Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ayaklarda Uyuşma
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Ayaklarda Uyuşma

Ayaklarda Uyuşma hakkında bilgiler.

Ayak uyuşması yaşamayan insan var mıdır? Uzun bir oturuş sonrasında hani o parmak uçlarından başlayan ve dizlerimizden itibaren bütün bacağımızı kaplayan karıncalamayı 7‘den 70‘e herkes yaşar.Ayak uyuşmaları hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Çoğu insan bu durumda tek ayak üzerinde seke seke yürür. Uyuşmadan şikayet
eder ve bir kaç dakika o acı içerisinde kıvranır. Ne kadar halinden şikayet etse de, aslında ayak uyuşmasının sağlığa çok
büyük faydası vardır.
Bilim adamları, ayak uyuşmasının
insan vücudunun savunma mekanizmasından kaynaklanan bir olay olduğunu ifade ediyorlar.
Bu konuda yapılan bir açıklamaya göre, kolunuza, bacağınıza veya vücudunuzun herhangi bir organına uzun süreli bir baskı uygulandığı zaman iki türlü etki meydana geliyor.

Atardamara baskı
Böyle hallerde atardamarlar sıkışıyor. Damarlardan yeteri kadar kan geçmediği için yerel dokular ile sinir hücreleri işlevlerini yerine getirebilmek için (çoğunlukla oksijen ve glikoz) alamıyorlar. Sinir yolları, elektromanyetik etkileri beyne normal olarak yollayamıyor. Bir kısım sinirler hiperaktif şekilde çalışarak beyinle ilişkisini sürdürürken, bu baskı altındaki sinirler beyinle tamamen kopuyorlar. İşte tam bu anda beyinde o sinirlerle ilgili bölümde yanma, karıncalanma ve ürperme gibi haller ortaya çıkıyor.

Oturuşunu değiştir
Bu karıncalanma beynin merkezine mesajlar halinde gönderiliyor ve vücudun baskı altındaki bölümüyle ilişkiye geçiliyor. Böylece kolda veya çoğunlukla bacağımızda o bildiğimiz uyuşma ya da karıncalanma oluşuyor.
Uzun süre oturup da uyuşma başladığı zaman oturuşumuzu değiştirdiğimiz anda sinirler üzerindeki basınç da ortadan kalkıyor.
Temiz kan damarlara hücum ediyor ve sinirler de beyin ile sağlıklı ilişkisine yeniden başlıyor.
Bizler her ne kadar şikayet edip oflayıp puflasak da, uyuşma ve karıncalanma son derece sağlığa yararlı bir olay.
Bilim adamları, “Eğer bu rahatsızlık hissini duymamış olsaydık, belki de o oturduğumuz yerden bir daha hiç kalkamazdık.
Çünkü vücudun uyuşan bölümüyle ilişkisini kesen beyin, zamanla oraya kan pompalamayınca o bölümde hasarlar oluşurdu.
Bu hasarların sonucu ise herkesin bildiği bir bilimsel gerçektir ki, o da felçtir” diyorlar.

Uyku sırasında bile
insanın yatakta sürekli dönmesinin bu baskıdan kaynaklandığı, sürekli
bir tarafa yatmanın insanın o bölgesinde uyuşukluk meydana getirdiği de vurgulanıyor.

Uyuşma

“38 yaşındayım. Bende baş dönmesi, halsizlik, başta uyuşma oluyor. Bunun için ilaçlar kullandım ancak geçmedi. Yapılan tahlillerde bir şey bulunamadı. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?”
Baş Dönmesi yapan sebeplerin başında tansiyon değişiklikleri, kansızlık, orta kulak ve iç kulaktaki iltihabi hastalıklar, beyin içinde yer işgal eden kitleler, göz hastalıkları yapabilir. Gene psikolojik hastalıklar da başta dönme yapar. Halsizlik ise beslenme bozukluğundan, kansızlıktan, vitamin ve mineral eksikliğinden olabilir.
Başta uyuşma hissinin en önemli sebeplerinden birisi sinir sistemini tutan hastalıklardır. Geçirmiş olduğunuz zehirlenme denge merkezindeki veya sinir sistemindeki merkezleri etkilemiş olabilir. Gene psikolojik problemleriniz var ise onlar da şikayetlerinizi artırır. Sizin bir fakülte hastanesine gitmeniz, beyin tomografisi çektirmeniz, işitme testi yaptırmanız, denge testleri ile kulaklarınızda bir bozukluk var mı diye baktırmanız iyi olur. Eğer nörolojik olarak bozukluk yoksa, KBB muayene ve testleri normal çıkarsa mutlaka psikiyatri bölümüne gitmeniz gerekir.

Ayaklara hırka

Geceleri yatakta ayaklarınızı ısıtamıyorsanız, eski bir yün hırkanın kollarını ayaklarınıza geçirin. Sıcak suya gereksinme kalmadan ayaklarınızı ısıtırsınız. .

Kolum, bacağım uyuşuyor

Daha önce bacaktaki uyuşmanın bel fıtığına bağlı olabileceğini ve bunun sonucunda, halk arasında kısaca Siyatik olarak adlandırılan tablonun oluşacağını belirtmiştiniz. Bana her türlü tetkik yapıldı, girmediğim alet kalmadı, ama hiçbir şey bulunamıyor. Birkaç aydan beri sol kolumda da uyuşma başladı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Tek korkum, ileride bacağımın kesilmesi... 40 yaşındayım ve Sigara içiyorum.

Öncelikle mektubunuzdaki son sözler üzerinde durmak istiyorum. Bir yandan bacağınızın kesilmesinden bu denli korkuyor, öte yandan da sigara içmeye devam ediyorsunuz. Size tavsiyem öncelikle sigaradan kurtulmanız, böylece bedensel olduğu kadar ruhsal yönden de rahatlayacaksınız.

Şikayetlerinize gelince, bunun bacak damarlarınızla ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Olay daha çok sinir sistemini ilgilendiren bir sorun olarak gözüküyor. Bu yöndeki görüşü kuvvetlendiren başka bir bulgu da uyuşmaların sol kolunuzu da etkilemesi.

Bunun neden teşhis edilemediğini bilmiyorum, girmediğim alet kalmadı diyorsunuz. Ben bunu, çok tetkik yapıldığı anlamında alıyorum, çünkü tıpta hangi tetkik yöntemleri olduğunu ve bunlardan hangisinin size yapıldığını bilmenizi beklemiyorum. Bu nedenle, beyin ve omurilik sisteminizle ilgili ayrıntılı inceleme yapılması konusunda israrcıyım. Bu gibi, çok net bulgular vermeyen sorunlardan biri de tıpta kısaca MS olarak adlandırılan multiple skleroz hastalığıdır. Bir nöroloji uzmanına başvurarak ayrıntılı tetkik yaptırmanızı ve doktora da MS ihtimalini hatırlatmanızı tavsiye edeceğim.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ayaklarda

Uyuşma