Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ayaklarda Dolaşım Bozukluğu
Ayaklarda Dolaşım Bozukluğu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ayaklarda Dolaşım Bozukluğu : Dolaşım bozukluğunun en sık görüldüğü yerler genelde belden aşağısıdır haliyle ayaklardada fazlasıyla görülmektedir.Ayaklarda dolaşım bozukluğu hakkında makalemiz aşağıda yer almaktadır.

Atardamarlardaki tıkanıklıkların en sık görüldükleri bölge gövdenin alt yarısıdır. Yukarıda, vücuttaki bütün organ ve sistemlerin kalpten çıkan ana damar olan AORTA‘dan temiz kanlarını aldıklarından söz etmiştik. Aorta ve dallarında ortaya çıkan tıkanıklıklar bu dalların beslediği organlarda ve tıkalı seviyenin altındaki dokularda beslenme bozukluklarına neden olur. Bu tıkanıklıklar Damar Sertliği gibi nedenlerle yavaş yavaş gelişebildiği gibi atardamarın bir pıhtı veya benzeri bir yapıyla tıkanması sonucu ani olarak ortaya çıkabilir.

Ayaklarda Dolaşım Bozukluğu Damar Tıkanıklığı

Gövdenin alt yarısını ilgilendiren damar tıkanıklıklarında olay yavaş geliştiyse çoğunukla bacaklarda kıllarda azalma, ayak tırnaklarında büyüme bozuklukları, çabuk kırılma ve kabalaşma, soğuktan çabuk etkilenme ve zamanla ayaklarda sürekli soğukluk, önceleri uzun mesafe yürüyüşlerde, yokuş ve merdiven çıkmalrda ortaya çıkan ve gittikçe ilerleyen kalça ve baldırda kasılma tarzında ağrılar atardamar tıkanıklıklarının en önemli belirtileridir.

Gerekli önlemler alınmadıkça ve tedavi edilmedikçe hastalık ilerleme gösterir ve istirahat sırasında da çok ızdırap veren ağrılar ortaya çıkar. Kritik düzeyde beslenme bozukluğu olan bacaklar genellikle travma ve enfeksiyonlara normal beslenen uzuvlardan çok daha duyarlı ve dayanıksızdır.

Basit bir ayakkabı vurması bile bu durumdaki ayaklarda tehlikeli yaraların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu şekilde ortaya çıkan yaralar yeterli kan alamadıklarından iyileşmede son derece güçlük gösterirler ve olaya enfeksiyonun eklenmesiyle tedavisi çok güç olan durumlar ortaya çıkar ve tedavi edilemeyen yaralarda doku ölümü gelişerek GANGREN denilen tablo ortaya çıkar. Gangren gelişen uzuvlar artık kesilerek tedavi edilebilirler. Kesilmenin gecikmesi hayatı tehdit eden durumlar ortaya çıkarır.

Ani gelişen damar tıkanıklıklarında genellikle hastayı çok müşkül durumda bırakan tablolar ortaya çıkar.Erken müdahale edilmezse uzuv kaybına gider.

Damar Sertliğine Bağlı Dolaşım Bozukluğu

Damar sertliğine bağlı olmayan atar damar tıkanıklıkları da seyrek olmayarak görülmektedir. Bunlar arasında alt tarafı en çok ilgilendireni Buerger hastalığıdır. Buerger hastalığı hemen hemen tamamen Sigara içen insanlarda ortaya çıkar. Hastalığın başlama yaşı genellikle damar sertliği olgularına göre daha gençtir. Yine damar sertliği olgularına ters olarak aşağıdan başlayıp yukarı doğru ilerler. Bu nedenle cerrahi müdahale şansları azdır. Sigaranın bırakılması hastalığın ilerlemesini önemli oranda azaltır. Bu nedenle zamanında tespit edilen olgular sigarayı bırakıp uygun şekilde tedavi edilirlerse uzun süre sorunsuz idare edebilirler. Atardamar hastalıkları kollarda ve diğer bölgelerde de ortaya çıkabilir.

Her zaman organik bir nedene bağlı olmayabilir. Fonksiyonel olarak ortaya çıkan ve damarda spazm dediğimiz geçici daralmalar oluşabilir. Bu durumların başında REYNAUD sendromu dediğimiz patolojiler gelir. Ellerde soğuma ve parmak uçlerında morarma ile seyreden bu durum bazen altta yatan nedenler bulunup yok edilerek, bazen de bir neden bulunmaksızın tıbbi veya bazı tür cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilirler.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Mürvet Şemsiye47 yaşında bir bayanım bacaklarımda belirgenleşen damarlar var bu kan dolaşımı bozuklukluğundan dolayı olabilir mi
 • M.emin Esenmrb hocam banada yardımcı olursanız sevınırım benim babamda alçının parmagını sıkması nedenıyle ayak serce parmagında nekroz olustu akabınde yara kararma son olarakta serce parmagı bogumdan kesıldı aktıf sıgara kullanıyor şimdıde yanındakı parmakta morarma basladı kardıyolojı gordu .35/damar tıkanıklıgı var bızlık bırsey yok ortopedı baksın dıyor ortopedıde sadece aspırın kullansın ılerlerse keserız dıyor bana bu konuda önerecegınız bır urun veya tedavı yontemı varmı tesekurler..
 • Şifa MarketAllah şifa versin nekroz ve damar tıkanıklığı tedavisinde damarların açılıp onarılması önemli yer tutar. tedavi için bizimle irtibata geçebilirsiniz. detaylar için linki inceleyiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/dmr-tknklg-yaban-mersini-karisimli-set.html
 • Cem YilmazSelam Aleykum eşim hamile son zamanlarda özellikle kalça ,bacak ve ayaklarda buz gibi bir soğukluk söz konusu bunun nedeni ve tedavisi hakkında bilgi alabilirmiyim. Dokt hamilelikte nmal olabilir dedi bu arada.
 • Şifa Markethamile ve emziren bayanlara birşey öneremiyoruz doktor kontrolunde olması gerekiyor. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Ayaklarda

  Dolaşım

  Bozukluğu