Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ayak Kokusuna Kesin Çözüm
Ayak Kokusuna Kesin Çözüm
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ayak Kokusuna Kesin Çözüm :

Ayak kokusu çözümsüz değil
İstanbul Ümraniye‘den telefonla arayan ancak isminin verilmemesini sık sık hatırlatan 28 yaşındaki genç okuyucumuz, ayaklarındaki kokudan dert yanıyordu. “Bu her zaman bir dert, ama havalar ısındığında bir kâbusa dönüşüyor. İnsan içine karışamaz oluyorum” diyen okuyucumuz, şikayetini “Ben ne yapayım?” sorusuyla noktalıyor.
Gerçekten de ayak kokusu, bu genç okuyucumuz gibi onbinlerce insan için üstesinden gelinmesi zor bir derttir. İnsanın sosyal ilişkilerini olumsuz etkiler. Hatta bazı insanlarda komplekse sebep olarak psikolojik problemlere yol açar.
Ancak uzmanlar, basitçe uygulanacak bazı tedbirlerle ayak kokusu'nun geçici olsa da ortadan kaldırılabileceğini belirtiyorlar. Bu uzmanlardan biri de Prof. Dr. Metin Özpoyraz, “Özellikle elleri ve ayakları aşırı terleyen kişiler bu sorunu, çözümü imkansız bir problem olarak görmesinler” diyor ve şu tavsiyelerde bulunuyor:
Bu kişiler, ayakkabı seçimine özen göstermelidir. Ayakkabının tabanı kösele, taban astarı hakiki deri olmalıdır. Sentetik yerine pamuklu çorap giyilmelidir. Ayakta ve tırnaklarda Mantar olup olmadığı araştırılmalı, varsa mutlaka tedavi ettirilmelidir. Her gün farklı ayakkabı giyilmelidir. Ayaklar sık sık yıkanmalı ve kağıt havluyla kurulanmalıdır.

Ayakkabılar kötü kokmayacak
Mikropları nitrik oksit gazıyla boğarak ayakkabıların kötü kokmasını engelleyen yeni bir ayakkabı kutusu geliştirildi.

New Scientist dergisinde çıkan habere göre, Londra'daki St. Bartholomew Hastanesi'nde klinik farmokoloji profesörü Noel Benjamin, ayakkabıları özel kutusuna koyduktan sonra kutunun birkaç haftada bir çalıştırılması gerektiğini, bu sayede kötü ayak kokusu'nun yerine güzel ve dezenfekte bir kokunun ortaya çıkacağını söyledi. Yeni ayakkabı kutusunun, Benjamin'in denetimi altında Robin Gilbert adlı bir öğrenci tarafından geliştirildiği, Benjamin ile Gilbert'in kutunun patentini aldıkları belirtildi.

Ayak kokusuna paydos

Uzun bir yürüyüşün ardından çıkarılan ayakkabıların kokusuna tahammül edilemez. Çoğu defa sabahları kötü kokan bir ayakkabıyı elinize aldığınızda onu giymek yerine çöpe atmayı yeğlersiniz. “Ionic Freshener”, negatif iyonlar yayarak ayakkabıdaki kötü kokuları yok ediyor, içine taze bir hava getiriyor. Aynı zamanda kötü kokan gardıroplarda da kullanılabilen hava temizleyici, 4 adet kalem pille çalışıyor ve 30 sterlinden satılıyor.

Ayak Kokusu İçin Öneriniz?
Soru:
Merhaba,
Eşim 35 yaşında ve çok yoğun bir iş temposunda..
Akşam eve geldiğinde ayakkabılarını çıkarttığı andan itibaren müthiş bir koku salgılıyor ayakları.
Çok utandığı için bu durumdan, bir Dermatoloğa gitmeye ikna edemiyorum, ancak bu durumdan hepimiz çok rahatsız oluyoruz. Onunla iş çıkışı herhangi bir arkadaş ve ev ziyaretine gidemez hale geldik, öyleki yanımızda yedek çorap bile taşımaya başladık..
Lütfen yardım edermisiniz?
Doktora gitmeye ikna edemediğim için en azından alıp kullanabileceğimiz bir ilaç yada benzeri tedavi edici bir araç varmı?
Acil olarak yardımlarınızı bekliyorum...
Teşekkür ederim.

Cevap:
Merhaba
Hastamızın sorunu muhtemelen ayaklarında ortaya çıkan terleme meselesi bunun için birtakım yöntemler denenmekte memorial suadiye de bu aydan itibaren özel bir tedavi uygulamaya başlayacağız iontofer tedavisi adındaki bu tedavi 1-2 aylık tedavi sonucu bu el ve ayak terlemelerini büyük ölçüde yok edebilmektedir. Cildiye doktorunun da mutlaka görmesinde fayda görmekteyim.

