Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Ayak Kokusuna Kesin Çözüm

Ayak kokusu çözümsüz değil
İstanbul Ümraniye’den telefonla arayan ancak isminin verilmemesini sık sık hatırlatan 28 yaşındaki genç okuyucumuz, ayaklarındaki kokudan dert yanıyordu. “Bu her zaman bir dert, ama havalar ısındığında bir kâbusa dönüşüyor. İnsan içine karışamaz oluyorum” diyen okuyucumuz, şikayetini “Ben ne yapayım?” sorusuyla noktalıyor.
Gerçekten de ayak kokusu, bu genç okuyucumuz gibi onbinlerce insan için üstesinden gelinmesi zor bir derttir. İnsanın sosyal ilişkilerini olumsuz etkiler. Hatta bazı insanlarda komplekse sebep olarak psikolojik problemlere yol açar.
Ancak uzmanlar, basitçe uygulanacak bazı tedbirlerle ayak kokusu'nun geçici olsa da ortadan kaldırılabileceğini belirtiyorlar. Bu uzmanlardan biri de Prof. Dr. Metin Özpoyraz, “Özellikle elleri ve ayakları aşırı terleyen kişiler bu sorunu, çözümü imkansız bir problem olarak görmesinler” diyor ve şu tavsiyelerde bulunuyor:
Bu kişiler, ayakkabı seçimine özen göstermelidir. Ayakkabının tabanı kösele, taban astarı hakiki deri olmalıdır. Sentetik yerine pamuklu çorap giyilmelidir. Ayakta ve tırnaklarda Mantar olup olmadığı araştırılmalı, varsa mutlaka tedavi ettirilmelidir. Her gün farklı ayakkabı giyilmelidir. Ayaklar sık sık yıkanmalı ve kağıt havluyla kurulanmalıdır.

Ayakkabılar kötü kokmayacak
Mikropları nitrik oksit gazıyla boğarak ayakkabıların kötü kokmasını engelleyen yeni bir ayakkabı kutusu geliştirildi.

New Scientist dergisinde çıkan habere göre, Londra'daki St. Bartholomew Hastanesi'nde klinik farmokoloji profesörü Noel Benjamin, ayakkabıları özel kutusuna koyduktan sonra kutunun birkaç haftada bir çalıştırılması gerektiğini, bu sayede kötü ayak kokusu'nun yerine güzel ve dezenfekte bir kokunun ortaya çıkacağını söyledi. Yeni ayakkabı kutusunun, Benjamin'in denetimi altında Robin Gilbert adlı bir öğrenci tarafından geliştirildiği, Benjamin ile Gilbert'in kutunun patentini aldıkları belirtildi.

Ayak kokusuna paydos

Uzun bir yürüyüşün ardından çıkarılan ayakkabıların kokusuna tahammül edilemez. Çoğu defa sabahları kötü kokan bir ayakkabıyı elinize aldığınızda onu giymek yerine çöpe atmayı yeğlersiniz. “Ionic Freshener”, negatif iyonlar yayarak ayakkabıdaki kötü kokuları yok ediyor, içine taze bir hava getiriyor. Aynı zamanda kötü kokan gardıroplarda da kullanılabilen hava temizleyici, 4 adet kalem pille çalışıyor ve 30 sterlinden satılıyor.

Ayak Kokusu İçin Öneriniz?
Soru:
Merhaba,
Eşim 35 yaşında ve çok yoğun bir iş temposunda..
Akşam eve geldiğinde ayakkabılarını çıkarttığı andan itibaren müthiş bir koku salgılıyor ayakları.
Çok utandığı için bu durumdan, bir Dermatoloğa gitmeye ikna edemiyorum, ancak bu durumdan hepimiz çok rahatsız oluyoruz. Onunla iş çıkışı herhangi bir arkadaş ve ev ziyaretine gidemez hale geldik, öyleki yanımızda yedek çorap bile taşımaya başladık..
Lütfen yardım edermisiniz?
Doktora gitmeye ikna edemediğim için en azından alıp kullanabileceğimiz bir ilaç yada benzeri tedavi edici bir araç varmı?
Acil olarak yardımlarınızı bekliyorum...
Teşekkür ederim.

