Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bademcik İltihabı Bitkilerle Tedavi
Bademcik İltihabı Bitkilerle Tedavi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Bademcik İltihabı Bitkilerle Tedavi Hakkında Bilgiler: Bademcik iltihabı ve aynı türden bezler olan lenf bezleri iltihabı vücudun kendisini enfeksiyonlara karşı koruduğunu gösterir.

Aşağıda enfeksiyonla savaşmanıza ve ateşinizi düşürmeye yardımcı olabilecek bitkiler bulacaksınız.

Dioskorides Lavanta Çiçekli Bitkisel Karışım Bademcik İltihabına yardımcı Dioskorides Lavanta Çiçekli Bitkisel karışım

DetayEkinezya (Echinacea): Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler, hemen hemen her türlü enfeksiyona karşı etkilidir.

Avrupa'da yapılan birçok araştırmaya göre, ekinezya da bunların en iyilerinden biridir. Bitki, bakteri ve virüslerin akyuvarlar tarafından yok edilmesi süreci olan fagositozu tetikler.

Çok sayıda ağız ve boğaz enfeksiyonuna karşı tavsiyem, ekinezya ile bir diğer güçlü antiseptik, antibiyotik ve Bağışıklık Sistemi uyarıcısı olan altınmühürü ka rıştırarak, iki kat daha güçlü bir silahla savaşmanızdır.

Sanmsak (Allium sativum):

Sanmsak bademcik iltihabı da dl hil olmak üzere, her türlü boğaz iltihabına karşı son derece etkili bir bitkidir. Ürolog Dr. James Balch ve kansı diplomalı beslenme uzmanı Phyllis, hem boğaz ağrısı hem de bademcik iltihabı için, günlük iki sarımsak kapsülü tavsiye ediyorlar (Tavsiye ettikleri bir diğer bitki de sarımsağın yakın akrabası olan soğan).

Kapsüller sarımsağı almanın en iyi yolu, fakat tüm uzmanlâr aynı fikri paylaşmıyor. Örneğin Dr. Jane Guiltinan kapsüller ya d 1 özütlerdense sarımsağı çiğ yemeyi tercih ettiğini söylüyor. Aynı Fikirdeyim.

Size bademcik iltihabı tedavisinde son derece yararlı bir seçenek olan Bademcik Çorbası

Corbayı hazırlamak için sevdiğiniz herhangi bir soğan/sarımsak çorbası tarifini kullanın. Sonra da içine acı kırmızıbiber, zencefil, yaban turpu, hardal tohumu ve karabiber gibi acı baharatlardan bir kaçını veya hepsini birden boca edin.

Hanımeli (Lonicera japonica): Yapılan bir araştırmada, araştırmacılar streptokoklu 425 Çinli öğrenciyi incelemişlerdir. Kuşkusuz bu bademcik iltihabı değildir, fakat ona benzer bir boğaz iltihabıdır. Bu araştırmada, araştırmacılar öğrencilerin boğazlarına içinde kurutulmuş hanımeli de bulunan bitkisel bir karışım uygulayarak, iyileşme hızını artırmışlardır.

Bademciklerimi tedavi etmek için, hanımelini ya da hanımeli-hor çiçeği karışımını kullanmakta bir an bile tereddüt etmezdim. Aslına bakarsanız, kış ortasında geçirdiğim solunum yolları enfeksiyonumu bu iki bitkinin yapraklarını kullanarak tedavi ettim.

Adaçayı (Salvia officinalis): Almanya'da genel kabul görmüş bitkisel bir ilaç olan adaçaymı, doktorlar bademcik iltihabının tedavisi için sıcak gargara olarak öneriyorlar. Bitkiye bu özelliğini veren şey, rahatlatıcı ve sıkıştırıcı bir etkisi ve antimikrobiyal özelliği olan tanendir. Adaçayı diğer antiseptikler bakımından da zengin bir bitkidir.

ShiffaHome Okaliptüs YağıBademcik İltihabı tedavisine yardımcı Shiffa Home Okaliptüs yağı

DetayMürver (Sambucus nigra): Mürver yemişi birçok kültürde badem iltihap ilacı olarak kullanılır. Bitkinin antiviral özellikler sahip oldugunu ve Grip tedavisinde yararlı olduğunu gösteren araştırnuı so nuçlarının ışığında, bu şekilde kullanılması akla yatkın geliyor.

Kızıl kök (Ceanothus americanus): Müteveffa Tommie Bass, bademcik iltihabı, boğaz ağnsı ve öksürük için New Jersey çayı olarak da bilinen kızıl kök kullanırdı. Bitkinin aktif maddesi tanendir. Kızıl kökün içerdiği tanen oranı % 10'lara kadar varabilmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Özcan Yıldırımmerhabalar bende bademcik iltihabı var bu iltihabı atmak gidermek için hangi bitkileri tavsiye ediyorsunuz. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize çok teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar.
  • Bademcik

    İltihabı

    Bitkilerle

    Tedavi