Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bacak Lekeleri İçin Krem
Bacak Lekeleri İçin Krem
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bacak Lekeleri İçin Krem :

Ciltte oluşan beyaz cilt lekelerinin iki temel nedeni olabilir. Bunlardan birincisi mantar, ikincisi ise Vitiligo adı verilen hastalıktır. Mantar neticesinde oluşan ciltteki beyaz lekeler yayılma eğilimi gösterir ve özel bir takım görünümü vardır.

Vitiligo adını verdiğimiz ve cildi rengini veren renk pigmentlerinde oluşan azalmalar dolayısıyla görülen ciltteki beyaz lekeler, bölgesel bir biçimde vücudun belirli bir bölgesinde görülebileceği gibi vücudun geneline veya değişik bölgelerine yayılmış bir şekilde de ortaya çıkabilmektedir. Ciltteki beyaz lekelerin en sık biçimde görüldüğü vücut bölgeleri ise yüz, dudak, el, kol, bacak ve Cinsel bölgeler sayılabilir. Özellikle yüzde beyaz lekeler çok sık görülen bir durumdur. Peki ciltteki beyaz lekeler nedir ve nedenleri nelerdir? Bunu anlamak için vitiligo hastalığına kimlerin yakalanma riski daha yüksektir sorusunu izah etmek gerekecektir.

Kimler vitiligoya yakalanır?
Vitiligo yani ciltteki beyaz lekelerin toplumda görülme sıklığı %1 ila 2 arasındadır. ciltteki beyaz lekeler görülen kişilerin önemli bir kısmı ise ergenlik dönemi ve sonrası gençlerdir. Genellikle ciltteki beyaz lekeler görülen kişilerin anne veya babalarında benzer şikayetler de bulunmaktadır. Diğer bir ifadeyle vitiligo genetik geçişli bir hastalıktır. ciltteki beyaz lekelerin özellikle bağışıklık sistemi kaynaklı olduğu bilinir. Vücudun bağışıklığı sağlayan savaşçı hücreleri, pigment üreten hücreleri düşman olarak algılamakta ve bu pigment üretimi yapan hücrelere saldırmaktadır. Bunun neticesinde oluşan antikorlar, pigment hücrelerinin yok olmasına neden olmaktadır. Netice olarak deride pigment üretimi durduğu için ciltte beyaz lekeler ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalıklarla birlikte görülen vitiligo, genelde otoimmün hastalıklar adı verilen Guatr vb hastalıklarla birlikte görülmektedir.

Ciltteki beyaz yağ bezeleri ve ciltteki beyaz noktalar ile genelde karıştırılan vitiligo, oldukça farklı bir cilt hastalığıdır.

ciltteki beyaz lekelerin sebebi nedir
Deride bulunan ve cilde rengini veren melanin pigmentini üreten melanosit isimli hücreleripi pigment üretimi, bizleri esmer, beyaz tenli vb yapar. Bu hücreler yukarıda bahsettiğimiz üzere alyuvarlar tarafından düşman olarak algılanıp saldırıya uğradığında ölerek asli görevleri olan melanin pigmenti üretimini gerçekleştiremezler. Bunun neticesinde o bölgede cilt beyazlaması görülmektedir.

Vitiligo tedavisinde genellikle deride beyaz lekelere neden olan bağışıklık sistemi hastalığının tedavi edilmesini amaçlayan bir takım tedaviler kullanılmaktadır. Vİtiligo kremleri bu açıdan en sık ve yaygın kullanılan ilaçlardır. Bunun yanında son yıllarda lazer tedavileri ile de vitiligo lekeleri adını verdiğimiz beyaz cilt lekeleri önemli ölçüde tedavi edilebilmektedir. Tabi tıbbı tedavi yöntemlerinin yanında bitkisel çözümler ve doğal tedavi teknikleri ile de ciltteki beyaz lekelere çözümler sunulmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Bacak

Lekeleri

İçin

Krem