Cevap:
Merhaba
Hastamızın sorunu muhtemelen ayaklarında ortaya çıkan terleme meselesi bunun için birtakım yöntemler denenmekte memorial suadiye de bu aydan itibaren özel bir tedavi uygulamaya başlayacağız iontofer tedavisi adındaki bu tedavi 1-2 aylık tedavi sonucu bu el ve ayak terlemelerini büyük ölçüde yok edebilmektedir. Cildiye doktorunun da mutlaka görmesinde fayda görmekteyim.

Ayak Kokusu İçin Öneriniz?
Soru: eşim 33 yaşında bayan.. ayaklarında sürekli terleme oluyor ve koku yapıyor..bunu önlemek için ne yapmalıyız..kullanabileceğimiz ilaç veya pudra cinsi tıbbi bir ürün veya bu konuda yardım alabileceğimiz merkez varmı..saygılarımla..teşekkür ederim..

Cevap: Sık çorap değiştirmek ve ayak temizliğinizi kontrol etmek en sağlıklı yöntemdir. Mega Özel Sağlık Hizmetleri ve Kozmetik Ürünleri Şirketi tarafından geliştirilen Pediflex44 isimli krem, tek kullanımda 90 güne kadar ayak kokusunu önlediği ve yurt dışına ihraç edildiği söyleniyor. Ayrıca, konuyla ilgili dermatoloji uzmanına da başvurabilirsiniz.

Ayak kokusuna bitkisel çözüm Ayaklarda terlemeyi azaltmak için
Ayaklardaki terlemeyi azaltmak da problemin çözümüne yardımcı olacaktır. Bunun için aşağıdaki formüller uygulanabilir...
Çoraplar, hergün değiştirilir. Ayaklar, her sabah talk pudrası ile pudralanır. Akşamları da, aşağıdaki şekilde hazırlanan su ile ayaklar yıkanır.
4 su bardağı suya; 1 avuç ufalanmış meşe kabuğu konur. 20 dakika kaynatılır. Ayaklar, bu suda 15 dakika tutulur. Çoraplar da, bu suda yıkanır.
Büyükçe bir tencereye su doldurulur. Üzerine 1 avuç adaçayı ilave edilip, kaynatılır. Ilıdıktan sonra bu su ile ayak banyosu yapılır.
1 çay bardağı beYaz ispirtoyla 5 damla tentürdiyot konur. Karıştırılır. Bu su ile, ayak altları ovulur.
2 adet limon sıkılır. Suyu ile ayaklar iyice ovulur.
4 çorba kaşığı talk pudrasına; 2 gram (1 bıçak ucu) permanganat konur. İyice karıştırıldıktan sonra, sabah akşam ayak altlarına sürülür.Bu su ile, ayak altları ovulur.
2 adet limon sıkılır. Suyu ile ayaklar iyice ovulur.
4 çorba kaşığı talk pudrasına; 2 gram (1 bıçak ucu) permanganat konur. İyice karıştırıldıktan sonra, sabah akşam ayak altlarına sürülür.
Ayak kokusuna bitkisel çözüm Ayak deyip geçmeyin, kimisi için fetiş konusu, kimisi için kokulu kabus

