Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ayak Üşümesi Tedavisi
Ayak Üşümesi Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Ayak Üşümesi Tedavisi hakkında bilgiler. Soğuk el ve ayaklar, kan damarlarının büzüşmesi yada bir şekilde tıkanması ile ortaya çıkan şikayetlerdir.Ayak üşümesi hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki makaleye göz atabilirsiniz.

Bu cilde doğru giden kan damarlarının etrafındaki bağ dokusu gerginliğinin artması ile ortaya çıkabilir. Dolayısı ile el ve ayaklara kan akışı azalır; önce renkleri pembeden mora döner, sonra mavileşir hatta beyazlaşır. Kan akımı düzelmeye başlayınca renk geriye doğru döner; bu sırada zonklama ve karıncalanma hissi olur.

Soğuk el ve ayak bazı insanlar için gerçekten sıkıntı verici ciddi bir sorun olabilir. Bu hastalar kendilerini Yaz kış kalın çorap ve eldiven giymek zorunda hissedebilirler. El ve ayakları her zaman soğuktur. Bu duruma yol açan sebepler kısaca şöyle sıralanabilir;

1.Kalp ve damar hastalıklarına bağlı dolaşım bozuklukları

2.Raynaud Hastalığı

3.Uzun süreli titreşim yapan el aletleri ile çalışmak

4.Bazı ilaçların yan etkileri (kronik cıva, amalgam zehirlenmeleri gibi)

5.Altta yatan bazı hastalıklar ( hipotiroidizm, östrojen ve progesteron denge bozuklukları, adrenal yetmezlik gibi)

6.Stres

Bazı insanların kan damarları soğuğa karşı aşırı hassastır ve kolaylıkla büzüşür; bu duruma Raynaud Hastalığı denilir. Daha çok genç kadınlarda görülür.

Parmak uçları, parmaklar ve hatta tüm el soğur ve beyazlaşır. Uyuşukluk görülür ve ince hareketleri yapmak güçtür. Bazen işe ayaklarda karışır, benzer durumlar buralarda da görülür.

Şikayetlerin ortaya çıkmaması için özellikle soğuk su ile el ve ayakların temasının önlenmesi gerekir. Kışın su geçiren yada ince tabanlı ayakkabılar rahatsızlığı en çabuk ortaya çıkaran sebepler arasındadır. Eğer sıkı giyinmek, soğuktan kaçınmak yeterince faydayı sağlamıyorsa aşağıdaki tavsiyelere uymak şikayetleri azaltacaktır.

 • Sigara içmeyin, çünkü dolaşımı bozar
 • Kafeinden uzak durun, çünkü kan damarlarını daraltır
 • Soğuk cisimlere dokunmaktan kaçının, buzu maşa ile tutun
 • Parmaklarınızı gererek kollarınızı esnetecek hareketler yapın, kan dolaşımını arttıracağından ısınmayı hızlandıracaktır.
 • Ayağınıza yapışan ince ayakkabılar giymeyin
 • Ve tabii ki altta yatan bir hastalık varsa onun tedavisine yönelin

Yukarda adı geçen hastalıkların tedavisinde bu genel önlemler fayda etmediğinde uygulanabilecek tıbbi ve cerrahi tedaviler vardır; fakat uygulamaya kararı kununun uzmanı hekim verecektir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Derya Yıldızselamlar 24 yaşındayım ve ellerim ve ayaklarım üşümekte doktora gittim anemi rahatsızlığımın olduğunu söyledi. b12 kullanmaktayım bitkisel bir çözüm artıyorum ne tavsiye edersiniz?
 • Ayşe GündüzAyak bilegim sürekli Üşüyor sebebi nedir
 • Şifa MarketNöropatik bir belirti olabilir. teşhis için bir dr. başvurunuz
 • Adnan Özer annem 65 yaşında ayak bileği ile diz atasındaki kaval kemikleri her ikisindede aşırı üşümeden dolayı sabahlara kadar uykusuz kalmakta yaşı gereği kemik erimesiva ama üşüme ve kemik agrıları ile ilğili özel bir tedavi varmıdır şimdiden çok teşekkür ederim
 • Şifa MarketDetaylı görüşülmesi gereken bir sorun bu, sorulması gereken bir kaç soru olacak , bu yüzden size ulaşabileceğiniz bir numara bırakıyoruz hemen irtibata geçelim.. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Ayak

  Üşümesi

  Tedavisi