Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Azospermi Tedavisi
Azospermi Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Azospermi Tedavisi: Erkeklerde azoSperm büyük bir sorun olarak nitelendirilmekte ve bu hastalık için tıbbi olnaklar sağlanmıştır.İnfertilite, Kısırlık nedeniyle tedaviye alınan azospermi, menisinde sperm hücresi olmayan erkeklerimizde her zaman bir neden ortaya konamamaktadır. Yine de tedavide testisten sperm elde edilmesi yöntemleri önemli bir tedavi seçeneğidir.

Bu çalışmamda azospermi olgularının testisten sperm elde edilmesi yöntemi ve bu spermler ile eşine TÜP BEBEK-mikroenjeksiyon uygulamasının sonuçlarını veriyorum.

YÖNTEM

Nonobstrüktif, Tıkanıklık Nedenli Olmayan Azospermi bulunduğu saptanarak testisten sperm eldesi yöntemleri uygulanmasına karar verilen erkek hastalar tedavi ettiğimiz Azospermi hastalarıdır.

Muayene ve ön tetkiklerle ayırıcı tanısı tıkanıklık, obstruksiyon olan erkekler zaten bu tıkanıklık sorunu nedeniyle ameliyat ile düzeltildi ve bu ailelere normal yoldan gebelik beklentisi oluştuğu için süre verildi.

Her tüp bebek merkezinde uygulanabilen standart Konvansiyonel TESE yöntemi ve sonucu negatif sperm bulunamamış vakalarda özellikle Mikrodiseksiyon-TESE MİKROTESE yöntemi öncelikli testisten sperm eldesi ameliyatları uygulandı.

İnceleme öncelikle tek taraflı olarak spermatozoa bulunan testis odağından sağlandı. Spermatozoa yokluğunda mikrodiseksiyon ile spermatozoa aranması, bilateral, her iki tarafta tüm testisin incelenmesi ile ameliyatlar tamamlandı.

Dokular stereo mikroskop altında mekanik teknikle ayrıştırıldı ve inversiyon mikroskobu ile spermatozoa varlığı araştırıldı. Spermatozoa elde edilemeyen olgularda aynı zamanda patolojik inceleme yapmak amacıyla doku örneği alındı. Spermatozoa eldesi mükerrer müdahaleye uygun olmayan, sperm fonksiyonları uygun vakalarda ek olarak kryoprezervasyon, dondurarak saklama işlemi uygulandı.

BULGULAR:


İdiopatik Azospermi olan 473 olgudan 345 (%73) vakada spermatozoa elde edilmiştir. Bu hastaların eşlerine mikroenjeksiyon TÜP BEBEK uygulamaları kendi eşlerinin sağlıklı sperm hücreleri ile yapılabilmiştir.

Böylece daha önce çocuk sahibi olamayacağı söylenen 100 kadından 18'i eve bebekle dönebilmiştir.

BİTKİSEL TEDAVİSİ


Azosperm rahatsızlığı için aternatif tıbbın etkisi olduğu söylenmekte ve bazı bitkilerin faydalı olduğu bilinmektedir.Hiç sperm olmayan erkeğin normal yöntemlerle çocuk sahibi olabilmesi zor ihtimaldir. Ama günümüzde tıp o kadar gelişti ki spermi olmayan bir erkeğin bile kendi soyundan gelen çocuk sahibi olabilmesi mümkündür. O yüzden ben kısırım deyip bir köşeye çekilmeden çaba sarfetmek gereklidir.

Spermin sıfırdır, hiç yoktur denilemez bu kişilerde. Kök hücrelerde az miktarda olsa sperm bulunur. Yine yapılacak cerrahi müdahale ile sperm bulunma ihtimali azımsanmayacak derecededir. Umudunuzu kaybetmeden elinizden gele nbütün yolları denemelisiniz.

İbrahim Saraçoğlu azosperm sorununa karşın nohut kürünü önermektedir. Nohut kürünü yapılışı ve uygulanışı şöyledir;

İbrahim Saraçoğlu Azosperm nohut kürü:

500 ml kaynar suyun içine 6-7 kaşık nohut atılır. Minimum 10 dakika kaynatılması itibariyle ılıması için dinlenme süreci beklenir. Bu kürde önemli olan elde edilen nohut suyudur. Nohut küründen çıkacak su 2 eşit parçaya bölünür. 1 yarısı sabah yemeğinden sonra diğeri ise öğle yemeğinden önce içilmelidir.

Kürün doğru uygulanması ciddi başarı oranlarınıda yanında getirmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Azospermi

Tedavisi