Ayaklar... Kimisi için fetiş konusu, kimisi içinse ‘‘kokulu’’ kabus. Osmanlı zamanında görünen tek yer orası olduğundan mıdır nedir, methiyelerin bir bölümü ayaklara düzülmüş. Nedense pembe topuklu olanlar çok makbulmüş o zamanlar. Kimisi pek meraklıdır ayaklarına. Her hafta düzenli olarak pediküre gider. Kimisi utanır, bir türlü önü açık papuç giyemez. Ayağınızın altı kaşınıyorsa dikkat. Yola çıkacaksınız demektir. Veyahut Mantar hastalığına yakalandınız. Ayakların ne kadar hassas yerler olduğu hep bilinmiş. Boşu boşuna falaka diye bir şey icat etmemişler! Aynı zamanda seksi de. Şöyle 15 puntluk bir topuk üzerinde düzgün, bembeYaz bir ayak düşünsenize. Tabii bir kadın ayağı olmak şartıyla! Bazıları ayak tabanına bakarak vücudun arazlarının söyler ve yetmezmiş gibi bir de ayak tabanına bir şeyler yaparak tedavi eder. Refleksoloji diyorlar buna. Ünlü dansçı İsadora Duncan çıplak ayakla dansederdi. Bir de unutulmaz film ‘‘Çıplak Ayaklı Kontes’’ var tabii. Ava Gardner de filmde çıplak ayakla dans eden bir İspanyol dansözüydü. Bir de evrensel merak konusu vardır. Nikahta kim kimin ayağına basacak? Ayakkabı kirletmek dışında ne anlamı vardır, bilinmez. Nedense kimse de merak etmez. Ama yine de siz siz olun kimsenin ‘‘ayakları altında dolaşıp’’ ‘‘ayak bağı’’ olmayın. Yoksa ‘‘ayaklarını çekerler’’ sizden. Hatta daha da ileri giderseniz ‘‘ayak oyunları’’ ile ‘‘ayağınızı kaydırırlar’’. Ondan sonra insanların ‘‘ayaklarına da kapansanız’’ nafiledir. ‘‘Ayakçı’’ olmak dışında şansınız yoktur. İşte o zaman da akılsız başınızın cezasını ayaklarınız çeker. Kısacası ‘‘ayaklar baş olmadan’’‘‘ayağınızı sağlam yere basmaya’’ çalışın. ‘‘Bir ayağınız çukurdayken’’ hele, ne kadar ‘‘ayak yaparsanız’’ yapın ‘‘ayağınız’’ bir gün ‘‘yerden kesiliverir.’’ Öteki dünyada ‘‘ayakbastı parası’’ bile istemezler. Bir de ünlülerin ayakları var. Ama tabii ne kadar ünlü olurlarsa olsunlar ayaktan yüzü tahmin etmek aklı başında bir insanın kalkışacağı bir şey değil. Yine de ilginçlikler de bulmak mümkün. En iyisi sizi ünlü ayaklarla başbaşa bırakalım...

Ayak kokusuna bitkisel çözüm Koku Alma Yetisi
Burun içerisinde kokuları almamızı sağlayan burun iç katmanı yaklaşık olarak 200-400 mm2 alan kaplar. Her mm2’de 30 bin koku alma hücresi bulunur. İnsan burnu birçok hayvanla kıyaslandığında kokuları alabilme yeteneği açısından daha zayıftır. Ancak yemeklerin kokusunu, bozulmuş gıdaları, güçlü zehirleri, gaz, duman ve polenlerin kokularını algılayabilir. Yetersiz koku alan kişiler kazalar açısından diğer kişilerle kıyaslandığında daha büyük risk altındadır.

Araştırmalar göstermiştir ki koku alma yeteneğini kaybetmiş kişilerin üçte biri bozulmuş gıda tüketimi, Gaz kaçağı veya yangın gibi kazalarla karşı karşıya kalmıştır. Virginia Üniversitesi’nde koku alma yeteneğini kısmen ya da tümüyle kaybetmiş 445 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada bu kişilerin yarısının bozulmuş yemek yedikleri, 27’sinin ise algılayamadıkları Gaz sızıntısı ve yangınla karşılaştıkları ortaya çıkmıştır.
 
Ayak kokusuna bitkisel çözüm Koku alma bozukluklarının birçok farklı nedeni olabilir.  Burun ve kafa travmaları, burun mukozasında şişmeye neden olabilen alerji, enfeksiyon gibi hastalıklar, virüs hastalıkları,  hormonal bazı hastalıklar, beyin beslenmesini bozan damar hastalıkları  ve yaşlanmaya bağlı sinir işlev bozuklukları koku alma yeteneğini köreltebilirler. 55 yaşından sonra koku alma yeteneğinde azalma olduğu bilinmektedir.  İnsan yaşamı uzadıkça koku alma yetersizliği sıklığı artmıştır. Ne var ki bu sorun hem toplumun bu konudaki bilinçsizliği hem de tedavi edilebilen bozuklukların sınırlı olması nedeniyle şimdiye kadar pek önemsenmemiştir.

