Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ayak Tırnağının Düşmesi
Ayak Tırnağının Düşmesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ayak Tırnağının Düşmesi :

Ayak ve ayak tabanlarının bakımınada dikkat etmeniz gerekir.

Mesela ; Her gün ayaklarınızı orta sertlikteki bir sabunla ve ılık suyla yıkayın. İlk önce suyun sıcaklığını elinizle kontrol edin. Ayaklarınızı ıslak tutmayın. Her iki ayağınızı yumuşak bir havluyla, hafifçe vurarak kurulayın ve parmak aralarınıza dikkat edin.

Ayak derinizi yumuşak ve nemli tutmak için kaliteli bir losyon kullanın -fakat parmaklarınızın arasına sürmeyin.

Ayak parmağı tırnaklarınızı bir yandan öbür yana doğru kesin. Köşeleri kesmekten kaçının. Tırnaklarınızı törpülemek için tırnak törpüsü veya zımpara tahtası kullanın. Eğer bir tırnak batması bulursanız, doktorunuzu görün.

Antiseptik solüsyonlardan ve eczane ilaçlarından, ısıtan petlerden veya ayağınızın üzerine konulan aletlerden kaçının. Ayaklarınızı radyatörlerin üzerine veya ateşin karşısına koymayın.

Ayaklarınızı daima ılık tutun. Yatakta gevşek çoraplar giyin. Ayaklarınızı yağmurda veya karda tutmayın. Kışın ılık tutan çoraplar ve ayakkabılar giyin.

Sigara içmeyin veya bacak bacak üzerine atarak oturmayın. Her ikisi de ayaklarınıza giden kanı azaltırlar.

Genelde ayak parmaklarında ve bilhassa başparmağın cefalı tırnaklarında görülen travmatik durum. mevzubahis tırnağın üzerine 30 kg civarı metal obje düşmesi, futbol oynarken hayvanın birinin metal çivili kramponlarla tırnağınıza basması vs. gibi durumlarda olur. evvela tırnak altındaki et kanar kurur ve siyah bir tırnağınız olur. acı verir, bakkala ekmek sigara almaya bile gidemezsiniz, bir nevi açlık krizi söz konusu.

Akabinde tırnak kalkmaya başlar, altındaki ölü hücreler havayla temas ettiklerinde çürük peynir kokusu yayarlar. ilginçtir ki yeni tırnak eski folloş tırnağın devamı olarak uzamaz, direk alttan çıkmaya başlar. bu arada ayak tırnakları el tırnaklarına göre daha yavaş uzarlar.

Genellikle ayak tırnaklarında başa gelen hadiselerden biridir. sıkan bir ayakkabı veya parmakların sert bir darbe alması sonucu tırnak ile etin bağlantısı kopar ve tırnağın altına kan toplanır. sonra zamanla moraran tırnağın altından yeni tırnak büyür ve eski tırnağı atar. acı veren bir durumdur. eski tırnağın düşmesi yaklaşık 6 hafta, tırnağın kendini tamamen yenilemesi 5-6 ay sürer.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Banu TunaAyagimin bas parmagi altindaki bolgede curumus gibi bir aci var yurudukce ve uzerine basinabeni cok rahatsiz ediyor neden olabilir.tesekkurler
  • Şifa Marketsitemizde sadece hastalıkların bitkisel tedavisine yardımcı gıda takviyeleriyle ilgili bilgi verilmektedir , araştırmanızıa daha ilgili sitelerden devam edebilirsiniz. irtibat no: 0224 2 3 4 5 6 7 8
  • Ayak

    Tırnağının

    Düşmesi