırsak Kurdunun Neden Olduğu Hastalıklar
 • Bağırsak Parazitleri Ve Kurtları İçin Bitkisel Tedavi
 • Çocuklarda Bağırsak Parazitleri
 • Bağırsak Parazitleri
 • Bağırsak Kurtları Ve Bitkisel Tedavisi
 • Bağırsak Solucanları Ve Parazitleri
 • Bağırsaklarda Parazit Nasıl Anlaşılır
 • Çocuklarda Bağırsak Paraziti
 • Bağırsak Nezlesi
 • Bağırsakları Yumuşatıcı
 • Bağırsak Nezlesi 2
 • Bağırsak (Verem)
 • Bağırsak Nezlesi 3
 • Parazitler
 • Bağırsak Parazitleri Nedir
 • Bağırsak Asalağı Hastalıkları
 • Askaris
 • Kancalıkurt
 • Tenya
 • Giardia
 • Amip
 • Ağırsak Asalaklarından Korunma
 • Barsak Parazitleri
 • Parazitlerin Yeryüzünde Dağılışı
 • İnsan Vucudundaki Parazit Ve Parazitcikler
 • Parazit - Konak İlişkileri
 • İnsanda Parazitlik
 • Parazitlerin Kaynakları Ve Bulaşması
 • Hastalıkların Bulaşma Yolları
 • Parazitin Vücuda Girişi
 • Parazitin Kuluçka Dönemi
 • Parazitlerin Metabolizması
 • Patogenez Ve Patoloji
 • Protozoonlar Nedir?
 • Morfoloji Nedir?
 • Nükleus Nedir?
 • Sitoplazma Nedir?
 • Protozoon Kistleri Nedir?
 • Protozoon Hastalıklarında Tanı Yöntemleri
 • Sarcodına Üst Sınıfı (Amipler)
 • Entamoeba Cinsi Nedir?
 • Entamoeba Hıstolytıca Nedir?
 • Patogenez Ve Klinik Belirtiler
 • Barsak Amöbyazı Nedir?
 • Epidemiyoloji Nedir?
 • Entamoeba Hartmannı Nedir?
 • Entamobea Moshkovskıı Nedir?
 • Morfoloji Ve Evrim
 • Entamoeba Poleckı Nedir?
 • Dientamoeba Fragılıs Nedir?
 • Naegleria Cinsi
 • Naegleria Fowlerı Nedir?
 • Mastıgophora Üst Sınıfı (Kamçılılar)
 • Gıardıa Cinsi
 • Giardia Intestınalıs Nedir?
 • Enteromonas Cinsi
 • Enteromonas Hominis Nedir?
 • Retortamonas Cinsi
 • Retortamonas Intestınalıs Nedir?
 • Chılomastıx Mesnili Nedir?
 • Trıchomonas Hominis Nedir?
 • Trıchomonas Tenax Nedir?
 • Leısmanıa Donovanı Nedir?
 • Leıshmanıa Tropıca Nedir?
 • Leıshmanıa Brazılıensıs Nedir?
 • Trypanosoma Cinsi Nedir?
 • Trypanosoma Gambiense Nedir?
 • Trypanosoma Rhodesiense Nedir?
 • Trypanosoma Cruzı Nedir?
 • Cilıophora Alt Şubesi (Kirpikliler)
 • Balantıdıum Cinsi
 • Balantıdıum Colı Nedir?
 • Sporozoa Alt Şubesi (Sporlular)
 • Isospora Cinsi
 • Isospora Türleri (I. Belli Ve I. Hominis)
 • Sarcocystis Lindemanni Nedir?
 • Toxoplasma Gondıı Nedir?
 • Plasmodıum Cinsi
 • Plasmodıum Türleri Nelerdir?
 • Pneumocystıs Carınıı Nedir?
 • Helmıntler Nedir?
 • Cestoda Altsınıfı (Sestodlar)
 • Cyclophyllidea Üst Takımı
 • Taenııdae Ailesi
 • Taenia Solium Nedir?
 • Multiceps Multiceps Nedir?
 • Echınococcus Granulosus Nedir?
 • Alveococcus Multılocularıs Nedir?
 • Hymenolepis Nana Nedir?
 • Hymenolepis Dımınuta Nedir?
 • Dıpylıdıum Canınum Nedir?
 • Diphyllobothrium Latum Nedir?
 • Sparganum Ve Sparganosıs Nedir?
 • Trematoda Sınıfı (Trematodlar)
 • Fasciola Hepatica Tedavisi
 • Fasciola Gıgantıca Nedir?
 • Fasciolopsis Buski Nedir?
 • Dıcrocoelıum Dendrıtıcum Nedir?
 • Opısthorchıs Felıneus Nedir?
 • Clonorchis Sinensis Nedir?
 • Paragonımus Westermanı Nedir?
 • Heterophyes Heterophyes Nedir?