Koku alma yetersizliğinden yakınan kişiler  mutlaka bir KBB uzmanına başvurmalıdır. Ancak tedavi edilemeyen durumlarda bu kişilerin kendilerini günlük kazalardan koruyabilmek için ek önlemler almaları gerekir. Bu kişiler evlerinde yeterli sayıda yangın ve Gaz dedektörü bulundurmalı ve bunların çalıştıklarından emin olmalıdır. Saklanan yiyeceklerin üzerine tarih yazılması ve uygun koşullarda saklanması da olabilecek bir gıda zehirlenmesinden korunmak için alınabilecek diğer önlemdir.

Kimse kaybedene kadar koku alabilmenin ne kadar yaşamsal bir önemi olduğunu fark etmez. Tıpkı emniyet kemeri takarak olabilecek bir kazadan kendimizi koruyabildiğimiz gibi, alabileceğimiz basit önlemler yaşamımızı riske atmamızı engelleyecektir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Adaçayı Terleme Apış Arası Terlemesi
 Aşırı El Terlemesi Aşırı El Ve Ayak Terlemesi
 Asiri Koltuk Alti Terlemesi Aşırı Sırt Terlemesi
 Aşırı Terleme Aşırı Terleme Bitkisel Tedavi
 Aşırı Terleme Nasıl Geçer Aşırı Terleme Nedenleri Nelerdir
 Aşırı Terleme Nedenleri Ve Tedavisi Aşırı Terleme Sebebi
 Aşırı Terleme Sebepleri Nelerdir Aşırı Terleme Tedavileri
 Aşırı Terlemek Nasıl Tedavi Edilir Aşırı Terlemek Neden Olur
 Aşırı Terlemenin Bitkisel Tedavisi Aşırı Terlemenin Nedenleri Ve Tedavisi
 Aşırı Terlemenin Sebepleri Makale 2 Aşırı Terlemeye Bitkisel Tedavi
 Aşırı Terlemeye Doğal Çözüm Aşırı Terlemeyi Önlemek
 Asiri Yuz Terlemesi Avuç İçi Terlemesi
 Avuç İçi Terlemesi Nedenleri Ayak Altı Terlemesi
 Ayak Kokması 2 Ayak Kokması Nasıl Önlenir
 Ayak Kokmasına Çare Ayak Kokusu
 Ayak Kokusu Ayak Kokusu Çözüm
 Ayak Kokusu Doğal Çözüm Ayak Kokusu Giderici 6
 Ayak Kokusu İçin Ayak Kokusu İçin Bitkisel Çözüm
 Ayak Kokusu İçin İlaçlar Ayak Kokusu İçin Karbonat
 Ayak Kokusu İçin Ne Yapılmalı Ayak Kokusu İlacı
 Ayak Kokusu Neden Oluşur Ayak Kokusu Önlemek
 Ayak Kokusu Sebepleri Ayak Kokusu Tedavisi
 Ayak Kokusu Ve Terlemesi Ayak Kokusun Önlemek
 Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm Ayak Kokusuna Bitkisel Çözümler
 Ayak Kokusuna Çözüm Ayak Kokusuna Doğal Çözüm
 Ayak Kokusuna Kesin Çözüm Ayak Kokusuna Kesin Çözüm Nedir
 Ayak Kokusuna Kına Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir
 Ayak Kokusunu Ne Giderir Ayak Kokusunu Önleme
 Ayak Kokusunu Önlemek İçin Ayak Kokusunun Giderilmesi
 Ayak Kokusunun Nedeni Ayak Kokusunun Sebepleri
 Ayak Kokusunun Tedavisi Ayak Mantarı Çözüm
 Ayak Terlemeleri Ayak terlemeleri 2
 Ayak Terlemelerinde Ayak Terlemelerinde 2
 Ayak Terlemesi Ayak Terlemesi 2
 Ayak terlemesi 8 Ayak Terlemesi İçin İlaçlar
 Ayak Terlemesi İçin Krem Ayak Terlemesi Makale 2
 Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir Ayak Terlemesi Nasıl Tedavi Edilir
 Ayak Terlemesi Neden Olur Ayak Terlemesi Nedenleri
 Ayak Terlemesi Önlemi Ayak Terlemesi Sebepleri
 Ayak Terlemesi Ve Koku Ayak Terlemesi Ve Kokusu
 Ayak Terlemesine Bitkisel Cözüm Ayak Terlemesine Çözüm
 Ayak Terlemesine Doğal Çözüm Ayak Terlemesine Kesin Çözüm
 Ayak Terlemesine Ne İyi Gelir Ayak Terlemesine Son Çözüm
 Ayak Terlemesini Önlemek İçin Ayak Terlemesini Önlemek İçin Makale 2
 Ayak Ve El Terlemesi Nedenleri Ayakkabı Koku Giderici
 Ayakkabı Kokusuna Çözüm Ayaklarda Terleme
 Ayaklarda Terleme Nedenleri Makale 2 Ayakların Terlemesi
 Ayakta Terleme Bacak Arası Terlemesi
 Bebeklerde Ayak Terlemesi Bitkisel Tedavi
 Botoks Terleme Botoks Terleme Tedavisi
 Botoksla Terleme Tedavisi Cocuklarda Asiri Terleme
 Çocuklarda El Terlemesi Çok Aşırı Terleme Nedenleri
 Çok Terleme Çok Terleme Neden Olur
 Çok Terlemenin Sebepleri Çok Terlemenin Tedavisi
 Çok Terlemeye Çözüm El Ayak Terlemesi
 El Ayak Terlemesi Ameliyatı El Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm
 El Ayak Terlemesi Neden Olur El Ayak Terlemesine Bitkisel Çözüm
 El Ayak Terlemesine Çözüm El İçi Terlemesi
 El Terleme El Terlemesi Ameliyatı
 El Terlemesi Bitkisel Tedavi El Terlemesi Botoks
 El Terlemesi Çözüm El Terlemesi Doğal Çözüm
 El Terlemesi İçin Bitkisel Çözüm El Terlemesi İyontoforez
 El Terlemesi Krem El Terlemesi Kremi
 El Terlemesi Nasıl Önlenir El Terlemesi Nedenleri
 El Terlemesi Tedavi Yöntemleri El Terlemesi Tedavisi
 El Terlemesi Tedavisi İyontoforez El Terlemesine Doğal Çözüm
 El Terlemesine Kesin Çözüm El Terlemesine Krem
 El Terlemesine Ne İyi Gelir El Terlemesine Son
 El Terlemesini Önlemek El Terlemesini Önlemek İçin
 El Terlemesinin Bitkisel Tedavisi El Terlemesinin Nedeni
 El Terlemesinin Nedenleri Ve Tedavisi El Terlemesinin Sebebi
 El Terlemesinin Sebepleri El Terlemesinin Tedavisi
 El Ve Ayak Terlemesi Bitkisel Çözüm El Ve Ayak Terlemesi İçin Bitkisel Çözüm
 El Ve Ayak Terlemesi Kesin Çözüm El Ve Ayak Terlemesi Nasıl Geçer
 El Ve Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir El ve Ayak Terlemesi Nedenler
 El Ve Ayak Terlemesi Nedenleri El Ve Ayak Terlemesi Tedavisi
 El ve Ayak Terlemesine Bitkisel Çözümler El Ve Ayak Terlemesine Çözüm
 El ve Ayak Terlemesine Kesin Çözüm El Ve Ayaklarda Aşırı Terleme
 Elde Terleme Neden Olur Elde Ve Ayakta Terleme
 Elin Terlemesi Ellerde Aşırı Terleme
 Ellerde Terleme Neden Olur Ellerde Terleme Nedenleri
 Ellerin Aşırı Terlemesi Ellerin Terlemesi Çözüm
 Ellerin Terlemesine Çözüm Ellerin Terlemesinin Nedenleri
