Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ayak Kokusuna Son
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Ayak Kokusuna Son

Ayak Kokusuna Son hakkında bilgiler.

Ayak kokusu ve ayakkabı kokusu insanların ayaklarını etkileyen bir vucüt kokusu tipidir.Ayak kokusu çok kötü koku olarak bir çokları tarafından dikkate alınmaktadır.Ayak kokusunu geçirmek için bilmek istediklerinize aşağıdaki makalemizden göz atabilirsiniz.

Ayak kokusu için neler yapılabilir.

Ayak kokusu için bitkisel çözümler çok kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerindendir.Ayak kokusu için sprey ,antimikrobiyal çorap ,Krem kullanılmaktadır.Ayak kokusu için yeni kullanılan trend gümüş teknolojisidir.Doliche Gümüş Teknolojisini kullanarak geliştirdiği antimikrobiyal çoraplar ayak kokusu için çok iyi sonuçlar vermektedir.

Enteresan olan,sadece Bakteri ve mantarların varlığı kokunun kaynağı olmamasıdır.Tersine bakteriler ölmüş deri hücrelerini ve ortamdaki nemi(teri)tüketmektedirler.Bakteriler bu ürünleri artık materyallere dönüştürürler.İşte bu artık materyaller ayak kokusunun asıl nedenidir.

Ayak kokusu ve ayak kokusu tedavisi ,çoraplar en çok koku oluşumuna sebebiyet vermekte ve mikroorganizmaların yaşamasına imkan tanımaktadır.Ayakkabıların kullanılan giysiler kadar sıkça yıkanmaması da bu sorunun çoğunlukla görülmesine artı bir etken olarak gösterilebilir. Ayak terlemesi sonucu oluşan nem ve buna bağlı olarak gelişen mikroorganizmalar ayak taban bölümü ve parmak aralarında daha hızlı olarak görülmektedir.

Fiziksel aktiviteler artığında ,ayak terlemesi bakteriyel büyüme ve bakteri artık ürünlerinin tümü artmaktadır.Bu durum kokunun şiddetini artırmaya neden olmaktadır.Ayaklardaki kıllar,özellikle parmaklar üzerindeki,bakterilerin daha etkili olmaları için özel bir ortam sağlamaktadır.Bu durum daha fazla kokunun oluşmasını da sağlamaktadır.

Çoraplar ayaklarla doğrudan temas halinde olmasından dolayı ,çorapların bileşimi ayak kokusunun niteliği üzerinde bir etkiye sahiptir.

Polyester ve nylon çorapların üretilmesinde çok kullanılan tekstil ürünleridir.Ancak bu sentetik polimerler pamuk kadar havalandırma sağlayamazlar.Böylece polyesterden ve nylondan üretilen çoraplar giyildiğinde terleme oranı artmaktadır.Böylece ayak kokusu çoğalmaktadır.Çoraplar ayaklardan oluşan terlemyi çok miktarda absorbe ettiklerinden ,çorapsız olarak ayakkabı giyildiğinde ayakla temas eden terin miktarı artar ve kokuya neden olan bakteriyel aktivite artmaktadır.

Ayak kokusunun tipi yoğun nahoş koku olarak belirtilmiştir.(bazıları peynir kokusu olarakda tanımlamaktadır)Malt sirkesi gibi koktuğunu da bildirmişlerdir.Ancak bazen de amonyak gibi kokmakta olduğu bilinmektedir.

Ayak Kokusu Nedenleri :

Ayak kokusunun sebepleri nelerdir sorusu çokca sorulan bir sorudur.Ayak kokusunun ana nedeni brevibakterileri(Brevibacteria,Maya bakterileri) olarak düşünülmektedir.Bu bakteriler ayak üzerindeki ,özellikle parmak aralarında ve taban üzerinde oluşmuş,ölmüş deriyi sindirirerek sülfür kokusuna sahip amino asit ,metiyonin ,metanetiyole (amino acid,methionine ve methanethiol )dönüştürürler.Brevibakterileri aynı zamanda Limburger,Bel Paese,Port du Salut ve Muenster gibi peynir çeşitlerinin karekteristik keskin kokulu(keskin ekşi kokusu)gibi nahoş kokuları vermektedir.Buna ek olarak propiyonik asit (propanoic acid)aynı zamanda ayak ter örneklerinde bulunmuştur.

Bu asit propiyonik bakterileri tarafından amino asitlerin parçalanma ürünüdür.Propiyonik asid, kimyasal yapı olarak ve koku karekteristik özelliği gibi fiziksel özellikleri yönüyle asedik aside benzerdir.Buda ayak kokularını çoğu kişiler tarafından sirke kokusuna benzetmelerini açıklamaktadır.

İzovalerik asit (isovaleric acid)3-methyl butanoic asid Staphylococcus epidermidis bakterisinin faaliyetleri sonucu olarak ayak kokusunun diğer kaynağıdır.Bu bakteri bazı peynir tiplerinde mevcuttur.

En eski ayak deodorantlar arasında allspice (yeni bahar bitkisi)gibi aromatik bitkiler vardı.19 yy da Rus askerleri botlarına koruma için yerleştirirlerdi.Pudra ve aktifleşmiş odun kömürünün çoğu tipleri Odor Eaters gibi ayak kokusuyla mücadele etmek amacıyla geliştirilmiştir.Ayak kokusuyla mücadelelerde antimikrobiyal çorap,antimikrobiyal sprey ve diğer antimikrobiyal ürünler kullanılmaktadır.

İnsanlar büyüdükçe onların istenmeyen ayak kokusu ciddi rahatsızlıklar vermektedir.Bu nedenle batı ülkelerinde ayakkabılar günün büyük kısmında giyilir,çoğu insanlar ayakkabıları çıkarmaktan kaçmışlardır.Bu bir çelişkidir.Çünkü ayak terlemesini azaltmanın en etkili yolu ayakkabıları çıkarmaktır.

Farklı kültürlerde ayak kokusuna tepki farklıdır.Örneğin eve girişlerde ayakkabıların çıkarıldığı yerlerdeki ülkelerde ayak kokusu daha azdır.Bir kısım insan insan ayak kokusunu kötü bulurken ,bir kısmıda kokan ayakları seksüel olarak tahrik edici bulmaktadır.Bu bir ayak fetişizmi ya da bir saplantı olabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ayak

Kokusuna

Son