 • Metagonımus Yokogavvaı Nedir?
 • Echınostoma Ilocanum Nedir?
 • Schıstomatıda Takımı Schıstosomatıdae Ailesi Schıstosoma Cinsi
 • Nematoda Sınıfı (Nematodlar)
 • Ascaris Lumbrıcoıdes Nedir?
 • Enterobius Vermicularis Tedavi
 • Strongyloides Stercoralis Tedavisi
 • Ancylostoma Duodenale Ve Necator Americanus
 • Larva Migrans Nedir?
 • Trichostrongylus Cinsi
 • Filarya Hastalıkları Nelerdir?
 • Wuchereria Bancrofti Nedir?
 • Brugia Malayi Nedir?
 • Loa Loa Nedir?
 • Mansonella Ozzardi Nedir?
 • Dipetalonema Perstans Nedir?
 • Dipetalonema Streptocerca Nedir?
 • Onchocerca Volvulus Nedir?
 • Dırofılarıa Repens Nedir?
 • Trichuris Trichiura Nedir?
 • Trıchınella Spiralis Nedir?
 • Hepatıcola Hepatıca Nedir?
 • Annelıda Bölümü Hırudınea Sınıfı Sülükler
 • Artropotlar Eklem Bacaklılar
 • Pentastomida Nedir?
 • Antennata Nedir?
 • Chelıcerata Nedir?
 • Arachnida Sınıfı Nedir?
 • Scorpionidea Takımı (Akrepler)
 • Pedıpalpı Takımı Akrepler
 • Araneıda Takımı Örümcekler
 • Orthognatha Alt Takımı
 • Siyah Dul Örümcek Zehirlenmesi (Latrodektizm)
 • Tıbbi Önemi Olan Diğer Bazı Hayvanlar
 • Dipluridae Ailesi
 • Labıdognatha Alt Takımı
 • Theridiidae Ailesi
 • Repellentler Böcek Kaçırıcı Maddeler
 • Kemosterilizan Maddeler
 • Böcek Cezbeden Maddeler
 • Labidognatha Alt Takımındaki Diğer Örümcekler
 • Acarına Takımı
 • Ixodıdea Üst Ailesi (Keneler)
 • Ixodıdae Ailesi (Sert Keneler)
 • Dermanyssidae Ailesi
 • Pyemotıdae (Pedıculoıdıdae) Ailesi
 • Tyroglyphıdae Ailesi
 • Demodıcıdae Ailesi
 • Trombıculıdae Ailesi
 • Sarcoptıdae (Acarıdae) Ailesi
 • Insecta (Hexapoda) Sınıfı (Böcekler)
 • Orthoptera Takımı
 • Blattıdae Ailesi (Hamamböcekleri)
 • Lepıdoptera Takımı (Kelebekler Ve Pervaneler)
 • Anoplura Takımı (Bitler)
 • Sıphonaptera Takımı (Pireler)
 • Hymenoptera Takımı Arılar Ve Karıncalar
 • Sökücü Hymenoptera'lar Nelerdir?
 • Nematocera Alt Takımı
 • Ceratopogonıdae Heleıdae Ailesi
 • Phlebotomus Cinsi Tatarcık Yakarca
 • Culıcıdae Ailesi (Sivrisinekler)
 • Tabanidae Ailesi
 • Rhagıonıdae (Leptıdae) Ailesi
 • Stratlomyıdae Ailesi
 • Cyclorrhapha Alt Takımı
 • Glossina Cinsi (Çeçe Sinekleri)
 • Stomoxys Cinsi (Ahır Sinekleri)
 • Cyclorrhapha'nın Isırmayan, Miyaz (Myıasıs)Yapan Sinekleri
 • Muscidae Ailesi
 • Musca Cinsî
 • Fannıa Cinsi
 • Syrphıdae Ailesi
 • Pıophılıdae Ailesi
 • Chloropidae (Oscınıdae) Ailesi
 • Gasterophilıdae Ailesi
 • Oestrıdae Ailesi
 • Oestrus Cinsi
 • Hypoderma Cinsi
 • Dermatobıa Cinsi
 • Callıphorıdae Ailesi
 • Auchmeromyia Cinsi
 • Cordylobia Cinsi
 • Cochlıomyıa (Callıtroga) Cinsi
 • Chrysomyıa Cinsi
 • Lucılıa Cinsi
 • Phormıa Cinsi
 • Callıophora Cinsi
 • Sarcophagıdae Ailesi
 • Sarcophaga Cinsi
 • Wohlfahrtîa Cinsi
 • Ahtapotları Yakalama Muhafaza Ve Muayene Metodları
 • Sölenterler Nelerdir?
 • Mollusklar Nedir?
 • Bağırsak Paraziti Belirtileri
 • Kancalı Kurt Tedavisi
 • Bağırsak

  Enfeksiyonu

  Belirtileri