 Fazla Terleme Fazla Terleme Nasıl Önlenir
 Fazla Terleme Nedenleri Foot Care
 Foot Care Ayak Kokusu Giderici Hiperhidrozis Tedavisi
 İbrahim Saraçoğlu Ayak Kokusu Kalça Terlemesi
 Kasıklarda Terleme Nedeni Klipsli Ets Tedavisi
 Kokulu Ayak Kokulu Terleme
 Koltuk Altı Bezlerinin Ameliyatı Koltuk Altı Botoks
 Koltuk Altı Botoks Fiyatları Koltuk Altı Kokusu Nasıl Giderilir
 Koltuk Altı Ter Pedi Koltuk Altı Terleme Tedavisi
 Koltuk Altı Terlemesi Koltuk Altı Terlemesi Ameliyatı
 Koltuk Altı Terlemesi Önleme Koltuk Altı Terlemesi Tedavisi
 Koltuk Altı Terlemesine Çözüm Koltuk Altı Terlemesine Doğal Çözüm
 Koltuk Altı Terlemesine Evde Çözüm Koltuk Altı Terlemesine Kesin Çözüm
 Koltuk Altı Terlemesine Pratik Çözüm Koltuk Altı Terlemesine Son
 Koltuk Altı Terlemesini Önlemenin Yolları Psikolojik Terleme
 Refleks Terleme Refleks Terlemeye Son
 Sempatik Sinir Sistemi Terleme Soğuk Ayak Terlemesi
 Suna Dumankaya Ayak Kokusu Suna Dumankaya El Terlemesi
 Sürekli El Terlemesi Ter Kokusu
 Ter Kokusuna Bitkisel Çöz Ter Kokusuna Cozum
 Ter Kokusuna Kesin Çözüm Ter Kokusuna Son
 Ter Kokusunu Önlemenin Yolları Ter Önleyici Bitkiler
 Ter Önleyici Ürünler Ter Tedavisi
 Tere Son Tereson Kullananlar
 Tereson Kullanımı Tereson Satış Noktaları
 Tereson Şikayet Terleme
 Terleme Terleme Ameliyatı
 Terleme Botoks Terleme Botoksu
 Terleme Hastalığı Terleme Hastalığı Makale 2
 Terleme Hastalığı Tedavisi Terleme İçin Botoks
 Terleme İlaçları Terleme Kremi
 Terleme Nasıl Olur Terleme Nedenleri Nelerdir
 Terleme Nedenleri Ve Tedavisi Terleme Önleyici
 Terleme Önleyici İlaç Terleme Önleyici Krem
 Terleme Sebepleri Terleme Sebepleri Nelerdir
 Terleme Sorunu Terleme Tedavisi Fiyatları
 Terlemek İstemiyorum Terlememek İçin Bitkisel Çözüm
 Terlemenin Bitkisel Yoldan Tedavisi Terlemenin Nedenleri Nelerdir
 Terlemenin Nedenleri Ve Tedavisi Terlemenin Sebepleri
 Terlemeye Bitkisel Çözüm Terlemeye Bitkisel Çözüm Makale 2
 Terlemeye Botoks Terlemeye Çözüm
 Terlemeye Doğal Çözüm Terlemeye İyi Gelen Bitkiler
 Terlemeye Karşı Çözüm Terlemeye Karşı Önlemler
 Terlemeye Ne İyi Gelir Terlemeyi Azaltmak
 Terlemeyi Engellemek Terlemeyi Nasıl Önleriz
 Terlemeyi Önlemek Terlemeyi Önlemek İçin
 Terlemeyi Önlemenin Yolları Terlemeyi Önleyen Bitkiler
 Terlemeyi Önleyen Deodorant Terlemeyi Önleyici Bitkiler
 Terlemeyi Önleyici İlaçlar Terlemeyi Önleyici Ürünler
 Vücudun Aşırı Terlemesi Vücudun Terlemesi
 Yüz Terlemesi Yüz Terlemesine Bitkisel Çözüm
 Yüz Terlemesine Çözüm Yüz Terlemesinin Nedenleri
 Yüzde Aşırı Terleme

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.