Ayak Kokusu İçin Öneriniz?
Soru: eşim 33 yaşında bayan.. ayaklarında sürekli terleme oluyor ve koku yapıyor..bunu önlemek için ne yapmalıyız..kullanabileceğimiz ilaç veya pudra cinsi tıbbi bir ürün veya bu konuda yardım alabileceğimiz merkez varmı..saygılarımla..teşekkür ederim..

Cevap: Sık çorap değiştirmek ve ayak temizliğinizi kontrol etmek en sağlıklı yöntemdir. Mega Özel Sağlık Hizmetleri ve Kozmetik Ürünleri Şirketi tarafından geliştirilen Pediflex44 isimli krem, tek kullanımda 90 güne kadar ayak kokusunu önlediği ve yurt dışına ihraç edildiği söyleniyor. Ayrıca, konuyla ilgili dermatoloji uzmanına da başvurabilirsiniz.

Ayak kokusuna bitkisel çözüm Ayaklarda terlemeyi azaltmak için
Ayaklardaki terlemeyi azaltmak da problemin çözümüne yardımcı olacaktır. Bunun için aşağıdaki formüller uygulanabilir...
Çoraplar, hergün değiştirilir. Ayaklar, her sabah talk pudrası ile pudralanır. Akşamları da, aşağıdaki şekilde hazırlanan su ile ayaklar yıkanır.
4 su bardağı suya; 1 avuç ufalanmış meşe kabuğu konur. 20 dakika kaynatılır. Ayaklar, bu suda 15 dakika tutulur. Çoraplar da, bu suda yıkanır.
Büyükçe bir tencereye su doldurulur. Üzerine 1 avuç adaçayı ilave edilip, kaynatılır. Ilıdıktan sonra bu su ile ayak banyosu yapılır.
1 çay bardağı beYaz ispirtoyla 5 damla tentürdiyot konur. Karıştırılır. Bu su ile, ayak altları ovulur.
2 adet limon sıkılır. Suyu ile ayaklar iyice ovulur.
4 çorba kaşığı talk pudrasına; 2 gram (1 bıçak ucu) permanganat konur. İyice karıştırıldıktan sonra, sabah akşam ayak altlarına sürülür.Bu su ile, ayak altları ovulur.
2 adet limon sıkılır. Suyu ile ayaklar iyice ovulur.
4 çorba kaşığı talk pudrasına; 2 gram (1 bıçak ucu) permanganat konur. İyice karıştırıldıktan sonra, sabah akşam ayak altlarına sürülür.
Ayak kokusuna bitkisel çözüm Ayak deyip geçmeyin, kimisi için fetiş konusu, kimisi için kokulu kabus

Ayaklar... Kimisi için fetiş konusu, kimisi içinse ‘‘kokulu‘‘ kabus. Osmanlı zamanında görünen tek yer orası olduğundan mıdır nedir, methiyelerin bir bölümü ayaklara düzülmüş. Nedense pembe topuklu olanlar çok makbulmüş o zamanlar. Kimisi pek meraklıdır ayaklarına. Her hafta düzenli olarak pediküre gider. Kimisi utanır, bir türlü önü açık papuç giyemez. Ayağınızın altı kaşınıyorsa dikkat. Yola çıkacaksınız demektir. Veyahut mantar hastalığına yakalandınız. Ayakların ne kadar hassas yerler olduğu hep bilinmiş. Boşu boşuna falaka diye bir şey icat etmemişler! Aynı zamanda seksi de. Şöyle 15 puntluk bir topuk üzerinde düzgün, bembeyaz bir ayak düşünsenize. Tabii bir kadın ayağı olmak şartıyla! Bazıları ayak tabanına bakarak vücudun arazlarının söyler ve yetmezmiş gibi bir de ayak tabanına bir şeyler yaparak tedavi eder. Refleksoloji diyorlar buna. Ünlü dansçı İsadora Duncan çıplak ayakla dansederdi. Bir de unutulmaz film ‘‘Çıplak Ayaklı Kontes‘‘ var tabii. Ava Gardner de filmde çıplak ayakla dans eden bir İspanyol dansözüydü. Bir de evrensel merak konusu vardır. Nikahta kim kimin ayağına basacak? Ayakkabı kirletmek dışında ne anlamı vardır, bilinmez. Nedense kimse de merak etmez. Ama yine de siz siz olun kimsenin ‘‘ayakları altında dolaşıp‘‘ ‘‘ayak bağı‘‘ olmayın. Yoksa ‘‘ayaklarını çekerler‘‘ sizden. Hatta daha da ileri giderseniz ‘‘ayak oyunları‘‘ ile ‘‘ayağınızı kaydırırlar‘‘. Ondan sonra insanların ‘‘ayaklarına da kapansanız‘‘ nafiledir. ‘‘Ayakçı‘‘ olmak dışında şansınız yoktur. İşte o zaman da akılsız başınızın cezasını ayaklarınız çeker. Kısacası ‘‘ayaklar baş olmadan‘‘‘‘ayağınızı sağlam yere basmaya‘‘ çalışın. ‘‘Bir ayağınız çukurdayken‘‘ hele, ne kadar ‘‘ayak yaparsanız‘‘ yapın ‘‘ayağınız‘‘ bir gün ‘‘yerden kesiliverir.‘‘ Öteki dünyada ‘‘ayakbastı parası‘‘ bile istemezler. Bir de ünlülerin ayakları var. Ama tabii ne kadar ünlü olurlarsa olsunlar ayaktan yüzü tahmin etmek aklı başında bir insanın kalkışacağı bir şey değil. Yine de ilginçlikler de bulmak mümkün. En iyisi sizi ünlü ayaklarla başbaşa bırakalım...

