Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ayakta Kramp Nedenleri
Ayakta Kramp Nedenleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ayakta Kramp Nedenleri :

Kramp. Özellikle geceleyin veya dinlenirken baldırınızda veya ayağınızda ani, şiddetli ağrı oluşuyor ve sanki kaslarınızda spazm varmış gibi oluyor; kramp girmiş olan kası hareket ettirmeye çalıştığınızda şiddetli bir çekilme oluyor ve bu bölge dokununca sert ve hassas. Ne kadar ağnlı olsalar da bacak krampları önemli değildir. Hemen her zaman krampın nedeni alışılmadık bir egzersiz veya uzun süre zor durumda oturmak, yatmak veya ayakta durmaktır ve endişelenecek bir şey yoktur.

Yaralanma. Bacak ağrınız düştükten soma veya egzersiz sırasında ken¬dinizi yaraladıktan soma aniden başladı. Önemsiz bir yaralanmayla kemik kırılması gibi ciddi bir yaralanma, kas burkulması ile incinmede olduğu gibi, bacağınıza yük bindirerek durum kolayca ayırt edilir. Bacağa yük bindiremiyorsanız, kemik kırılmış olabilir ve acil yardım gereklidir. Kas yaralanmaları ise kendi kendine tedavi yöntemleriyle geçer.

Yüzeyel tromboflebit. Baldırınızda zonklama ve yakıcı ağrıyla birlikte ağırlık hissi var. Bir damarınızın kızarmış ve iltihaplanmış olduğunu da fark edebilirsiniz. Yüzeyel tromboflebit deri yüzeyine yakın yerdeki bir damarın iltihaplanması muhtemelen uzun süreli yatak istirahati, uçak veya araba yolculuğu gibi uzun süreli hareketsizlik soması meydana


Yeni yürümeye başlayan çocuklar ciddi bir düşme olmaksızın da bacak kemiklerini kırabilir. Bacağın alt kısmını yanlış yöne çeviren basit bir yaralanma bile kemiklerini kırabilir. Eğer çocuğunuz bacağına yük bindiremiyorsa, kemiğin kırılmış olmasından kuşkulanmalısınız.

Yüzeyel tromboflebit endişe verici değildir ve Ağrı Kesici ve kanı sulandırıcı ilaçlarla tedavi edilerek derin damar trombozuna (dönüşmesi önlenebilir. Fasılalı topallama. Bacağınızda egzersiz yaparken başlayan ve dinlenince geçen hissizleştirici bir kramp ağrısı oluyor. Bu durum, en hafif egzersizde bile bacak atardamarlan daraldığı ve kaslara yeterli kan gitmediği için meydana gelir. Yaşlılarda ve/veya Sigara içenlerde daha sık görülür. Çoğu kez vücudun öteki atardamarlarının (özellikle kalptekilerin) daralmasıyla eşgider.

Ani kramplarda kramp giren kası masajla ve gererek rahatlatabilirsiniz.

Ağrınız yüzeysel tromboflebitten kaynaklanıyorsa (buna doktor karar verir) yatıp ayağınızı yükseğe kaldırarak ve nemli sıcak ya da ısıtma peti uygulayarak rahatlayabilirsiniz

Alınacak Önlemler

Kas krampları ve spazmları egzersize başlamadan önce ısınma ve gerinmeyle önlenebilir. Egzersiz yaparken bol miktarda sıvı almayı ihmal etmeyin.

Fasılalı topallamanın nedeni kan damarlarının tıkanması olduğu için, buna karşı alacağınız önlemlerle kalbinizi sağlıklı tutmanız ve kalp krizini önlemeniz mümkün olur. Sigarayı bırakın, aşın yağ yemeyin, ve kilo verin.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ayakta

Kramp

Nedenleri