Ayak kokusuna bitkisel çözüm Koku Alma Yetisi
Burun içerisinde kokuları almamızı sağlayan burun iç katmanı yaklaşık olarak 200-400 mm2 alan kaplar. Her mm2‘de 30 bin koku alma hücresi bulunur. İnsan burnu birçok hayvanla kıyaslandığında kokuları alabilme yeteneği açısından daha zayıftır. Ancak yemeklerin kokusunu, bozulmuş gıdaları, güçlü zehirleri, gaz, duman ve polenlerin kokularını algılayabilir. Yetersiz koku alan kişiler kazalar açısından diğer kişilerle kıyaslandığında daha büyük risk altındadır.

Araştırmalar göstermiştir ki koku alma yeteneğini kaybetmiş kişilerin üçte biri bozulmuş gıda tüketimi, Gaz kaçağı veya yangın gibi kazalarla karşı karşıya kalmıştır. Virginia Üniversitesi‘nde koku alma yeteneğini kısmen ya da tümüyle kaybetmiş 445 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada bu kişilerin yarısının bozulmuş yemek yedikleri, 27‘sinin ise algılayamadıkları gaz sızıntısı ve yangınla karşılaştıkları ortaya çıkmıştır.

Ayak kokusuna bitkisel çözüm Koku alma bozukluklarının birçok farklı nedeni olabilir. Burun ve kafa travmaları, burun mukozasında şişmeye neden olabilen alerji, enfeksiyon gibi hastalıklar, virüs hastalıkları, hormonal bazı hastalıklar, beyin beslenmesini bozan damar hastalıkları ve yaşlanmaya bağlı sinir işlev bozuklukları koku alma yeteneğini köreltebilirler. 55 yaşından sonra koku alma yeteneğinde azalma olduğu bilinmektedir. İnsan yaşamı uzadıkça koku alma yetersizliği sıklığı artmıştır. Ne var ki bu sorun hem toplumun bu konudaki bilinçsizliği hem de tedavi edilebilen bozuklukların sınırlı olması nedeniyle şimdiye kadar pek önemsenmemiştir.

Koku alma yetersizliğinden yakınan kişiler mutlaka bir KBB uzmanına başvurmalıdır. Ancak tedavi edilemeyen durumlarda bu kişilerin kendilerini günlük kazalardan koruyabilmek için ek önlemler almaları gerekir. Bu kişiler evlerinde yeterli sayıda yangın ve gaz dedektörü bulundurmalı ve bunların çalıştıklarından emin olmalıdır. Saklanan yiyeceklerin üzerine tarih yazılması ve uygun koşullarda saklanması da olabilecek bir gıda zehirlenmesinden korunmak için alınabilecek diğer önlemdir.

Kimse kaybedene kadar koku alabilmenin ne kadar yaşamsal bir önemi olduğunu fark etmez. Tıpkı emniyet kemeri takarak olabilecek bir kazadan kendimizi koruyabildiğimiz gibi, alabileceğimiz basit önlemler yaşamımızı riske atmamızı engelleyecektir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • HanBen 15 yasindaym ve disari her ciktigimda ayaklarimda koku oluy sık sık yıkayıp cap degistiriyum bu durumdan cok rahatsizim cogu kisi dalga geciy ama aldirmiyum eger bi ilaci veya cözumu warsa yardimci opun
  • Şifa Market18 yaş altı ziyaretçilerimizin bilgi alması için ebeveyn gözetimi gerekmektedir.. Ekranda yazılı numaradan dönüş yapabilirsiniz.. İlginize teşekkür ederiz. sabit numaralarımız : 0224-234-56-78 ve 0224-224-55-92,
  • Ayak

    Kokusuna

    Kesin

    Çözüm